שתף קטע נבחר

הפלסטינים לפני האו"ם: וטו יתמוך בפשעי ישראל

שעות לפני שאבו-מאזן יכנס את בכירי הרשות לישיבה דחופה בעקבות הלחץ האמריקני לסכל גינוי ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם, העביר שר החוץ הפלסטיני מסר ברור לוושינגטון: "זו תמיכה בצעדים לא-חוקיים של ישראל"

המתח לקראת הצבעת מועצת הביטחון של האו"ם הלילה על ההצעה הפלסטינית לגנות את ישראל על המשך הבנייה בהתנחלויות הולך וגובר ככל שמתקרב מועד הדיון. לצד חוסר הוודאות על מה שיעלה בגורל הלחצים האמריקניים לסיכול היוזמה, שיגרו בצהריים (יום ו') ברשות מסר ברור לוושינגטון בקריאה שלא למנוע את המהלך.

 

 

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, אמר כי אם ארצות-הברית תחליט להשתמש בזכות הווטו שלה כדי למנוע את אישור הגינוי במועצת הביטחון, "היא תוכיח את תמיכתה בצעדים הלא-חוקיים של ישראל, שפועלת בניגוד להחלטת 130 החברות באו"ם".  

 

בוושינגטון דוחים את הכוונה לדון בנושא במועצת הביטחון, כנגזרת של עמדתם הקבועה המתנגדת ל"בינאום" הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בניסיון למנוע את המהלך, שוחחה אתמול השגרירה האמריקנית לאו"ם, סוזן רייס, עם הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן, וניסתה לשווא לשכנע אותו לחזור בו מנקיטת הצעד.


ישיבת מועצת הביטחון. תגנה את ישראל? (ארכיון: AP)

 

מאוחר יותר, התערב בנעשה גם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, עצמו. הוא שוחח עם אבו-מאזן בטלפון במשך קרוב לשעה, והציע לו מתווה פשרה. לפי התוכנית, ישונה נוסח ההצעה כך שמועצת הביטחון תגנה את ההתנחלויות במקום שדרוש לעצור את הבנייה בהן. גורמים פלסטינים אמרו כי אובמה הציע עוד לקרוא למועצה לאשר קריאה למשא-ומתן על גבולות 1967, במקום הנוסח הנוכחי המבקש להקים מדינה פלסטינית באותם שטחים.

 

בעקבות הלחץ הכבד מוושינגטון, ייכנס הערב אבו-מאזן ישיבה דחופה של הוועד הפועל באש"ף במוקטעה שברמאללה, לדיון בנושא שבו, ככל הנראה,

תתקבל ההכרעה האם להיענות לדרישות האמריקנים או לדבוק בעמדתם להביא את הגינוי לישראל להצבעה.

 

אם אכן יאושר הגינוי, תהיה למהלך משמעות הצהרתית בעיקרה ולא מעשית באופן מיידי, אולם היא עלולה להסב לישראל נזק דיפלומטי חמור. ההצעה הפלסטינית הציבה את ארצות-הברית בעמדה כמעט בלתי אפשרית מבחינה דיפלומטית, שכן ייאלצו שם להכריע בין החלטה להימנע מהצבעה ולגרור זעם בישראל, או להפעיל את זכות הווטו כדי לסכל את אישור הגינוי וכך להכעיס את העולם הערבי, שבין כה וכה נתון בתקופה האחרונה לטלטלה קשה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן. יתקפל?
צילום: AFP
שר החוץ הפלסטיני, אל-מלכי. נגד וטו
צילום: AFP
מומלצים