שתף קטע נבחר

צילום: AP

מובארק נשאר: אעביר חלק מהסמכויות לסולימאן

17 ימים של הפגנות ענק נגדו לא שיכנעו את נשיא מצרים לפרוש לאלתר מתפקידו. "לא אקבל תכתיבים חיצוניים מהמערב, ולא משנה מהן הסיבות להן", הוא הביע צער על ההרוגים במהומות - והתקבל בקריאות בוז בקרב ההמונים בכיכר א-תחריר

אכזבה במצרים: אחרי כמעט 30 שנות שלטון במדינה ולמרות הציפייה, החליט נשיא מצרים חוסני מובארק שלא להיענות לקולות ההמונים בארצו שדרשו ממנו לפרוש מארמון הנשיאות בקהיר, והסתפק בהעברה סמלית של חלק מסמכויותיו לידי סגנו, עומר סולימאן. מאות אלפי המצרים שחזו בנאומו בכיכר א-תחריר קיבלו את הדברים בקריאות בוז, והמשיכו לזעוק: "מובארק, לך הביתה!". ynet מעביר את הדרמה בקהיר בשידור חי.

 

היסטוריה במצרים - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד:

  

מובארק בחר לציין בנאומו פרטים מההיסטוריה האישית שלו, שהיו שזורים בדבריה ימיה של מצרים. "גם אני הייתי צעיר", הוא אמר בפנייה למובילי המחאה נגדו. "כך הייתי כשהוכשרתי להיות איש צבא, כשלמדתי להיות נאמן למולדת ולהקריב למענה. למדתי להגן על ריבונותה. הייתי שותף לניצחונות ולתבוסות. היום המאושר בחיי היה כשהנפתי את דגל מצרים על אדמת סיני".

 

הוא שיגר מסר מאיים לעבר מובילי ההפגנות. "על כל מי שחוללו את המהומות אטיל עונשים מרתיעים. הצטערתי מאוד על כל אלה שאיבדו את חייהם, והתקשיתי לצפות במראות ההרג ברחובות. לבי כאב, אך תשובתי לקולותיכם ולדרישות שלכם נותרה כפי שאמרתי ולא אחזור בי".

 

"אני לא אעזוב"

מובארק שיגר חצי ביקורת לעבר הקהילה הבינלאומית, שלא התייצבה לימינו במהלך החודש האחרון. "הכי חשוב כרגע הוא להודות בכך כדי לתקן את הדברים מהר ככל שניתן. לא אקבל הכתבות חיצוניות מהמערב, ולא משנה מהן הסיבות להכתבות הללו. אל המצרים הצעירים וכל האזרחים דיברתי בשפה ברורה. אני לא אעזוב, ואאפשר למפלגתי להתמודד גם בבחירות הבאות. אבל אני דבק במה שכבר אמרתי שאני עצמי לא אתמודד".


מפגינים נגד מובארק, אחרי הנאום (צילום: AFP)

 

מובארק הסביר את דבריו בכך ש"אני מחויב לפעול לפי החוקה. בכוונתי לקיים בחירות חופשיות עם שקיפות שתאפשר לקיים את השבועה שנשבעתי, שהיא תביא את הבשורה ואת התקווה למצרים. אני מתכוון לדרך לצאת מהמשבר, ועל האופן שבו נוכל ליישם את דרישותיכם כדי שנוכל לפעול לפי הוראות החוקה".

 

"מצרים עוברת זמנים קשים ואסור לנו להרשות שכך יימשך. נגרמו לנו נזקים כבדים, יום אחרי יום. זה עלול להביא למצב שבו הנוער שקורא לשינוי, יהפוך לקורבן העיקרי של המצב הכלכלי הקשה", אמר מובארק. "הדברים האלה לא קשורים לחוסני מובארק, אלא למצרים, לעתידה ולעתיד בניה. כל המצרים נמצאים בשוחה אחת. צריך להמשיך בדו-שיח הלאומי יחדיו, לא בתחושה של פילוג. רק כל נוכח להתגבר על המשבר הנוכחי, להחזיר את האמון בכלכלה, את הביטחון לאזרחים ואת שגרת היומיום לרחוב המצרי".


ממתינים להודעה בכיכר א-תחריר בקהיר (צילום: AP)

 

אמש דיווחו כלי תקשורת במצרים ובמדינות נוספות בעולם, כי מובארק צפוי להודיע על פרישה. המוני המפגינים ציפו להודעה, משעות אחר הצהריים. הם זעקו: "העם רוצה לראות את נפילת השלטון" וכן "מובארק לך הביתה". המפגינים קיבלו עידוד ממנהיגי מפלגות האופוזיציה והאחים המוסלמים, שהפיצו דיווחים

סותרים ושמועות על כך שמובארק ברח אחר-הצהריים מקהיר לשארם א-שייח וכן דיווחים על כך שהוא אפילו הצליח לעזוב כבר את המדינה. גורמי שלטון בקהיר הכחישו מכל וכל את הדיווחים על כך שמובארק כבר לא נמצא בקהיר.

 

מי שלא המתין להודעת הנשיא המצרי הוא נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, שאמר כי אנו עדים להיסטוריה. הוא גם שיבח את המפגינים ואמר כי הם אלו שהובילו לשינוי.


פורסם לראשונה 10/02/2011 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. אוחז בכיסאו
צילום: AP
מפגינים בכיכר א-תחריר
צילום: AP
מומלצים