שתף קטע נבחר

הוכרזו חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר

לאה איני, ניר ברעם, אסף ענברי, סייד קשוע ויורם קניוק יתמודדו על פרס ספיר לספרות, שיוענק בטקס שייערך בחודש הבא

ועדת השיפוט של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, בראשות הפרופסור זאב צחור, בחרה את "הרשימה הקצרה" בפרס ספיר, המונה חמישה כותרים נבחרים מהשנה החולפת. קדמה רשימה ארוכה של 12 כותרים, שהיוותה שלב חדש בדרך לבחירת החמישייה הסופית. כל אחד מהמועמדים הנכלל ב"רשימה הקצרה" והזוכה בקטגורית ספר ביכורים, זוכים בפרס כספי בסך 25 אלף שקלים.

 

 


קניוק. דור תש"ח עדיין פה (צילום: עופר עמרם)

 

חמשת המתמודדים הסופיים לפרס הינם הרומן "ורד הלבנון" מאת לאה איני, בהוצאת כנרת זמורה ביתן; "אנשים טובים" מאת ניר ברעם, בהוצאת עם עובד; "הביתה" מאת אסף ענברי, בהוצאת ידיעות ספרים; "תש"ח", מאת יורם קניוק, בהוצאת ידיעות ספרים; ו"גוף שני יחיד" מאת סייד קשוע, בהוצאת כתר. הכותר הזוכה בפרס הביכורים הוא "טורפים של קיץ" מאת ענת עינהר, בהוצאת עם עובד.  

 

כבכל שנה, הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2010, יקבל פרס כספי בסך 150 אלף ש"ח. אך השנה לראשונה, מפעל הפיס לקח על עצמו לתרגם את הספר הזוכה לערבית וזאת בנוסף לתרגום לשפה זרה, עפ"י בחירתו של הסופר הזוכה.  


ברעם. "אנשים טובים" באמצע הדרך (צילום: נתן דביר) 

 

במטרה לעודד את תרבות הקריאה ואת חשיפת הקהל לספרות עברית, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מכל אחד מהכותרים המרכיבים את "הרשימה הקצרה" ומספר הביכורים ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

 

פרופסור צחור אמר כי "הבחירה הייתה קשה מאוד. מבחר הספרים מסמן שינוי מגמה מתמשך בנושאים המעסיקים את הספרות.

הדגש על קיבוץ, צבא, מלחמה, קליטת עלייה מתחלף ועובר לדגש על תל אביב, ניכור וחיפוש זהות. מאפיין חדש הוא כתיבה בכמה רבדים העוסקים במתח בין דור המייסדים לדור הצעיר. הכתיבה היא הרבה יותר רזה, מעקרת את הפאתוס ונוטה להצנעת האידיאולוגיה".

 

טקס ההכרזה על הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יתקיים ב-23 במרץ ברדינג 3, נמל תל-אביב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איני. המתמודדת הנשית היחידה
צילום: אתי פריד
קשוע, מסמל את קולו של האחר
עטיפת ספר, הוצאת כתר
לאתר ההטבות
מומלצים