שתף קטע נבחר

רה"מ מפיג את המתח בלשכה? ארד בדרך ללונדון

במסגרת סבב מינויים שנועד לאייש את תפקיד השגריר באו"ם, יחליף היועץ לביטחון לאומי את רון פרושאור כשגריר בבריטניה. פרושאור יעבור מלונדון למטה האו"ם בניו-יורק

היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד, בדרך החוצה מלשכת ראש הממשלה. כבר שנתיים ששמו של היועץ לביטחון לאומי הולך לפניו כמי שאחראי למחלוקות ועימותים בלשכת ראש הממשלה, אולם נראה כי כעת מצא נתניהו דרך להחזיר את השקט ללשכה. גורמים בלשכת ראש הממשלה אישרו הבוקר (יום א') כי עוזי ארד צפוי להתמנות לשגריר ישראל בלונדון.

 

 

מינויו של ארד הוא חלק מסבב מינויים שנועד לאייש את תפקיד שגריר ישראל באו"ם, שנותר מיותם לאחר פרישתה של גבריאלה שלו. בהתייעצויות שערכו ביניהם, הסכימו נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן כי שגריר ישראל בלונדון, רון פרושאור, יעבור לניו-יורק, שם ימלא את תפקיד השגריר באו"ם. עוזי ארד יחליף אותו בבריטניה.

 

בשבוע שעבר החליט השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לוותר על ההצעה להתמנות לשגריר באו"ם. הוא התלבט במשך חודשים ארוכים כיצד לנהוג, הן בשל שיקולים פוליטיים והן בשל שיקולים משפחתיים, ולבסוף הודיע לנתניהו וליברמן כי הוא מעוניין להמשיך בתפקידו הנוכחי.

 

במסגרת העימותים המתוקשרים והמביכים בלשכת ראש הממשלה, שארד היה מעורב בהם, זכורה התבטאותו לפני כשנה נגד הרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי. ארד צוטט כאומר שהאחרון "מתנהג כמו ראש ועד ההורים של החיילים ולא כפי שניתן היה לצפות ממנו כמפקד העליון של הצבא", בשל תמיכתו של אשכנזי בעסקת שליט.

 

עוד באותו יום, מיהר ארד להתנצל לפני אשכנזי בפגישה עמו. בלשכת ראש הממשלה מסרו אז כי "היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד נפגש לבקשתו עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי. ארד הביע צער על דברים שנאמרו בחדר סגור ולא יועדו לפרסום בתקשורת".

 

חודשים ספורים לפני כן, גרם עימות בין ארד לבין יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה, ניר חפץ, למבוכה רבה סביב נסיעתו החשאית של נתניהו ב-2009 לרוסיה. חפץ נאלץ אז לפרסם הודעה שקרית בשם המזכיר הצבאי, כאילו שוהה נתניהו בכלל במתקן ביטחוני בישראל. אלא שהגעתו של נתניהו למוסקבה דלפה לעיתונות, בזכות התנהלות שלומיאלית בלשכתו.

 

האירוע הציף על פני השטח את הקרע המתמשך בין ארד לבין חפץ, עד שבתיווך ראש הממשלה נרגעו הרוחות בין השניים. בתום חודשים של עימות, נערכה ביניהם פגישת פיוס ששמה קץ להתגוששות - לפחות זמנית - בלשכתו של נתניהו. לבסוף, כעבור כמה חודשים, החליט חפץ לעזוב את הלשכה, בצעד שגרם לטלטלה נוספת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארד. שמו הלך לפניו
צילום: שאול גולן
בדרך לתפוח הגדול. פרושאור
צילום: AP
מומלצים