שתף קטע נבחר

הרב ליאור בהפגנה בעדו: "פקידון לא יכתיב לרב"

לאחר שאמש הוצא נגדו צו מעצר בחשד להסתה, אמר הרב דב ליאור למאות המפגינים שבאו לתמוך בו: "לא ייתכן שפקיד במשרד המשפטים יכתיב לרבנים מה להגיד. יש כאן השפלה של כבוד התורה וניסיון לפגוע ברבנים המביעים את דעתם"

המחאה נגד מעצר הרב יצאה לדרך: כאלף איש הפגינו הבוקר (יום ג') מול ביתו של הרב דב ליאור בקריית ארבע במחאה על צו מעצר שהוצא נגדו בחשד להסתה. אתמול הוציאה המשטרה את הצו עקב סירובו של הרב להיחקר בגין הקדמה שכתב בספר "תורת המלך", שקורא לרצוח גויים. 

 

 

המפגינים שטוענים כי המדינה מנסה להשתיק את הרב נשאו שלטים כגון "די לרדיפת הרבנים". בין המפגינים היו ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), חברי מועצת קריית ארבע, יהודית קצובר, יו"ר נשים בירוק ותומכי הרב.

 

הרב ליאור, רבה של קריית ארבע, השתתף בהפגנה ותקף את משרד המשפטים והפרקליטות שהורו לאסוף את עותקי הספר מהמדפים. "לא ייתכן שבמדינת ישראל איזה פקידון במשרד המשפטים יכתיב לרבנים מה להגיד", אמר הרב ליאור, "אני מעריך שאין מדיניות של מדינת ישראל להשתיק את הרבנים, ולכן אנו קוראים לראש הממשלה האחראי הכולל למערכת שיתן הוראה חד משמעית להפסיק את הרדיפות המטופשות הללו".

 

הוא רמז כי "יש כאן מגמה של רדיפה כנגד אלו שאומרים דברים אשר לא תואמים פקידים מסוימים", אך ציין עם זאת כי "אנו לא שוללים את מדינת ישראל שהיא נס אלוקי, אבל יש לנו בעיה עם ההתנהלות שלה". בהתייחסו לצו המעצר נגדו אמר הרב כי "יש כאן למעשה השפלה של כבוד התורה וניסיון לפגוע ברבנים המביעים את דעתם על נושאים שעומדים על הפרק".

 

הספר "תורת המלך" שנכתב על-ידי הרב יצחק שפירא מיצהר מציג משנה סדורה כיצד לנהוג על פי התורה בזמן מלחמה. בין היתר נכתב בו כי ניתן לפגוע במי שמהווה "מגן אנושי לאויבינו". הרב ליאור, כמקובל בספרות הרבנית, פרס הסכמה בתחילת הספר ועל כך ביקשה המשטרה לחקור אותו בחשד להסתה.

 

"על מה כל הרעש הזה?", אמר הרב ליאור למפגינים, "לפני כמה חודשים שני תלמידים חשובים מיצהר פרסמו ספר חשוב שמדבר על הלכות של גויים בישראל. התבקשתי לכתוב הקדמה לספר הזה. כדרכה של תורה התלמידים מבקשים עצת חכמים". לדבריו, "אין לנו עניין לפגוע או לשעבד אף אחד".

 

המפגינים: זו רק ההתחלה

הרב ליאור הוסיף כי הוא מקבל את שלטון החוק במדינה ואינו מנסה להתריס נגדה. "לאף אחד אין עניין להתריס כנגד המדינה. רבנים הם נבחרי ציבור שבאו לענות על שאלות המציקות לציבור. ברור שבפוליטיקה קטנה אין עניין שנעסוק, אך כאן מדובר בנושאים בוערים הנוגעים באופן ישיר לכולנו וברור שעליהם אנחנו מחויבים להגיב.

הרבנים חובתם וזכותם להביע דעתם בנושאים אלו. על בסיס זה הם נבחרו עד אשר המדינה תכריז שנאסר על רבנים להביע את דעתם הפוליטית".

 

המפגינים שהגיעו לקריית ארבע לתמוך ברב מבטיחים כי זו רק ההתחלה של מאבקם. "אנחנו נראה פעולות מחאה נוספות", אמר בנצי גופשטיין, חבר מועצת העיר ומראשי ארגון להב"ה. "לא ניתן לגעת ברב ונחסום בגופנו כל ניסיון של המטרה לעשות כן". לדבריו, "יש כאן התרסה כנגד שלטון התורה. דין תורה קודם לדין המדינה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא שותק. הרב דב ליאור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים