שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "שודדי הזמן": ההומור נמוך, השחקנים עוד יותר

  לפני 30 שנה, הרבה לפני שאלעד הגמד נכנס לחיינו, היו אלה טרי גיליאם והננסים שלו שעשו לנו את זה בגדול עם קומדיית הקאלט "שודדי הזמן". יצאנו בעקבותיהם למסע בזמן, בלי מפה

  פעם, לפני הרבה שנים - איפשהו בין שלגייה ושבעת הגמדים והמנצ'קינים של "הקוסם מארץ עוץ" למיני מי ואלעד מ"האח הגדול" - ביים טרי גיליאם את "שודדי הזמן". הקומדיה המטורפת נוצרה בהשראת סרטי מונטי פייתון, וכמה מחברי הקבוצה הבריטית לוקחים בה חלק.

   

  עם זאת, הכוכבים הגדולים של הסרט הם דווקא האנשים הקטנים שבו - שישה ננסים עם בטחון עצמי שגדול בהרבה על ממדיהם הצנועים. עד כדי כך, שהעזו להמרות את פי אלוהים, שהוא במקרה הזה ג'נטלמן בריטי בשם "היישות העליונה". 

   

  הטריילר של "שודדי הזמן" - מונטי פייתון סטייל

   

  העלילה מספרת על כנופיית הננסים הסוררים, שגונבת את מפת חורי הזמן של היקום, בעזרתה ניתן ליסוע בזמן. רצה הגורל (או גיליאם התסריטאי), וחור אחד נמצא בחדרו של הילד קווין. הוא מצטרף אליהם למסע שמפגיש אותם עם נפוליאון, רובין הוד, המלך אגממנון ולמרבה הצער, גם עם הרוע המושלם: מעין שטן חובב טכנולוגיה, שרודף אותם כדי לזכות במפת הזמן. אנחנו גם נצא בעקבותיהם וננסה לאתר את אותם הכוכבים - קטנים כגדולים.

   

  קווין: קרייג וורנוק

  אפשר לומר שהקריירה של וורנוק הגיעה לשיאה בגיל 11, כשגילם את הילד קווין. מאז, הפרופיל הציבורי נשאר נמוך, וכך גם ממדיו, למען האמת. קשה היה לחזות את זה, אבל ייתכן שדבקה בו קללת הגמדים - חבריו לקאסט. בגיל 41 (יום ההולדת ממש בשבוע הבא) גובהו עומד על 1.68 מטרים בלבד. כשחקן בוגר, קשה להשיג כך תפקידים. אלא אם קוראים לך דסטין הופמן.


  וורנוק. לא התפתח כל כך 

   

  רנדל: דיוויד רפפורט

  המנהיג בעל כורחו של ששת הגמדים עשה לעצמו שם כאחד מהשחקנים נמוכי הקומה המבוקשים וכיכב בסרטים "Sword of the Valiant" ו-"The Bride", וכן בסדרת הטלוויזיה "The Wizard". אבל 119 הסנטימטרים הכשרים שלו כרעו תחת הנטל וב-2 במאי 1990 הוא התאבד ביריה, בגיל 38. בכך הקיץ הקץ על חייו, וגם על הסיכוי לסיקוול, אותו החל גיליאם לגבש. משפחתו היהודית ממשיכה בשימור זכרו עם אתר רשמי.


  רפפורט ורנדל (צילום: Dick Zimmerman studio)

   

  וולי: ג'ק פרוויס

  אם גיליאם עוד שמר מקום לאופטימיות בנוגע לסיקוול, היא עמדה במבחן כשזמן קצר אחרי התאבדותו של רפפורט, נפצע ג'ק פרוויס בתאונת דרכים שפגעה בעמוד השדרה שלו והותירה אותו משותק, עד למותו ב-1997, בגיל 60. עם שני גמדים מושבתים מתוך שישה, אפשר היה לגנוז את היוזמה. וכך גם את המשך שיתוף הפעולה בין פרוויס לגיליאם, שליהק אותו גם ל"ברזיל" ו"הברון ממינכהאוזן".


  פרוויס כוולי ובתפקידו בסרט ה"ברון מינכהאוזן"

   

  עד לתאונה הטרגית, הספיק פרוויס לגלם איווק ב"שובו של הג'דיי", הפרק השלישי בטרילוגיית מלחמת הכוכבים, בה היה בן בית: הוא גילם איש ג'אוואס, לקוח בפאב במוס אייסלי ופועל בעיר השמיים. מעט סנטימטרים להרבה תפקידים.

   

  פידג'יט: קני בייקר

  גם בייקר (112 ס"מ) נכלל בין האיווקס הפרוותיים, אולם הוא שיחק אותה באמת בגדול כ-R2D2 (תפקיד שהוצע קודם לרפפורט), אותו גילם בכל סרטי הטרילוגיה הראשונה. כך זכה לתהילת עולם, שהביאה לו גם תפקידים ב"איש הפיל" ו"אמדאוס". 

   

  פידג'ט הוא בייקר (צילום: MCT)

   

  למרות שפידג'ט הוא הסימפטי מבין שודדי הזמן, על הסט של מלחמת הכוכבים היה בייקר מעורב בריב מתוקשר עם אנתוני דניאלס - הלא הוא C3PO. האחרון כנראה לא אהב את העובדה שהרובוט הקטן מתנשא עליו.

   

  אוג: מייק אדמונדס

  המאבק בשטן גבה מחיר כבד מאוג, שהפך לחזיר, אולם הוא גם השיג לאדמונדס עבודה ב"שובו של הג'דיי", לשם הגיע עם המלצות והשתלב כמפעיל הזנב של ג'אבה וחילטר גם הוא כאיווק, כי אף פעם אין מספיק כאלה.


  אדמונדס. לא היה ראש לגמדים, אבל כן זנב לג'אבה

   

  סטראטר: מלקולם דיקסון

  הגיוסים של לוקאס הביאו גם את דיקסון לצבא האיווקים על הירח אנדור. בניגוד ל"שודדי הזמן", שם גילם את הממורמר שבחבורה, פה אין לו סיבה להתלונן. צילומיו השתלבו במשחק המחשב "Star Wars: Battlefront" - תוספת משמעותית לקורות חייו, שכוללים גם את "פלאש גורדון". בין המיומנויות שהוא מביא עמו: החלקה על קרח, צניחה, שירה וריקוד. הרבה כשרונות בגוף של 1.24 מטרים.


  דיקסון כסטראטר

   

  ורמין: טייני רוס

  הקריירה הקולנועית של רוס היתה קצרה אף יותר ממנו. "שודדי הזמן", שם גילם את ורמין הגועלי, היה סרטו האחרון, אחרי ששימש כניצב ב"פלאש גורדון" ו-"Black Jack". חבריו סיפרו כי במהלך הצילומים לא היה בביתו טלפון ולכן נדרש לשאת איתו ארגז, עליו נהג לטפס בדרכו לאפרכסת הטלפון הציבורי ליד הבית. אולי בגלל זה לא ברור מה קרה איתו מאז. זה לא שלא ניסינו להתקשר.


  רוס כוורמין

   

  Evil: דיוויד וורנר

  על וורנר כבר כתבנו במבצע החיפושים שערכנו אחרי כוכבי "טרון", שם גילם את דילינג'ר המרושע. ב"שודדי הזמן" הוא מקודם לרוע האולטימטיבי, השטן בכבודו ובעצמו. בפמליה האפלה שלו אפשר למצוא את עוזריו רפי השכל רוברט (דרק דרדמן) ובנסון (ג'רולד וולס). ויש לו גם גמד משלו - ביטל, הוא מילנצה אברמוביץ'. 


  וורנר הוא גם "Wallander" וגם Evil

   

  היישות העליונה: ראלף ריצ'רדסון

  כמו שכתוב במקורות, גם פה הגמדים נמנעים מלהזכיר את שמו של האל לשווא. אפשר להבין אותם. הם גנבו לו את המפה, ולאורך כל הסרט הוא רודף אותם כענן חשמלי זועם. כשהעננות מתפזרת בסצינת הסיום, הוא מתגלה כריצ'רדסון - דמות שייקספירית מעונבת וקרת רוח. בחייו, שהסתיימו משבץ מוחי בגיל 80 כשנתיים אחרי יציאת "שודדי הזמן", ריצ'רדסון נהג להיות קצת יותר פרוע ונודע בחיבתו לאופנועים מפלצתיים.


  ריצ'רדסון הוא אלוהים

   

  ווינסטון אוגר: פיטר ווהן

  בניגוד לריצ'רדסון, שאמור היה להיות אלמותי, ווהן דווקא מאריך חיים ומשגשג גם כיום, בגיל 87. בסרט הוא גילם את המפלץ עם פריצת הדיסק, אולם הוא פרץ הרבה לפני, בין השאר ב"כלבי הקש" (1971, כנבל לצדו של וורנר), והתחבב על  גיליאם שליהק אותו גם ל"ברזיל" ול"איש שהרג את דון קישוט", שלא הושלם. הוא אף התייצב לרשות קייט בוש, לרגל צילומי הקליפ לשירה "Experiment IV" ב-1986.


  ווהן הוא ווינסטון (צילום: Gettyimages)

   

  גברת אוגר: קתרין הלמונד

  אשתו של המפלץ היא מכשפה נוראית. מילא זה, היא גם אמריקנית. לנו היא מוכרת בעיקר כאימה של ג'ודית לייט בסדרה "מי הבוס" וגם כלויס ווילן ב"כולם אוהבים את ריימונד". כמו בעלה המפלץ, גם היא המשיכה עם גיליאם ל"ברזיל", שם גילמה את אם הגיבור - סוג של מפלצת בוטוקס. למרות החינוך הקתולי האדוק שקיבלה בביתה, ממרומי גיל 82 היא רואה עצמה כבודהיסטית.


  הלמונד ב"מליסה וג'ואי" וגברת אוגר

   

  אגממנון: שון קונרי

  אתם מכירים אותו בעיקר כבונד, ג'יימס בונד, אולם בסרט הוא מגלם את אגממנון, המלך אגממנון - מיוון. מאז שיחק באינספור סרטים - המלך הפך לאביר מטעם המלכה אליזבת. לא שהיא קנתה את נאמנותו: סר קונרי פועל בימים אלה כפעיל פוליטי לטובת התנתקותה של סקוטלנד מולדתו מהממלכה הבריטית.


  המלך אגממנון וסר קונרי (צילום: MCT)

   

  רובין הוד: ג'ון קליז

  הליצן הראשי בחבורת "מונטי פייתון" - אחד הקומיקאים האהובים בבריטניה - מצא את עצמו הולך עם גיליאם בתפקיד משני אך חביב בגטקעס ירוקים. הוא דווקא לקח את הדמות הסוציאל-דמוקרטית הזו אל החיים הציבוריים, כפעיל במפלגת השמאל ה-SDC. לאחרונה גם חזר אל היער - לא שרווד, אלא במדגסקר, בשביל להציל למורים.


  קליז הוא רובין הוד (צילום: MCT)

   

  וינסנט ופנסי: מייקל פיילין ושלי דובאל

  על הדרך, בעובי היער, השודדים נופלים על זוג מעודן וביש מזל, שבנוסף לבעיות ביחסי האישות, נדרשים להתמודד עם גשם הגמדים וכנופייתו של רובין הוד. אם זה לא מספיק, פנסי מופיעה אחר כך שוב כנוסעת על הטיטאניק - כאמור, ביש מזל. פיילין, כמובן, הוא חבר ותיק של גיליאם וקליז והלך איתם דרך ארוכה מאז ימי "מונטי פייתון", ויצא גם למסעות רבים לבדו, במהלכם גרף פרסים רבים.


  פיילין הוא וינסנט (צילום: Gettyimages)

   

  דובאל, כמו הלמונד, ממחישה את המחסור הבריטי בשחקניות, שכן גם היא אמריקנית (שתיהן, אגב, מתגוררות בטקסס). אחרי פעילות ענפה בהוליווד (בין השאר גילמה את אוליב ב"פופאי" של רוברט אלטמן, את אשתו של ג'ק ניקולסון ב"הניצוץ" והשיקה את "תיאטרון האגדות" הטלוויזיוני, ששודר כאן בשנות השמונים), הורידה הילוך ויצאה להתבודד בביתה. מאז "Manna From Heaven" ב-2002 לא חזרה לשחק בסרט. טוב לה שם בסלון, עם החתולים והכלבים שהיא מארחת שם.


  דובאל היא פנסי

   

  נפוליאון: איאן הולם

  השחקן הבריטי בן ה-79 השתעשע ב"שודדי הזמן" בתפקיד נפוליאון בונפארט חובב הגמדים (אפשר להבין אותו - סוף סוף מישהו לדבר איתו בגובה העיניים) - התנסות מרעננת בקריירת המשחק הארוכה והגדושה שלו, שכוללת עיבודים שייקספיריים לקולנוע כ"המלט" וה"המלך ליר" מצד אחד ו"שר הטבעות" מצד שני. מאחוריו גם קריירה ארוכה וגדושה כאיש משפחה עם חמש ילדים מארבע נשים. לאחרונה החלים מסרטן הערמונית. רק בריאות.


  הולם הוא נפוליאון (צילום: Gettyimages)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "שודדי הזמן" על המפה
  פוסטר הסרט
  גיליאם ומיני מי. חובב גמדים
  צילום: gettyimages image bank
  לאתר ההטבות
  מומלצים