שתף קטע נבחר

אלפי החסידים קופצים רוקדים

אם לא הייתם בחתונת נין האדמו"ר מויז'ניץ עם נכדת האדמו"ר מקרעטשניף, לא ראיתם שמחה מהי. צפו בעשרת אלפים החסידים קופצים, שרים ומשתתפים בשמחת החתן, שהוא גם "בן דוד של עצמו איזה ארבע פעמים"

מי שנכנס אמש (יום ד') בסביבות השעה 22:00 ל"חתונת השנה" שקיימה חסידות ויז'ניץ בפתח תקווה, יכול היה לחשוב שאלפי המשתתפים שכחו לרגע מהחתן והכלה. היה זה שיא הערב, כאשר אל מרכז בימת המכובדים הענקית הובא למשך כמה דקות האדמו"ר, רבי משה יהושע הגר בן ה-95, כשהוא ישוב על כיסא גלגלים.

 

 

רק לפני כמה ימים עוד היה מנהיג החסידות ב-40 השנים האחרונות במצב בריאותי קשה ואף נשקפה סכנה לחייו, וכעת הוא כבר משתתף בשמחת נישואי נינו, עם נכדת האדמו"ר מקרעטשניף. כנגדו הריעו ורקדו בהרמוניה מופלאה למעלה מעשרת אלפים חסידים משולהבים, נדחסים על גבי הפראנצ'עס (טריבונות, בחסידית), מזילים דמעה ומפזמים: "קול רינה וישועה באוהלי צדיקים". 

 

חתונת הענק של ויז'ניץ, מהחסידויות הגדולות בישראל, נערכה בהאנגר מיוחד שהוקם לקראת האירוע באזור התעשייה "קרית מטלון" בפתח תקווה, ושלרגל השמחה זכה לשם מיוחד: "אולם עטרת מלוכה". המקום המוזנח והאפרורי לבש חג לערב אחד והפך מוקד עלייה לרגל של אדמו"רים, רבנים וחסידים מכל הארץ. גם שר החינוך גדעון סער בא (יחד עם סגנו הטרי ח"כ מנחם אליעזר מוזס, איש ויז'ניץ בעצמו), ואפילו איש העסקים רמי לוי. על כולם ניצח רבי ישראל הגר, בנו של האדמו"ר ומנהיג החסידות בפועל.

 

צילום: יצחק לב ארי

 

גם צד שני יש לכל חתונה, והפעם מדובר בכלה עם "ייחוס" מרשים בפני עצמו: מצד אביה, כאמור, היא נכדת האדמו"ר מקרעטשניף, המנהיג חסידות של כמה מאות משפחות שמרכזה ברחובות. אגב,

 החתונה נקבעה – ולא במקרה – ביום הנישואים ה-44 של הרבי. הסבא-רבה של הכלה מצד אמה – חזרנו לויז'ניץ – הוא הרב משה ארנסטר, חתן האדמו"ר.

 

בני הזוג המאושרים, אפוא, על פי ההזמנה לאירוע, הם: "הבחור החתן המו"מ (מוכשר ומופלג) בתוי"ש (בתורה ויראת שמים) הרב חיים מאיר שליט"א" – ממשפחת הגר, ו"הכלה הבתולה המוהללה מרת הינדא תחי' (שתחיה)" – ממשפחת ראזנבוים.

 

בויז'ניץ סיפרו כי "החתן הוא בן דוד של עצמו איזה ארבע פעמים, וגם קרוב של הכלה מכמה כיוונים", אבל התקשו לעקוב ולהסביר איך בדיוק. עיון בהזמנה מסבך עוד יותר את המצב, וגולשי ynet מוזמנים לנסות לפענח בעצמם את כל ענפי המשפחתולוגיה.

 

החופה התקיימה בשיכון ויז'ניץ בבני ברק – מרכז החסידות, וסעודת המצווה בפתח תקווה. לציבור הנשים הוכן האנגר נפרד במקום סמוך, כדי לשמור על הצניעות. המתחם כולו, אגב, הפך באחרונה למבוקש במיוחד בחצרות החסידיות, ובחודשים הקרובים צפויים אדמו"רים נוספים לקיים בו את החתונות במשפחותיהם.

 

ריקוד המצווה

בחלק השלישי והאחרון של השמחה בויז'ניץ נרשם שיא נוסף, בהשתתפות האדמו"ר - על אף מצבו הרפואי - בטקס המצווה-טאנץ (ריקוד של מצווה). על פי המנהג החסידי, רוקדים בו מכובדים ובני משפחה, כל אחד בתורו, עם הכלה, באמצעות גארטל (אבנט בד) שהם והיא אוחזים בשני קצותיו. אחרון הרוקדים הוא החתן עצמו, המבקש את ידה של רעייתו הטריה, ורוקד

עמה לעיניי המשתתפים – נשואים בלבד. בחסידויות נחשב מעמד זה למרומם ומרגש, משום שעל פי המסורת מופיעות בו נשמות צדיקים, אבות ואמהות שתי המשפחות, שאינם כבר בין החיים.

 

את המצווה-טאנץ מנחה גראמער (בדחן), המזמין את המכובדים לרקוד באמצעות שבחים שהוא מרעיף עליהם בחרוזים, ובין רוקד לרוקד משעשע את המשתתפים בבדיחות. בשלב זה של החתונה מוסרות המחיצות בין גברים לנשים, והם יושבים אלה לעומת אלה.

 

רק בשעה 2:45 לפנות בוקר הסתיים אמש-היום האירוע בויז'ניץ – וגם זה רק בזכות התקנות החדשות של רבי ישראל, לפיהן צריך לסיים "מוקדם". בעבר ארכו השמחות בויז'ניץ עד לשעות הבוקר.

 

 • רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכי שמח. יציע בחורי הישיבות
  צילום: יצחק לב ארי
  ההזמנה לחתונה. מי קרוב של מי?
  מומלצים