שתף קטע נבחר

נתניהו: נעלה שכר המינימום ונבטל ייקור הבנזין

הלחץ השפיע: רה"מ נתניהו ושר האוצר ערכו מסיבת עיתונאים בה הם מציגים את צעדיהם בתגובה לגל ההתייקרויות. הצעדים: העלאת שכר המינימום ב-450, הפחתת מחיר המים, הוזלת התחבורה הציבורית בפריפרייה ב-10% וביטול העלאת מס הדלק. המימון: קיצוץ רוחבי של 2% והקפאת מתווה הורדת מס ההכנסה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכנע לגל מחאה הציבורית ומבטיח שורת הקלות לציבור: במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים הערב (ה') בתל אביב ביחד עם שר האוצר, יובל שטייניץ, הציגו השניים מתווה של הורדת מחירים במשק, הכולל הפחתת התשלום על המים, הוזלת הנסיעה בתחבורה הציבורית ב-10% וביטול העלאת המס האחרונה על הבנזין. בנוסף, הודיע נתניהו על העלאת שכר המינימום ב-450 שקל בשתי פעימות. באשר ללוח הזמנים של ביצוע ההקלות השיב שטייניץ לשאלת ynet: "שבועות ספורים".

 

 

בפתח דבריו סקר ראש הממשלה את המשברים הכלכליים שחווה המשק הישראלי בשנים האחרונות - ב-2003 וב-2008, והזהיר ממשבר נוסף התורם לעליות המחירים:

 

"בשנת 2011 אנחנו עדים לסממני משבר שלישי המחובר למשבר הקודם. הכלכלות שמתאוששות, כלכלות הענק, דורשות הרבה מאוד אנרגיה. הן שותות הרבה נפט. וכשהן שותות הרבה נפט, המחיר לנפט עולה.

 

ואז גם המחירים שנגזרים מעליית מחירי הנפט עולים. למשל, מחיר הדלק, מחיר הדברים שמשונעים עי דלק, כמו מזון. זה משבר לא פשוט. תוסיפו לו גם את רעידת הכלכלה המדינית שמזעזעת את השטח ממרוקו עד פקיסטן. אי הוודאות הזו גם היא תורמת לעליית המחירים.

 

"מה אנחנו עושים אל מול המצוקות שנובעות אל מול עליית מחירי חומרי הגלם? הדבר הראשון שאנחנו נעשה הוא להכיר בכך שאין לנו שליטה אמיתית על מחיר חומרי הלם בעולם. אנחנו לא שולטים במחיר הנפט בעולם. גם מעצמות על כמו ארה"ב או סין או יפן אין להן שום שליטה, או יכולת להשפיע באמת על מחירי הנפט בעולם. כיוון שאנחנו לא שולטים על זה, ייתכן שהמחירים הללו, כולל של הנפט, ימשיכו לעלות".

 

התחבורה הציבורית בפריפרייה תוזל ב-10%

נתניהו סקר את הצעדים המתוכננים להתמודדות עם גל ההתייקרויות ואמר: "הצעד הראשון שאנחנו עושים הוא לעודד שימוש בתחבורה ציבורית. זה דבר שהוא נכון. אנחנו הולכים להפחית את תעריפי התחבורה הציבורית בפריפרייה ב-10%. הדבר כולל אוטובוסים, רכבות, וטיב השירות". 


"יתכן שמחירי הנפט ימשיכו לעלות". נתניהו, הערב (צילום: ירון ברנר)

 

באשר להוזלת מחירי התחבורה הציבורית אמר שטייניץ: "הקלה בתחבורה הציבורית זה הקלה על החלשים, על מעמד הביניים, על סטודנטים. אנחנו הולכים על הוזלת תעריפי התחבורה הציבורית בפריפריה ב-10%, אנחנו מתכוונים להוזיל את תעריף החופשי חודשי ברכבת ובאוטובוסים ובמשולב ב-10%. כל זה מבוסס על הגדלת הסובסידיה לתחבורה הציבורית, ואנחנו מתכוונים לנקוט בעוד צעדים לשיפור בשירות של התחבורה הציבורית. סך הכל, 600 מיליון שקל בתקציב הדו שנתי.

