שתף קטע נבחר

הציפייה התחלפה בזעם: "נצעד לארמון מובארק"

גם אחרי שהבינו שהנשיא בחר, שוב, להתעלם מדרישתם לפרוש לאלתר, סירבו המפגינים ברחובות ערי מצרים, לשוב בידיים ריקות לבתיהם. אל-בראדעי: "מצרים עומדת להתפוצץ"

הנשיא מובארק מסרב לוותר על כיסאו, והמפגינים במצרים זועמים. כיכר א-תחריר בקהיר התמלאה אמש (יום ה') צעקות ותחושות זעם, אחרי שציפיית המפגינים לשמוע בנאומו של מנהיגם על החלטתו לפרוש הסתיימה שוב באכזבה כבדה. בניסיון נוסף להרגיע את הרוחות, הודיע מובארק כי יעביר את חלק מסמכויות השלטון לידי סגנו, עומר סולימאן, והצליח שוב לזעזע את ההמונים שממשיכים לקרוא לו להסתלק מארמון הנשיאות - לאלתר.

 

היסטוריה במצרים - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד

 

בכיר האופוזיציה מוחמד אל-בראדעי הספיק להגיב לנאומו של מובארק וכתב בהודעה באתר "טוויטר" כי "מצרים עומדת להתפוצץ. על הצבא להתערב מייד כדי להציל את המדינה". בדברים בראיון ל-CNN תהה אל-בראדעי: "כיצד יכול להיות נשיא ללא סמכויות?".

 

בתחילת הנאום, שררה בכיכר שהפכה בשבועות האחרונים לסמל המאבק דממת אלחוט. עם התקדמות דבריו של מובארק, כשהבינו להיכן מועדות פני הדברים, החליפו את השקט קריאות: "תתפטר!". אותם קולות רק הלכו והחריפו כשהנשיא בישר כי כל כוונותיו מסתכמות בכך שיעביר את הסמכויות לידי סגנו. המפגינים גם קראו "עומר סלימאן תסתלק גם אתה!", "נשב כאן עד אשר יפול השלטון!"


השמחה התבררה כאכזבה נוספת. מפגינים בקהיר (צילום: רויטרס)

 

גם אחרי שהנאום הסתיים, המשיכו להישמע בכיכר בקהיר, וגם בהפגנת ענק שנערכה באותה העת באלכסנדריה, קריאות נגד מובארק וסיסמאות בדרישה ממנו לפרוש מתפקידו באופן מיידי. עיקר עיניהם של המפגינים נשואות כעת לעבר כוחות הצבא, והם קוראים לאנשיו להתערב בנעשה כדי לסייע בהפלת המשטר ולצעוד לעבר ארמון הנשיאות, מתוך מטרה מוצהרת להיכנס אליו בעצמם.

 

בתחילת הערב, כשהתקוות לשמוע כי מאבקם נשא פרי עדיין עמדו בתוקף, ניכרו מכל עבר אלפי הבזקי מצלמות שהעידו אולי יותר מכל על רצונם של אזרחי מצרים לתעד עצמם ברגעים שבהם סברו כי הם עושים היסטוריה. למרות שהקרנבל כבר הסתיים, הורגשה היטב בכיכר אווירת המהפכה גם אחרי הנאום - והמפגינים סירבו לשוב לבתיהם כלעומת שבאו.

 

"לארמון הנשיאות צועדים מיליוני שהידים", זעקו ההמונים. לפי ההערכות, יצאו לקראת הנאום אל כיכרות מצרים יותר משני מיליון איש לקראת מה שחשבו שיהווה רגע היסטוריה שבו יחגגו את תום עידן מובארק.


מכיכר העיר - לארמון הנשיאות? קהיר, אמש (צילום: AP) 

 

המפגינים: "הנאום - צעד הרה אסון"

בנוסף, דווח בקהיר כי אלפי מפגינים צועדים לעבר בניין הטלוויזיה והרדיו המצרים. על המבנים הללו שומרים מאז תחילת המהומות כוחות מיוחדים של המשמר הנשיאותי מחשש שהמפגינים ינסו לפרוץ לתוכם.

 

התגובות בקרב הנהגת המפגינים לא איחרו לבוא. מוסטפא נגאר, פעיל מרכזי בהפגנות אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "אם מובארק יעזוב את המדינה, הוא יסייע בהרגעת הרוחות. אם ימשיך בתפקידו, הוא יוביל את המצרים לתוהו ובוהו. התכניות למחר נותרו בעינן - אנו נצעד, מיליונים, לכיכר א-תחריר ולאתרים אחרים".

 

אוסאמה רזאלי חרב, אקדמאי מקהיר, התריע מפני הידרדות לתוהו-ובוהו: "הנאום מוזר, ופירושו שהנשיא אינו מבין דבר. הוא מעוניין לשמור על כסאו מבלי להקשיב לעם. אני סבור כי מדובר בצעד הרה-אסון. כוונתו היא להישאר בשלטון, על אף שבמשך שבועיים קראנו לו ללכת. עתה אני מפחד מהעתיד לבוא. הקריאה לעברו שיעזוב באה ממיליוני מצרים שנמצאים ברחוב כבר שבועיים. זו לא אמריקה".


פורסם לראשונה 10/02/2011 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. לא נענה לקולות
צילום: AP
ממשיכים במאבק. מפגינים בקהיר
צילום: AP
מומלצים