שתף קטע נבחר

תמיכה ביהודים: מחאה אנטי איסלאמית בתוניסיה

15 אלף איש הפגינו בתוניס נגד התנועה האיסלאמית במדינה, אחרי התקפות מילוליות נגד יהודים ורצח כומר פולני. בג'יבוטי נהרגו מפגין ושוטר, גז מדמיע פוזר לעבר מפגינים גם בבחריין ובכוויית. מצרים: תקנות החירום יבוטלו תוך חצי שנה

הטלטלה במזרח התיכון מגיעה עד למרכז אפריקה. אחרי ההפיכות במצרים ובתוניסיה, והמהומות המתעצמות ברחבי העולם הערבי, גם בג'יבוטי נהרג שוטר ומפגין בהפגנת האופוזיציה. בבחריין קרא נסיך הכתר ליום אבל לאומי, לאחר סוף שבוע בו האופוזיציה נאבקה על השליטה ב"כיכר הפנינה". מקהיר נמסר כי בתוך חצי שנה יוסרו תקנות החירום, וגורם צבאי מסר כי יחול גם שינוי בהרכב ממשלת המעבר. בתוניסיה יצאו 15 אלף איש לרחובות, והפגינו נגד התנועה האיסלאמית, לאחר שכומר פולני נרצח על ידי קיצונים במדינה.

 

 

בג'יבוטי, שם שולט מאז 1999 הנשיא, איסמעיל עומר גואלה, אחרי שהחליף את דודו בתפקיד, הפגינה האופוזיציה בעיר הבירה ג'יבוטי. מפגין נדרס על-ידי ניידת במהלך העימותים במדינה המזרח-אפריקנית הקטנה ושוטר נהרג. בנוסף, תשעה שוטרים נפצעו במהומות, אחד במצב אנוש. אלפי מפגינים דרשו מהנשיא להתפטר, במפגן מחאה נדיר במדינה שבקרן אפריקה. כוחות הביטחון הגיבו בירי גז מדמיע לעברם, ושר הפנים של ג'יבוטי טען כי אנשי האופוזיציה "יצאו נגד השלטון הלגיטימי ובזזו, הרסו ושרפו רכוש רב".

 

בעיר בלבלה נערכה גם כן הפגנה גדולה נוספת נגד המשטר. אחד המשתתפים בה, ששוחח עם סוכנות הידיעות רויטרס, סיפר כי הוא ואנשיו לא מתכוונים להפסיק במחאה. "האנשים לא רוצים את המשטר הדיקטטורי הזה. החופש נמצא בידיים שלנו. לא נעצור עד שהחלומות שלנו יתגשמו", אמר חאווה אבילה.

 

התוניסיאים שוב ברחוב: "כולנו יחד"

אחרי שבועיים של שקט, אחרי שההפיכה הוכתרה בהצלחה, שוב התמלאו רחובות ערי תוניסיה מפגינים. ב-18 אלף בני אדם ערכו היום בבירה, תוניס, הפגנת מחאה נגד התנועה האיסלאמית במדינה, וקראו לסובלנות דתית. מפגן המחאה בא בעקבות הודעתו של שר הפנים המקומי, על כך שקיצוניים התנקשו בחייו של כומר פולני, ולאחר התקפות מילוליות נגד יהודים וניסיון של קיצונים להצית בית בושת.


אזרחי תוניסיה שוב ברחובות. ההפגנה היום (צילום: AFP)

 

"אנחנו צריכים לחיות יחד ולגלות סובלנות זה כלפי זה", אמר רידה רזי, בן 34, שהשתתף בהפגנה. שותפיו הניפו במקום שלטים וצעקו, בין היתר, "הטרור אינו דרכה של תוניסיה, "דת היא עניין אישי" ו"מוסלמים, נוצרים ויהודים - כולנו תוניסאים".

 

3,000 אחרים הפגינו מול שגרירות צרפת בתוניסיה, בדרישה להדיח את השגריר הטרי, שלטענתם התנהג בצורה מעליבה ופגע בכבוד המדינה במהלך מסיבת העיתונאים הראשונה שלו בתפקיד. המפגינים קראו: "תוניסיה, כבד אותה או עזוב אותה". השגריר הצרפתי, בוריס בואלו, הגיע לתוניסיה בשבוע שעבר, לאחר שקודמו בתפקיד נקרא חזרה לצרפת במהלך ההתקוממות במדינה לפני כחודש. הוא שימש בעבר כיועצו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי.

 

בחריין: הנסיך קרא ל"יום אבל" לזכר הנספים

נסיך הכתר בבחריין, שייח סלמן בין חמד אל-כליפה, קרא לכונן יום אבל לאומי לזכר הנספים בהפגנות האלימות במדינה. לפי סוכנות הידיעות הממלכתית, הנסיך קרא לאזרחים להתאחד ולשתף פעולה עם הפלגים הפוליטיים במדינה.

 

"החובה שלנו היא לשמר את הביטחון והיציבות, ולמנוע הסלמה במצב", אמר הנסיך. "הצטרפו אלינו בניסיון להרגיע את הרוחות, כדי שנוכל להתאבל על הבנים שאיבדנו". מוקדם יותר הורה הנסיך על נסיגת כלל החיילים שהתפרסו ברחובות בחריין. לאחר שהצבא עזב את כיכר הפנינה במנאמה, חזרו המפגינים למקום, ותוך זמן קצר ירו השוטרים לעברם גז מדמיע. בין 60 ל-80 בני-אדם נפגעו, רובם במצב קל. כעבור זמן קצר קיבלו גם השוטרים הוראה לעזוב את המקום.


"כולנו תוניסאים". ההפגנה בתוניס (צילום: AFP)

 

גם בכווית נורה גז מדמיע לעבר מפגינים נגד השלטון. לדברי פעיל זכויות אדם במדינה, שבעה בני אדם נפצעו בעימותים, בכפר ליד הבירה כווית סיטי.

 

שבוע אחרי סוף עידן מובארק במצרים, השלטון הצבאי מבטיח כי תוך חצי שנה, יסיר את תקנות החירום במדינה. בנוסף, גורם צבאי בכיר במצרים ציין כי בקרוב ייערך שינוי בהרכב ממשלת המעבר במדינה, במסגרתו ימונו שלושה או ארבעה שרים חדשים. הממשלה הנוכחית, בראשותו של אחמד שפיק, עדיין מורכבת מבכירים רבים מממשלו של חוסני מובארק, והאופוזיציונרים במדינה קוראים לאיוש מחדש של כלל התפקידים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בבחריין. "החופש בידיים שלנו"
צילום: AP
הצבא עזב את כיכר הפנינה
צילום: AFP
מומלצים