שתף קטע נבחר

מנכ"ל התשתיות: חוששים ממחסור גז ב-2013

למרות שהוא נמנע מלהזכיר את המילה "מצרים", שאול צמח מודאג מהאפשרות שהשכנה מדרום תפסיק לספק גז. "ההפרש בין ייצור יחידת אנרגיה בסולר או במזוט מול גז הוא פי 3", הסביר. "הדרך הכי טובה לרכוש מאחרים, היא לספק גז לעצמך"

אם המשק ינותק מהגז הטבעי, בגלל המשבר במצרים מחיר ייצור החשמל יעלה פי 3 – כך עולה מדברים שאמר הבוקר (ה') מנכ"ל משרד התשתיות שאול צמח בכנס של משרד התשתיות ורשויות מקומיות במכללה האקדמית אשקלון. צמח לא הזכיר את המשבר במצרים, אך אמר: "אין לנו בעיה של גז טבעי לטווח הארוך. יהיה כאן המון. החשש שלנו הוא ממחסור בגז ב-2013, לפני שמאגר תמר ייכנס לפעולה".

 

 

לדבריו, הגז הטבעי הוא מהפכה, הפער בין מחיר הייצור בגז ובאמצעים אחרים הוא עצום. ההפרש בין ייצור יחידת אנרגיה בסולר או במזוט מול גז הוא פי שלוש - הסולר והמזוט הם פי שלושה יקרים מהגז". מנכ"ל משרד התשתיות הוסיף כי

"הפוליטיקה האזורית (המשבר עם מצרים, והמשבר עם טורקיה שמונע יבוא גז רוסי, ת.ג) מלמדת אותנו הדרך הטובה ביותר לרכוש מאחרים היא לספק גז לעצמך ולא להיות תלוי באף אחד"

 

צמח התייחס בדרכו המאופקת גם למשבר המחירים במשק ולאפשרות שהמעבר לגז יסיע בנושא זה. "אנחנו מקווים שגם מכוניות פרטיות יעברו לתדלוק בגז, בין אם ישירות ובין אם באמצעות רכבים חשמליים שמשתמשים בחשמל שייוצר בגז", אמר. "ההבדל בין גז לבנזין לצרכן פרטי הוא פי 9, כי על גז לא משלמים בלו.

 

"אם ייצרו לחם במנועים שמונעים בגז ולא בסולר - מרכיב הדלק בייצור הלחם יהיה תשיעית ממחירו הנוכחי. אנחנו עדיין לא מדברים על כך שכל בית יהיה מחובר לגז טבעי, אבל כל מכבסה או מאפייה צריכים להתחבר לגז. עסק שלא יהיה מחובר לגז לא יעמוד בתחרות מול עסק שיתחבר לגז".

 

צמח, שדיבר אל קהל של פקידים מהרשויות המקומיות, ניסה להסביר להם על יתרונות החיבור לגז - שחלק מהרשויות חוששות ממנו בגלל נזקים מקומיים שנגרמים מהקמת התשתית."צריך לחבר לגז כמה שיותר מקומות בארץ וכמה שיותר מהר", אמר. "אם לא יחברו אזור מסוים בארץ לגז טבעי - היזמים והעסקים יברחו ממנו".

 

עוברים גם לגז מונזל

לדבריו, "כדי שלא יהיה מצב שבו אין גז במשק, צריך ליצור גיבוי. צריך להכניס את הגז לישראל מכמה מקומות, שאחד מהם יהיה בצפון הארץ - בנוסף למתקן הקיים באשקלון. שנית, אנחנו מקימים מתקן לגז טבעי מונזל שנייבא מחו"ל. ישראל גם נערכת כדי שלא יעשה שימוש לרעה בכוחו של ספק גז יחיד".

 

חברת החשמל מייצרת קרוב למחצית המחשמל במשק מגז טבעי, וגם תחנות הכוח הפרטיות המתוכננות לקום בקרוב מיועדות לפעול בגז. 40% מהגז מגיע ממצרים. האספקה מהשכנה מדרום הופסקה לפני שבועיים באמתלה של תקלה בצנרת, וחידושה נדחה שוב ושוב, בזמן שהאופוזיציה המצרית מצהירה שבכוונתה לבטל את הסכם הגז עם ישראל בטענה שמחיר הגז בהסכם זול מדי.

 

שאר הגז, כ60%-, מגיע ממאגר ים תטיס הישראלי, שאמור להספיק עד 2013 אם האספקה ממצרים תחודש, ועד 2012 בלבד אם האספקה ממצרים תופסק. לאחרונה התגלו שני מאגרי ענק חדשים בשטח ישראל - תמר ולוויתן, אך תמר ייכנס לפעולה, במקרה הטוב, רק בסוף 2013, ולווייתן מאוחר הרבה יותר.

 

המשמעות היא שהמשק הישראלי עלול לעבור את שנת 2013 ללא גז טבעי ולייצר חשמל מסולר ומזוט במקום גז, בנוסף על התחנות הפחמיות. משמעות הפסקת האספקה ממצרים היא גם שאם לא תימצא דרך לייבא גז נוזלי מחול, קבוצת דלק וחברת נובל האמריקנית - בעלי תמר ולווייתן - יהפכו למונופול שכל המשק יהיה תלוי בו תלות מוחלטת.

 

  • לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ צינור גז במצרים
צילום: AFP
מנכ"ל משרד התשתיות שאול צמח
צילום: יותם פרום
מומלצים