שתף קטע נבחר

ביילין: לא מצטער על פרסום מודעת "סברה ושתילה"

נציגי ברק התנצלו בפני שרון, אבל שר המשפטים אומר לגל"צ: "אחרי הכל, זאת לא איזושהי עלילה על אריק שרון. זה דבר שאריק שרון היה אחראי על ההתעלמות ממנו"

שר המשפטים, יוסי ביילין, העומד בראש המטה הערבי במטה הבחירות של העבודה, אינו מצטער על פרסום מודעות "סברה ושתילה". "להערכתי אין שום סיבה לרכך את הדבר הנורא הזה", אמר ביילין בגל"צ, "אחרי הכל, זאת לא איזושהי עלילה על אריק שרון. זה דבר שאריק שרון היה אחראי על ההתעלמות ממנו. אין לי על מה להתנצל בפני אריק שרון, לאריק שרון יש על מה להתנצל בהקשר הזה של סברה ושתילה, ונדמה לי שהוא לא עשה את זה מספיק".
לעומת זאת, ח"כ אלי גולדשמידט, יו"ר מטה ההסברה של ראש הממשלה, אהוד ברק, שלח אמש (ה') התנצלות למועמד הליכוד, ח"כ אריאל שרון, על המודעה שפורסמה בעיתון הערבי "אל-מידאן", הקושרת את שרון לטבח בסברה ושתילה.
גם יועצו הפוליטי של ברק, רוני בונדי, התקשר למועמד הליכוד לראשות הממשלה, ח"כ אריאל שרון, ומסר לו כי המודעות לא היו על דעתו של ברק.
ראש הממשלה ברק שוחח עם השר יוסי ביילין, וביקש ממנו למתן את התמונות שמתפרסמות בקמפיין. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו כי ברק זעם על קיצוניותה של המודעה.
עם זאת, היו במטה ברק גם כאלה שהצדיקו את פרסום המודעה. מהמטה הערבי של מטה הבחירות של ברק נמסר: "זו מודעה אחת בשרשרת מודעות שבהן נציג את שרון ודעותיו על המגזר הערבי כולל ציטוטים שלו מן העבר שמשקפים את דעותיו על מגזר זה. לגבי האסתטיקה - יכול להיות שיהיו כאלה שלא יאהבו את התמונה הזו, אבל את מידת אחריותו של שרון לגבי סברה ושתילה השופט כהן קבע".
יו"ר המטה הצעיר במטה ברק, ח"כ אילן גילאון (מרצ), אמר כי "קשה לעמוד בפני העובדות של סברה ושתילה אולם דווקא עכשיו ראוי שהציבור ייזכר בהם". בתגובה לטענתו של יו"ר צעירי הליכוד, גלעד ארדן, לפיה המודעה שהתפרסמה בעיתונות הערבית עלולה להוביל לפגיעה פיזית באריאל שרון, אמר גילאון: "דבריו של ארדן דומים למציאות כפי ששרון דומה לשרון סטון".

שרון: נחצה כל גבול וכל סיכום נשבר"

שרון תקף בחריפות את ראש הממשלה, אהוד ברק, והאשים אותו ברצח אופי, בעקבות פרסום המודעה: "ברק שבר כל סיכום לפיו לא תהיה כל התקפה אישית חמורה כמו זו שהייתה היום. היום נחצה כל גבול וכל סיכום נשבר", דברי שרון. "זוהי ממש הסתה לשמה, בזמן מאוד מאוד רגיש", הוסיף שרון.
שרון, שדיבר בכינוס של ראשי מועצות דרוזיות, הוסיף כי אחד מעוזריו של ברק התקשר אליו אחר הצהרים, והוא בתגובה נתן את הטלפון לאחד מעוזריו.
בכיר במטה הבחירות של שרון מסר כי הליכוד יעשה שימוש במודעה בקמפיין הבחירות שלו, כדי להראות כי "אהוד ברק היה ונשאר פוליטיקאי, והוא מסוגל להגיד הכל ולעשות הכל".
בתגובה על המודעה נמסר ממטה שרון: "הניסיון של מטה ברק ליצור פחד ושנאה בקרב אזרחי ישראל הערבים על ידי רצח אופי מתמשך כנגד שרון, ראוי לגינוי ולהוקעה ציבורית. שלחיו האנונימיים והגלויים של ברק המאיימים במלחמה אזורית כוללת, מנסים היום להביא לשנאה ולמלחמת אזרחים כדי לנצח בבחירות. מטה שרון לא יגרר לתעמולת ההסתה ושרון ינהיג את המדינה תוך שוויון לכל אזרחיה. המדגיש את המשותף ולא המפריד".
מטה הבחירות של אריאל שרון הודיע שיפנה ליועץ המשפטי לממשלה, למפכ"ל המשטרה וליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, בדרישה לחקור את מעורבותו של ראש הממשלה, אהוד ברק, בפרסום המודעות.
"ברק אחראי באופן אישי, בידיעה ובמתכוון על קמפיין ההסתה ורצח האופי מבית מדרשו של ביילין. מדובר בניסיון נואל להביא להתלהטות יצרים בקרב אזרחי ישראל הערבים, כדי לזכות בנקודות בבחירות", טוען הליכוד.

"שרון - והפחד חוזר"

בעיתון הערבי "אל-מידאן" התפרסמה תמונה, הלקוחה מאירועי סברה ושתילה, ובה נראית אשה ערביה המוקפת בגופות (ראה מימין - לחץ על התמונה כדי לראות את המודעה במלואה). מתחת לתמונה מתנוססת הכותרת "שרון - והפחד חוזר", וכן נכתב: "שרון - מי כמוכם יודע".
הקמפיין במגזר הערבי הוא חלק מקמפיין נגטיבי גדול האמור להאיר את שרון באור שלילי. במגזר הערבי, הוחלט במטה ברק, מדיניות ההרתעה אפקטיבית יותר. השר יוסי ביילין, העומד בראש האסטרטגיה של המטה הערבי, אישר את הקמפיין, בשיתוף עם מטה ההסברה המקצועי של ברק.
לוטפי משעור, הממונה על קמפיין ברק במגזר הערבי, אמר כי התמונה המדוברת אינה הקשה ביותר שניתן היה להשיג. "במגזר היהודי ביקשו לחשוף את הדו"ח הסודי מסברה ושתילה. סברה ושתילה זה לא רק עניין של ערבים, זה עניין של ישראלים, ועניין הומני בכלל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
שרון. קמפיין נגטיבי
צילום איי אף פי
קטע מהמודעה נגד שרון
צילום ynet
מומלצים