שתף קטע נבחר

ח"כ שאמה לחברות הדלק: "אתם גנבים"

יו"ר ועדת הכלכלה תקף את נציגי חברות הדלק והאשים אותם בקביעת מחירים פיקטיביים. "אם התופעה תימשך נפנה לממונה על ההגבלים העסקיים"

"אתם גנבים!" חזר והטיח היום (ב') בחברות הדלק יו"ר וועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), בדיון נוסף שקיימה הוועדה על מחירי הדלק. "כל חברה שמחתימה בעל תחנה על חוזה עם מחירון פיקטיבי של 14 שקל לליטר סולר לצרכן - גונבת את הציבור מהחודש השני", הדגיש.

 

  • הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של ynet

 

שאמה הוסיף: "אתם מנצלים כוח לשליטה שיש לכם על התשתיות. אי אפשר להקים הרבה תחנות דלק כדי לקדם את התחרות משיקולים של תכנון ובנייה ואחרים. אבל להחתים את בעלי התחנות על הסכמים עם מרווח שהוא גדול פי 4-5 מהדרוש זה לא הוגן - ואפילו רמאות".

 

שאמה הודיע כי הוועדה לא תסכים לקיומם של מחירים פיקטיביים על הדלק. "אם התופעה תימשך נביא אותה לממונה על ההגבלים העסקיים, ואם יהיה דרוש גם להגביל בחקיקה את מרווחי השיווק".

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, אהוד פלג, אמר שהמועצה לא מבינה מדוע מחירי הסולר לא נכללו בהקלות שנתנו ראש הממשלה ושר האוצר במחיר הבנזין בביטול העלאת הבלו האחרונה.

 

ח"כ שאמה-הכהן הסכים איתו ואמר: "זה היה צעד לא נכון ואנחנו נפעל לתקן אותו". נציגי חברות הדלק מחו על דברי יו"ר הוועדה והכחישו את ההאשמות.

 

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי מחקר שנערך בעבור הכנסת - ושהיה בין הגורמים המרכזיים למאבק להפחתת מחיר הדלק, התברר כשגוי. בידיעה שפרסמו עמיר בן-דוד וצביקה ברוט נכתב כי המחקר נערך על ידי "מממ‭)"‬מרכז המידע והמחקר של הכנסת‭,(‬ גוף הנחשב לאובייקטיבי ומבצע מחקרים עבור ח"כים שמבקשים לקבל מידע הדרוש לעבודתם.

 

מסמך נתונים שגוי

לפני כמה שבועות הגישו אנשי "מממ" מסך ובו נתונים על מחירי הדלקים, שבו נקבע כי רווחי חברות הדלק הישראליות מכל ליטר בנזין גבוהים בכ‭4.6%-‬ מאלה של חברות הדלק באירופה. מהמסמך עלה שמרווח השיווק בישראל הוא ‭13.1%‬ ממחירו של כל ליטר, בעוד שבאירופה עומד מרווח השיווק על ‭8.5%‬ בממוצע.

 

נוכח הנתונים נפתחה מתקפת ח"כים נגד עליית מחירי הדלק. חברות הדלק טענו שהנתונים מעוותים ודרשו בדיקה חוזרת. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי בעקבות הטענות הוציא "מממ" מסמך "מעודכן" שיוצג היום לכנסת, ובו נאמר כי מרווח השיווק בישראל עומד על ‭10.7%‬ לעומת ‭8.7%‬ באירופה - מה שמצמצם את ההפרש ל‭2%-‬ בלבד.

 

עוד נטען במסמך: "מחיר הבנזין בפועל נמוך יותר ונאמד בכ‭30-‬ אגורות פחות מהמחיר המרבי בשירות מלא‭...‬ מרווח השיווק בישראל הוא כ‭,8.8%-‬ דומה לממוצע באירופה‭."‬ ספק אם "מממ" בדקו מה המחיר של חברי "מועדונים" באירופה ואילו הנחות הם מקבלים.

 

ח"כ כרמל שאמה-הכהן: "לצערי, חברות הדלק הצליחו לבלבל את מרכז המחקר ולגרום לו להשוות בין בצלים לתפוחים. בעוד שבישראל הוא מודד מחיר ממוצע, הם השוו זאת למחיר המרבי שביקרות במדינות אירופה. במקום להפנים ולשתף פעולה בוחרות חברות הדלק להתחכם, אך החגיגה על כיסו של הנהג הישראלי עומדת בפני סיום‭."‬

 

מהכנסת נמסר: "המרכז הינו גוף אמין ויסודי ללא דופי, הפועל משיקולי מחקר מקצועיים. כל הצגת דברים אחרת חוטאת לאמת באופן חמור. אין אמת בטענה שחברות הדלק הפעילו לחצים על מחברי המחקר‭." ‬

  

  • רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ כרמל שאמה
צילום :גיל יוחנן
מומלצים