שתף קטע נבחר

צילום: AP

זועבי בעצרת בנצרת: "כמו המצרים, נפיל הכיבוש"

מאות באו לעצרת תמיכה בהפיכה המצרית שארגנה בל"ד: "אנחנו חיים בפלסטין ונפגין עד שנקבל את הזכויות שלנו". היו שדווקא בחרו לבקר את המפלגות הערביות: "על מצרים נוח להם להפגין. הפוליטיקאים סתם מבזבזים כסף, איבדנו אמונה בהם"

קולות השמחה בכיכר א-תחריר בקהיר על הצלחת ההפיכה במצרים נשמעו כבר במקומות רבים ברחבי העולם הערבי, והיום (שבת) הדהדו שוב גם בישראל. מאות בני אדם הגיעו בצהריים (שבת) לעצרת תמיכה והזדהות עם העם המצרי שארגנה מפלגת בל"ד בנצרת, בהשתתפות חברי הכנסת של הסיעה.

 

מזרח תיכון חדש - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

את ההפגנה הובילו חברי הכנסת של בל"ד, ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי וואסל טהא. המשתתפים הניפו במקום את דגלי מצרים ופלסטין ואת תמונותיו של הנשיא לשעבר, גמל עבד אל-נאצר. השלטים נשאו את הסיסמאות: "העם המצרי הגיבור", "מובארק הרס את העם שלו" וכתובות נוספות בגנות הנשיא הפורש. בין היתר, שרו שם שירי הלל ליו"ר בל"ד והח"כ לשעבר, עזמי בשארה, שנמלט מישראל אחרי שנחשד בסיוע לחיזבאללה.

 

ח"כ זועבי אמרה בעצרת ל-ynet כי "אנחנו שותפים לשמחה מכיוון שאנו חלק מהאומה הערבית ומרוצים מכך שהריבונות שבה לעם המצרי. מה שקרה שם הוא לא עניין של מצרים מובארק בלבד, אלא קשור באופן כללי ליחסים שבין בני העם לבין השלטונות במדינות ערב".

 

לפי הערכתה של זועבי, צפויות ההפיכות במצרים ובתוניסיה להשפיע באופן ניכר גם על המתרחש בישראל ובשטחים. "הקמת מדינה פלסטינית היא גם ביטוי לריבונות של העם ולזכויות שלו. אני חושבת שכל היחסים באזור ישתנו. ישראל הסתמכה מאוד על החולשה של העם הערבי, אבל עכשיו הנוסחה הזאת השתנתה. זה נותן לנו הרבה מורל וביטחון עצמי, כי אם העם המצרי הצליח להפיל את השלטון אחרי 30 שנים, אז אפשר להשתחרר גם מהכיבוש".


דגלי פלסטין ודיוקן של נאצר. ההפגנה בנצרת (צילום: חגי אהרון)

 

אחת המשתתפות בעצרת, גוהיינה חוסיין מדיר-חנא, סיפרה בהתרגשות: "חוסני מובארק לא עזב את השלטון בעצמו אלא גורש ממנו. הגיע הזמן לכך, אחרי שהוא גנב את כספי המדינה שלו ואילץ את בני עמו לחיות חיים דלים מאוד. 30 שנים הוא נדבק לכיסא ולא היה מוכן לזוז ממנו, כשהדבר היחיד שעניין אותו היה הכסף שלו וזה שהוא חילק למקורבים שלו".

 

כמו זועבי, אמרה חוסיין כי על הפלסטינים ללמוד מהאופן שבו נהג העם המצרי כדי לדרוש את זכויותיהם. "אנחנו חיים בפלסטין ורוצים לחיות יחד, אבל צריך לתת את ההזדמנות לכך. נמשיך להפגין עד שנקבל את הזכויות שלנו ועד שהדמוקרטיה תהיה מלאה. אנחנו שמחים ממה שקרה במצרים ומקווים שזה ישפיע על כל המזרח התיכון".

 

לאירוע בנצרת הגיעו גם מפגינים שאינם מזוהים עם בל"ד או חברים בה. חלק מהם סברו כי האירועים במצרים הם הזדמנות טובה להעלות באופן גלוי את הבעיות שמהן סובל המגזר הערבי בישראל. "אני כועס מאוד על המפלגות הערביות שלא תומכות במגזר. הם באים לאירועים כאלה שאין להם קשר למצב הערבים במדינת ישראל", אמר אברהים גריסי מנצרת.

 

הוא גם מתח ביקורת על חברי הכנסת הערבים ואמר ש"יש להם זמן למחות למען העם המצרי, אבל חבל שהם לא מפגינים למשל למען האנשים שהצביעו להם, ולא מקבלים מהם שום התייחסות חוץ מקשקושים ונאומים באוויר. לנו נמאס כבר מכל הסיפורים והבטחות השווא של המפלגות הערביות".


תומכים במצרים, מבקרים את המפלגות הערביות (צילום: חגי אהרון)

 

כמו גריסי, סיפר עבד אלרחמאן סאלם, תושב הצפון, כי למרות התמיכה בהפיכה במצרים, על המפלגות הערביות לסייע למגזר בישראל ולא לעסוק רק בנושאי חוץ. "באופן אישי, אני מסיר את הכובע לפני העם המצרי שזרק את מובארק מהשלטון אחרי שהוא הרס את החיים שלו ואחרי שהאמונה בו אבדה. אבל לצערי, גם אנחנו התחלנו לאבד את האמונה במפלגות הערביות. הן מבזבזות כסף על אירועים בחוץ-לארץ, במקום להשקיע בנושאים שיהיו לתועלת המגזר הערבי".

 

על חברי הכנסת הערבים, אמר סאלם כי "כל הזמן פונים אליהם, אבל לצערי הם עסוקים כל הזמן רק בפוליטיקה. על הנושאים שמטרידים את המגזר הערבי קצת יותר קשה להם לדבר".

 

מדברים על זה עכשיו בעמוד הפייסבוק שלנו

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבעים של סולידריות. מפגין בנצרת
צילום: חגי אהרון
ח"כ חנין זועבי בהפגנה
צילום: חגי אהרון
מומלצים