 

שטייניץ הוסיף: "אם ניקח את קו הרכבת באר שבע-תל אביב, היום המחיר לחופשי חודשי עולה 750 שקל לחודש, ולאחר ההוזלה התעריף יופחת ל-680 שקל. כך גם נהרייה-חיפה כך אשקלון-תל אביב".

 

מחירי המים יפחתו

"הדבר השני זה הפחתת התשלום על המים", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו קובעים עיקרון פשוט: מי שמוציא הרבה יותר לנפש, נניח מוציא בפזרנות, להשקות את הבריכה והגינה, אלה ישלמו באופן משמעותי יותר, כדי שאלה שחוסכים יותר ישלמו פחות. אנחנו מוסיפים לזה גם מכסה מיוחדת לאנשים עם מגבלויות, משום שהם צורכים יותר מים, ואנחנו הולכים לקראתם באופן חשוב.

 

שכר המינימום יעלה

הצעד השלישי עליו הכריז נתניהו הוא העלאת שכר המינימום. "אנחנו תומכים בזה", אמר, "אנחנו מוכנים להנהיג את זה מיד בסקטור הציבורי. אנחנו חושבים שזה מענה מאוד חשוב לבעיות שאנחנו שומעים עליהם. כל המשפחות שמתקשות בדבר הזה הן משפחות עם הכנסות נמוכות, ומי שמקבל תוספת של שכר המינימום, זה דבר משמעותי. זה מענה הולם ונכון לאלה שמתקשים בתשלום של מצרכי יסוד.

 

ראש הממשלה הוסיף: "אנחנו רוצים לקבוע עיקרון פשוט: לעזור למי שאין לו... אני מאוד מקווה ואני גם קורא לעופר עיני להידבר ולהסכים איתנו בהקדם האפשר. אנחנו מוכנים לצאת לדרך מיד".


"עובדי האוצר יקרים ומקצועיים". שטייניץ במסיבת העיתונאים (צילום: ירון ברנר)

 

בנושא זה אמר שטייניץ: "אנחנו נבחן את הנושא של העלאת שכר המינימום במסגרת צוות פנים ממשלתי ולאחר מכן נכנס לשיחה ולדיאלוג עם ההסתדרות והמעסיקים בנושא הזה. כבר הודעתי שאני מקבל את הצעתם להיכנס לדיאלוג וכך אנחנו מתכוונים לעשות כבר במהלך השבועות הקרובים". שטייניץ הכחיש את הטענות כי התנגד למהלך כזה ואמר: "התגובה הראשונית לא הייתה תגובה של שלילה גורפת".

 

ייקור הבנזין יבוטל

הצעד האחרון עליו הכריז ראש הממשלה הוא ביטול ייקור מס הבלו על הדלק שעלה לאחרונה ב-23 אגורות. "אנחנו מורידים את הסכום הזה", אמר נתניהו, "זה לא פותר את הבעיה של מחירי הבנזין, אבל אני חושב שיש פה חבילה הולמת רצינית ואחראית". באשר לביטול ייקור הדלק הוסיף שטייניץ, כי בשבועות הקרובים ייבחנו גם "פערי השיווק על הדלק". 

 

מסגרת התקציב לא תיפרץ

ראש הממשלה טען, כי שורת הצעדים היא בעצם המשך של מדיניות הממשלה עד כה: "היא ממשיכה את מה שעשינו, כלכלה אחראית, יציבה שנותנת פתרונות חברתיים. אנחנו לא פורצים את התקציב. יובל שטייניץ ואנוכי לא ניתן, וגם אתם לא תרצו, שמדינת ישראל תהיה כמו כמה מהמדינות באירופה. נעשה זאת, מעל לכל, באחריות".

 

שטייניץ סיפר, כי "הצעדים גובשו בעבודה משותפת בין ראש הממשלה לביני ובין אנשי משרד האוצר, אנשי משרד ראש הממשלה ואנשי בנק ישראל, בדיאלוג עם הכנסת וגורמים בממשלה. המטרה של הצעדים היא אכן להקל על הציבור בנושאי עליית המחירים שהדגש הוא להקל בעיקר על החלשים ומעמד הביניים. זה כמובן בנוסף לצעדים שהזכיר ראש הממשלה כמו הגדלת הקצבאות או מס הכנסה שלילי שנכנס החודש לפעולה".

