שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בעקבות התקלה בגז: יותר מזהמים באוויר

המשרד להגנת הסביבה אישר לחברת החשמל לעבור למתכונת חירום בעקבות הפיצוץ בצינור הגז במצרים. המשמעות: פליטת יותר מזהמים. כעת השר ארדן מבהיר: "בכל מקרה, לא נאשר חריגה בתקני איכות האוויר". חברת חשמל: אנו עומדים בתקנים

בעקבות התקלה באספקת הגז המצרי לישראל, אישר המשרד להגנת הסביבה לחברת החשמל לעבור למתכונת של תקלה ולעשות שימוש בדלקי גיבוי - פחם, מזוט וסולר. המשמעות: מתקני חברת החשמל יוכלו באופן זמני לפלוט יותר מזהמים לאוויר. עם זאת, במשרד להגנת הסביבה מבקשים להבהיר היום (ג') כי בכל מקרה, אין בכוונתם לאשר חריגות מתקני איכות האוויר.

 

 

באגף איכות אוויר במשרד אישרו בשיחה עם ynet כי "בשל התקלה שאירעה בצינור אושר לחברת החשמל ,באופן חריג, לעבור למתכונת של תקלה ותחזוקה. במתכונת הזו יש תקנים שונים שמאפשרים פליטת מזהמים גדולה יותר". 

 

עם זאת, באגף ציינו כי מדובר בתקנים מחמירים וכי בכל מקרה - לא צפויה חריגה בתקני איכות האוויר שאנו נושמים. זאת, בשל הגבלות מחמירות שחלות גם על תקני הפליטה הזמניים.  

 

מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, התייחס גם הוא לנושא היום ואמר כי "החל מיום שבת ועד אתמול שילם המשק הישראלי מיליון וחצי דולר ליום כעלות נוספת לייצור חשמל - בשל המעבר משימוש בגז טבעי לשימוש בדלקים פוסילים, יקרים יותר".  

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, התייחס לנושא ואמר גם הוא כי "הפתרון הקל לכאורה שמציע משרד התשתיות כהתמודדות, הוא הגדלה נוספת בהיקפי השימוש בפחם (העומד על 65%). בכך יגדל זיהום האוויר. לא נאשר שימוש בדלקים מזהמים, ומזוט אלא אם נשתכנע לחלוטין שאין שום אלטרנטיבה מיידית". 

 

השר ציין כי התקלה בצינור הגז יכולה להוות זרז למהלכים המתכוננים במשק האנרגיה, ומתח ביקורת על התנהלות משרד התשתיות בנושא.

 

לדבריו, "מהלך זה הוא המשך המתווה המיושן והכושל לפיו על כל מחסור צפוי, הפתרון הוא הגדלת שריפת הפחם והדלקים המזהמים. יש בידינו כעת הזדמנות לשנות כיון ולהצעיד את משק החשמל לעבר המגמות השולטות היום בעולם המערבי – ייצור חשמל נקי".

 

לצד זה, במשרד ציינו כי אירועי הימים האחרונים מגבירים את חשיבות תוכנית ההתייעלות האנרגטית ואת החשיבות של ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות.

 

בחברת החשמל אישרו כי אכן קיבלו את אישור המשרד להגנת הסביבה לשימוש מוגבר בדלקים, במטרה להמשיך ולספק חשמל. עם זאת, בחברת החשמל הבהירו כי למרות השינוי הזמני בתקני הפליטה, הם עומדים בתקני איכות האוויר שנקבעו.

 

ממשרד התשתיות נמסר כי: הפעלת תחנות הכוח בדלקים חלופיים אושרה על ידי המשרד להגנת הסביבה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במתכונת חירום
צילום: עידו ארז
מומלצים