שתף קטע נבחר

צילום: AFP

פרידמן: ישראל מנותקת. בבית הלבן נגעלים מכם

הפרשן הבכיר של הניו-יורק טיימס מגדיר את ממשלת ישראל "חסרת דמיון, מונעת על-ידי קלישאות, תוצאה של נישואי קרובים". לטענתו, היא לא מסוגלת להסתגל לשינויים במצרים

הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון? תחשבו שוב ותתרגלו למציאות חדשה. ממשלת ישראל מונעת על-ידי קלישאות וניצלה את ההפיכה במצרים לצורכי תעמולה עד כדי כך שהבית הלבן נגעל מבני שיחם בירושלים. כך טוען הפרשן הבכיר של הניו-יורק טיימס, תומס פרידמן, במאמר שפרסם הלילה (יום ב') באתר האינטרנט של העיתון.

 

 

פרידמן, שהגיע למצרים בעקבות ההתקוממות העממית במדינה, טוען כי ממשלת ישראל היא הממשלה המנותקת מאז ומעולם, ממשלה חסרת דמיון, תוצאה של "נישואי קרובים". במצב הנוכחי, פרידמן מודאג יותר מתמיד, בשל חוסר יכולתה של ממשלת ישראל להסתגל לשינויים באזור. היא נצמדה לפרעה - חוסני מובארק - ולא ראתה את השלטים בא-תחריר: "אם מובארק פרעה, כולנו משה".


מסירים את תמונתו של מובארק במצרים (צילום ארכיון: AP)

 

במקום להקשיב לקולות הצעירים המצרים, ירושלים נקטה גישות אחרות לחלוטין בשבועות האחרונים: להתקשר בטירוף לבית הלבן ולומר לנשיא שאסור לו לנטוש את פרעה, עד לרמה שבבית הלבן נגעלו עד עמקי נשמתם מבני שיחם ולנצל את ההזדמנות כדי לדחוף תעמולה כמו "תראו אותנו! תראו אותנו! אמרנו לכם! אנחנו המדינה היציבה היחידה באזור, כי אנחנו הדמוקרטיה היחידה".

 

ממשלת ישראל לא שמה לב לאירוניה שבמסריה: "אנחנו בני הברית הבטוחים היחידים שלכם באזור, כי אנחנו הדמוקרטיה היחידה. מה שלא תעשו, אל תנטשו את מובארק ואל תסללו את הדרך לדמוקרטיה במצרים". פרידמן סבור שהדאגות של ישראל מובנות ומוצדקות - הסכם השלום עם מצרים תרם רבות לצמיחתה של המדינה - אך דרך ההתמודדות הישראלית לא מסייעת לאיש.

 

לדברי פרידמן, כשהצעירים המצרים מסתכלים סביב ושואלים את עצמם: מי אתנו במסע הזה ומי לא? שתי המדינות החזקות באזור היו נגדן - ישראל וערב הסעודית. הילדים של מצרים חוו את רגעי השחרור שלהם ובישראל החליטו להיצמד לפרעה, לאורך כל הדרך. כשתקום הדמוקרטיה המצרית, לישראל לא תהיה ברירה - היא תצטרך לעשות שלום עם 80 מיליון מצרים, ולא רק עם אחד מהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומס פרידמן. ביקר בקהיר
מובארק בשנות ה-80. כבר לא
צילום: AFP
מומלצים