 

שר האוצר הדגיש: "זאת הייתה ההחלטה משותפת של ראש הממשלה ושלי מהרגע הראשון שאנחנו לא נפרוץ את התקציב הדו שנתי , כיוון שאם ננהג אחרת, אז אולי נצחק בחודשיים הקרובים אבל נבכה בחודשים שאחריהם. כי המחזות שאנחנו רואים באירופה, יכולים לחזור גם אלינו".

 

המימון: הקפאת הפחתת מס ההכנסה וקיצוץ רוחבי

"הצעדים האלה דורשים מענה מבחינת המקורות", אמר שטייניץ, "ראשית, אנחנו נדחה את הפחתת מס הכנסה לשני העשירונים העליונים, מהשנה הבאה (2012). אנחנו נדחה ככל הנראה את הפחתת מס החברות בשנה. אנחנו מעריכים שתוך כחודש-חודש וחצי נדע אם אנחנו זקוקים לצעד הזה כדי להגיע לאיזון של מקורות והוצאות". צעד נוסף עליו הודיע שר האוצר, "הפחתה רוחבית של כ-2% בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן את הצעדים הללו". 

 

נתניהו: לא זגזגתי

ראש הממשלה נשאל על הזגזוג בנוגע להחלטות התקציב, ואמר: "עברתי 9 או 10 תקציבים בתפקידיי השונים כראש ממשלה ושר האוצר. היו תיקונים בכל אחד ואחד. הדבר החשוב הוא שלא פרצתי את מסגרת התקציב שנקבעה. שינויים אפשריים. פריצת מסגרת התקציב, זה במקרים יוצאים מהכלל. אנחנו לא עוסקים בפופוליזם, אנחנו עוסקים בצעדים.

 

נתניהו הוסיף: "היקף השינויים הוא מינורי. לאור התנודתיות האדירה בתחומי חומרי הגלם והנפט, השריפה בכרמל, דברים מתרחשים, טלטלה ענקית פוקדת את העולם, וממשלה אחראית יכולה לעשות את התיקונים הללו. אני חושב שנהגנו נכון".

 

שטייניץ: לא שלם עם הוזלת הדלק, משלים איתה

בתשובה לשאלה האם הוא לא מרגיש שנתניהו עקף אותו, השיב שטייניץ: "אני לא יכול להגיד שאני שלם עם זה עם המיסוי על הדלק, אבל אני משלים עם זה. אני לא בטוח שזה הדבר הכי נכון מבחינה כלכלית, אבל זה בהחלט תיקון סביר שאינו פוגע במדיניות המאקרו כלכלית ואינו פוגע במדיניות הכלכלית שהובילו אותנו עד לכאן".

 

שר האוצר התייחס גם לביקורת הקשה שספג האוצר בתקופה האחרונה ואמר: "אפשר לחלוק לפעמים על עמדת האוצר, אין ספק כולנו בני אדם, וכולנו יכולים להיות יותר צודקים ופחות צודקים. הגישה היום באוצר היא גישה מאוד מאוד חברתית. לא לחינם אחרי 15 שנה שמדברים אנחנו מחילים את מס ההכנסה השלילי...

 

"אני שומע את ההתקפות על עובדי האוצר. הן גובלות לעיתים בהסתה. יש ביקורת על החלטות, ויש דברים שהם בגדר התלהמות והסתה. עובדי האוצר הם עובדי מדינה לכל דבר ועניין. אני לא מכיר סקטור של עובדים שמעיזים לדבר אליהם בצורה כזאת. הם עובדים יקרים ומקצועיים וצריך להפסיק מיד את ההתלהמות הבלתי נסבלת נגד עובדי משרד האוצר. זה לא מוסרי. ביקורת - כן. הסתה - לא".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התיקונים מינוריים". נתניהו
צילום: ירון ברנר
"די להסתה". שטייניץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים