שתף קטע נבחר

ראיון ראשון לתאומי מריבת הפייסבוק

טיילר וקמרון ווינקלווס ,שטוענים שהם הגו את הרעיון לפייסבוק ושהוא נגנב מהם, מספרים בראיון ל-CNN שהם לא מתכוונים לוותר בגלל שזה עניין של עקרון, ושהם עובדים על הדבר הבא

<< האייפד 2: כבר על פס הייצור

 

האם הסרט "הרשת החברתית" מתאר כהלכה את מה שקרה מאחורי הקלעים בהקמת פייסבוק? אם תשאלו את מארק זאקרברג, ("אני CEO, ביץ'"), הוא כנראה יגיד לכם שלא ממש. אם תשאלו את יוצרי הסרט ארון סורקין ודייוויד פינצ'ר, הם כנראה יגידו "אנחנו רוצים להודות לאקדמיה ולקאסט המדהים" (או "נאום המלך הוא סרט מצוין והגיע לו לזכות").

 

אם תשאלו את האחים טיילר וקמרון וינקלווס, שטוענים שהרעיון לפייסבוק נגנב מהם, ובכן, אתם יכולים לנחש. השניים, שלמדו עם זאקרברג, בהארוורד התראיינו ל-CNN והם טוענים שהסיפור לא סופר במלואו ושכעת הם עוסקים בלתקן את המעוות.

 

 

  

"(זאקרברג) נמצא במקום שבו הוא היום משום שבאנו אליו עם הרעיון שלנו, המודל העסקי שלנו ועם עבודה שעשינו במשך שנתיים", אמר קמרון. הוא לא הכחיש שזאקרברג אינטלגנטי אבל טען שלא מדובר במימוש מוצלח או הרחבה של רעיון שלהם. "אין שום דבר נורמלי בדרך שבה הוא התנהל עסקית. הוא הפר את החוק וכך התקדם", הוא אמר, "הרעיון הוא הבסיס של העניין. הרשת החברתית היא פלטפורמה שנבנית על ידי 500 עד 500 מיליון משתמשים. יהיה שגוי לומר שזאקרברג מימש רעיון בצורה טובה יותר. הוא נעזר בכישורים שלו בשביל לקחת מאיתנו את הפרויקט. יש תכתובות שמוכיחות שאנחנו תיכננו להוציא את זה לפועל. הדרך לעקוף אותנו הייתה לעכב אותנו".

  

"הוא הונה אותנו כשאמר שיסיים את הפרויקט", אמר טיילר, "בזמן הזה הוא הקים אתר זהה: הפייסבוק. אנחנו קראנו על זה בעיתון של הארווארד" (מגיב 19 - לך תצפה בסרט. זה לא ה"א הזיקנה, באמת קראו לאתר במקור "הפייסבוק" ורק אחר כך השם שונה). כך או אחרת, טיילר הוסיף שזה לא מדוייק שהתאומים קיבלו 65 מיליון דולר בהסדר ב-2008 ושהם לא מרוצים ממנו. לדבריו כעת יש יותר ראיות ותכתובות שפייסבוק הסתירה, לטענתו. "נדפקנו כי נתנו אמון בשותף".

 

האם החיים שלכם לא מספיק טובים, שאל המנחה, שלא שווה פשוט לעזוב את העניין בשביל עוד כסף? טיילר אמר שמדובר בעקרון, "בין אם זה שני דולר או 200 מיליארד דולר". כסף הוא חלק מהעקרון, לדבריו. אם כך, האם הכסף ייתרם לצדקה, התריס המנחה. "אנחנו לא רוצים לחלק את הכסף לפני שהוא בקע מהביצה", אמר טיילר.

 

אז אם פייסבוק היה כזה רעיון טוב, האם התאומים הם גאונים או שניים שהיה להם רעיון מבריק אחד, התריס המנחה. טיילר הסביר שאחרי שפייסבוק הושק וכבר השתלט על השוק לפני האתר שלהם, השניים החליטו להשקיע בספורט ולהתאמן לקראת האולימפידה בשיט וכמו כן, ולטפל בתביעה. "אנחנו רק בתחילת הדרך ונמשיך להיות יצירתיים". קמרון אמר שיש רעיונות "בעבודה". 

 

השניים חברים בפייסבוק ויש לכל אחד יותר מ-1,000 חברים. האם הם אל מרגישים שהם עוזרים לזאקרברג להתעשר על חשבונם? "טכנית, אנחנו משתמשים ברעיון שלנו", נימק טיילר, "המחלוקת שלנו היא עם זאקרברג, האיש (...) לא עם המוצר. אנחנו אוהבים את הרשת החברתית".

   

הראיון המלא ישודר הערב בתכניתו של פירס מורגן ברשת CNN בשעה 22:00

 

ג'טפק!!!1 >>

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יקבלו פיצוי בזהובי-פייסבוק?
מומלצים