שתף קטע נבחר

הצעת חוק: הנחה לסטודנטים ששירתו את המדינה

קבוצת חברי כנסת מהקואליציה הניחה על שולחן הכנסת הצעה לפיה מי ששירת צה"ל או בשירות לאומי יזכה להטבה של 2,860 בשכר לימוד לאוניברסיטאות. ח"כ אחמד טיבי: ההצעה גזענית

קבוצה של חברי כנסת מהקואליציה הניחה הבוקר (יום ג') הצעת חוק שלפיה יזכו חיילים משוחררים להטבה של 2,860 שקלים בשכר הלימוד למוסדות להשכלה גבוהה. לטענת חברי הכנסת שיזמו את ההצעה, מי שלא שירת, יכול היה לחסוך כסף ללימודים במקום לשרת, ולכן אינו זכאי להטבה.

 

 

בדברי ההסבר להצעת החוק שטרם זכתה לאישור הממשלה, נכתב כי במצב הקיים היום יש אפליה בין סטודנטים ששירתו שירות צבאי או לאומי ולא השתכרו בתקופה זו, לבין סטודנטים שלא שירתו ויכלו לעבוד ולחסוך כסף ללימודיהם. הצעת החוק תאפשר לסטודנטים שיזכו להטבה לשלם שכר לימוד של כ-10,500 שקלים בשנה, לעומת כ-14 אלף שקלים לאלה שלא שירתו, ו"זכו" למעשה להטבה כלכלית ארוכת טווח.

 

לטענת יוזמי ההצעה - ובהם זאב אלקין (ליכוד), שאול מופז וישראל חסון מקדימה, ואלכס מילר, פאינה קירשנבאום וליה שמטוב מישראל ביתנו, סטודנטים שלא שירתו בצבא או בשירות לאומי, המדינה מסבסדת כיום את כל הסטודנטים באופן שווה, ובכך מנציחה את האפליה הקיימת לטובת הסטודנטים הלא משרתים. לדבריהם, הדבר אף עלול לעודד באופן עקיף השתמטות משירות בצבא או בשרות לאומי.

 

הח"כים מסבירים כי סטודנטים שחסכו כספים לפני הלימודים יכולים לרכוש השכלה בנוחות, בעוד שחבריהם ששירתו במסירות את המדינה, נאלצים לעבוד באופן אינטנסיבי במקביל ללימודים, בנוסף לעומס שמוטל על רובם, בשל שירות המילואים.

 

יו"ר סיעת רע"ם-תעל, ח"כ אחמד טיבי, תקף את ההצעה, ואמר כי זה "המשך לחקיקה הגזענית והמתלהמת של ישראל ביתנו כנגד ערביי ישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצטרף להצעה של ישראל ביתנו. מופז
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים