שתף קטע נבחר

אושר בטרומית: רישום לנישואים - מכל מקום

ללא מתנגדים עברה הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר, לפיה זוגות יוכלו להירשם לנישואים אצל כל רב המוסמך לכך - ללא קשר ליישוב מגוריהם על-פי תעודת הזהות

הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית הצעת חוק המאפשרת לכל זוג המעוניין להינשא, לקבל תעודת רווקות ולהירשם לנישואין אצל כל רב המוסמך לכך, בכל מקום. על-פי הנהוג כיום, זוג הרוצה להינשא חייב להירשם בלשכת הרבנות באזור מגוריו המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג.

 

 

30 חברי כנסת תמכו בהצעה, שהועברה ללא מתנגדים או נמנעים לקריאה ראשונה. הממשלה, באמצעות שר המשפטים יעקב נאמן, תמכה בהצעת החוק של חבר האופוזיציה, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה).

 

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי המציאות הנוכחית מקשה לעתים על רישום לנישואים של זוגות צעירים, כגון סטודנטים הרשומים בתעודת הזהות ביישוב מסוים, ובפועל הם לומדים או עובדים במקום אחר. במקרים כאלו נאלץ הזוג נאלץ להפסיד יום עבודה, או יום לימודים, לצורך רישום פורמאלי בלבד. לפעמים אף מדובר במספר ביקורים עקב איסוף התיעוד, תקלות טכניות או היעדר מידע.

 

עוד נכתב כי "בעבר, כאשר רב העיר היה אמור להכיר אישית את כל בני עירו ולמנוע חיתון פסולים, היה מקום לפקודה

הנוכחית. אולם כיום, בחברה מודרנית, תקשורת אינטנסיבית ומערכות המידע והמחשוב, כמו גם נגישות הרשם למאגר מעוכבי חיתון, אין מקום לטענת היכרות האישית של הרב עם בני המקום".

 

החוק המוצע אמור לאפשר לכל זוג לקבל תעודת רווקות ולהירשם לנישואין אצל כל רב המוסמך לכך, ובמקביל להעניק כלי בקרה ואכיפה למניעת רישום מעוכבי (פסולי) החיתון. לטענת שנלר, "הצעת החוק תגרום גם לשיפור מהותי של השירות לאזרח, שלא רק ייהנה מפרוצדורה קלה וידידותית יותר בעת רישום הנישואין, כי אם גם משירות איכותי ומאיר פנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך עצרו ברבנות הקרוב לביתכם
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים