שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קצבת שאירים: הקלות בזכאות לאלמנים

  לאחר דיונים סוערים, אישרה היום ועדת העבודה והרווחה של הכנסת תקנות חדשות שיגדילו את מספר האלמנים הזכאים לקצבת שאירים מהביטוח הלאומי. יו"ר הוועדה: "הפשרה בעניין קצבת השאירים איננה סוף פסוק"

  מאבק ציבורי ממושך לשיפור מעמד האלמנים בחוק הביטוח הלאומי הגיע היום לסיומו המוצלח בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. תקנות חדשות שאושרו בחוק הביטוח הלאומי יגדילו את היקף האלמנים הזכאים לקצבת שאירים.

   

  על פי התקנות הקודמות, אלמנים שהיו להם הכנסות, מלבד הקצבה, היו זכאים לקצבה רק במקרים בהם ההכנסה החודשית שלהם לא עלתה על 57% מהשכר הממוצע במשק (היום כ-4,750 שקל). התקנת החדשות העלו את התקרה הזו ל-72% מהשכר הממוצע (כ-6,000 שקל היום).

   

  את המאבק לשיפור זכויות האלמנים הוביל יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) יחד עם ח"כ דוד אזולאי (ש"ס). כוונתם המקורית היתה להשוות את זכויות האלמנים לזכויות האלמנות שנהנות כיום מקצבת השאירים ללא מבחן הכנסה, אולם בסופו של דבר הם נאלצו להתפשר על פחות.

   

  המאבק בין נציגי האוצר לחברי הכנסת נמשך לכל אורך הדיונים בוועדה. נציגי האוצר בדיון התנגדו לתחולה רטרואקטיבית של התקנות, אולם ח"כ כץ עמד על כך שתוקף התקנות יהיה מה-1 בינואר2011. כץ איים שהוא לא יאשר את התקנות ובעקבות התערבות של סגן הממונה על התקציבים לענייני רווחה, משה בר סימנטוב, אושרה התחולה למפרע.

   

  לדברי ח"כ כץ, האלמנים סובלים מקיפוח היסטורי בזכויותיהם לעומת האלמנות לא רק בביטוח הלאומי אלא גם בתנאי הפנסיה והוא מנהל מאבק ממושך בנושא בתמיכת הסתדרות הגמלאים. בסיום הדיון אמר כץ: "הפשרה בעניין קצבת השאירים איננה סוף פסוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים