שתף קטע נבחר

האוצר: "עובדים בשכר מינימום עם 10,411 ברוטו"

במסגרת מאבקו נגד העלאת שכר המינימום במגזר הציבורי, פרסם משרד האוצר תלושים של שלושה עובדי מדינה שמשתכרים, כביכול, פחות מהמינימום, אך בפועל מקבלים תוספות שונות ומשונות ומביאים הביתה יותר מ-8,000 שקל בחודש

משרד האוצר ממשיך לצבור תחמושת לקראת המאבק עם ההסתדרות על העלאת שכר המינימום במגזר הציבורי. האוצר פרסם היום (ב') תלושי שכר של שלושה עובדי מדינה שמרוויחים שכר יסוד נמוך משכר המינימום, אך בפועל מביאים הביתה יותר מ-8,000 שקל לחודש.  

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

תלושי השכר מראים כיצד, לאורך השנים, התווספו עוד ועוד סכומים לתלושי המשכורת לעובדי מדינה, מבלי שיכללו בשכר היסוד. תוספות אלו מגיעות לפעמים לשיעור של כ-50% משכר היסוד, אך הן אינן נכללות בו. פקידי האוצר מתנגדים להעלאת שכר המינימום של אותם עובדים ודורשים, כתנאי מקדים להעלאת שכר המינימום, כי התוספות שנצברו לאורך השנים יכללו בתוך שכר היסוד. 

 

הנה, לדוגמא, תלוש משכורת של נהג בשירות המדינה (הפרטים המזהים נמחקו): שכר היסוד של אותו נהג הוא 2,426 שקלים ו-78 אגורות, שכר יסוד נמוך להפליא בהתחשב בעובדה ששכרו לשעה מחושב כ-23 שקלים ו-84 אגורות. לסכום זה, מצטרפות תוספות השכר השונות שצבר בעקבות הסכמים שאליהם הגיעה ההסתדרות המביאות את שכר הברוטו המדווח לפנסיה לרמה של 4,390 שקלים.

 

כעת הוסיפו את השעות הנוספות ואת תוספת הכוננות, שמגיעות יחדיו לסכום של 3,139 שקלים בחודש – יותר משכר היסוד עצמו. לכך יש להוסיף החזר הוצאות של יותר מ-2,500 שקלים בחודש על רכב שירות, הוצאות נסיעה, אש"ל, שיחות טלפון, דמי כלכלה וקצובת כלכלה. בסך הכל לקח הביתה אותו עובד מדינה 10,411 שקלים ו-30 אגורות בחודש דצמבר 2010.


  

והנה תלוש משכורת של מזכירה באחד ממשרדי המדינה, שמצבה היסודי מעט טוב יותר מזה של הנהג. שכרה לשעה הוא 25 שקלים ו-33 אגורות ושכר היסוד שלה מגיע ל-3,057 שקלים ו-50 אגורות.

 

כעת יש להוסיף 4 תוספות שכר שהצטרפו לשלוש בין השנים 2001-2010 והשלמת שכר אחת – בסך הכל 1,608 שקלים בתוספות. השעות הנוספות ותוספת הכוננות מגיעות ל-794 שקלים וההחזרים השונים, בגין שיחות טלפון, נסיעות, ארוחות וכו' מוסיפים 1331 שקלים ו-20 אגורות לשכרה. עובדת מדינה זו גם זכתה בדצמבר 2010 למענק חד פעמי של 2,000 שקלים – מה שהביא את שכרה באותו חודש לסכום של 8871 שקלים ו-65 אגורות. 


 

את המענק החד פעמי ואת תוספת החוק לשכר היסוד, שעליהן הוסכם לפני כמה חודשים במשא ומתן שאמור היה להבטיח למשק שנתיים ללא שביתות, ניתן לראות גם בתלוש הבא, תלוש שכר של עובד אחזקה באחד ממשרדי הממשלה.


 

באוצר מתעקשים כי כאשר אושרו התוספות האחרונות היו אלה אנשי ההסתדרות שעמדו על כך שהן לא יהפכו לחלק משכר היסוד ולכן דוחים כעת מכל וכל את הדרישה להעניק לאותם עובדים גם תוספת לשכר המינימום.

 

מההסתדרות נמסר בתגובה: "אנחנו לא מנהלים משא ומתן מול ynet".

 

מעניין לראות כי במסיבת העיתונאים שקיימו בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ צויין כי עובד מדינה ממוצע "בשכר מינימום" מרוויח קרוב ל-8,000 שקל בחודש, כלומר, פחות משלושת העובדים שנבחרו ל"מדגם" שפרסם האוצר היום אך הרבה יותר ממה שמקובל לשלם במגזר הפרטי עבור עבודה בשכר מינימום בלא מספר גבוה במיוחד של שעות נוספות.

 

  • רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו

 

תני גולדשטיין השתתף בהכנת הידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים