שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לראשונה: הפקה של "הספרייה" לפרס התיאטרון

  סוף למחלוקת רבת שנים בין הנהלת פרס התיאטרון לבין תיאטרון "הספרייה" מרמת גן. ועדה מיוחדת הכריעה כי התיאטרון יוכל להגיש את ההפקה "הוכחה" ואת שחקניה כמועמדים לפרס

  אחרי שבועות סוערים למדי מאחורי הקלעים של פרס התיאטרון, נחתם בסוף השבוע פרק ארוך שנים, במהלכו נשללה השתתפותן של הפקות תיאטרון "הספרייה" של רמת גן בחגיגות הפרס. הסערה הוצתה מחדש השנה, כשהנהלת התיאטרון, הפועל לצד בית הספר הגבוה לאמנויות הבמה "בית צבי", ביקשה להגיש לפרסי התיאטרון את ההצגה "הוכחה", מאת דויד אובורן ובבימויו של יגאל זקס.    

   

  הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  הבקשה נדחתה בתחילה, כבשנים עברו, על ידי הנהלות תיאטרון בית ליסין והתיאטרון הקאמרי של תל אביב, שטענו בין היתר כי "הספרייה" אינו עומד במדיניות השכר הנהוגה בשאר התיאטרונים וכי ההפקה המועמדת אינה עומדת במספר ההרצות הנדרש על פי הקריטריונים.


  "ההוכחה". שינוי בפרס התיאטרון הישראלי (צילום: אייל לנדסמן) 

   

  בתיאטרון "הספרייה" החליטו הפעם שלא לוותר ולצאת למאבק על מקום ראוי, לצד שאר התיאטרונים הפועלים בישראל. הנהלת התיאטרון דרשה לזמן ועדה בלתי תלויה שתבדוק מחדש את הנושא. ביום שישי האחרון התכנסו חברי הוועדה, בראשותו של אורי עופר, ממייסדי האופרה הישראלית, ולאחר דיון מעמיק החליטו פה אחד כי החל מהשנה יוכל תיאטרון "הספרייה" להגיש את הפקותיו למועמדות בקטגוריות השונות של התחרות.

   

  הוועדה, בה חברים במקביל גם יקי הרטל (לשעבר מנכ"ל החאן) וירון סדן (לשעבר מנכ"ל החאן) המליצה כמו כן להנהלת הפרס לעדכן בתקנון את הסעיף שמגדיר למי מותר להגיש מועמדות באופן יותר מדויק וברור. שלא לייחוס, אומרים גורמים בתיאטרון ל-ynet: "זה היה ניסיון שלא צלח לחסום כניסה של עוד קנדידט לתחרות, מה שבאופן סטטיסטי עלול לדידם של המתנגדים להקטין את עוגת הפרסים לכל מתמודד".

   

  מנהל תיאטרון הספרייה, מיכה לבינסון, אמר בתגובה: "עד כה הדפו כל ניסיון של תיאטרון 'הספרייה' להתמודד על פרסי התיאטרון ואנחנו מאוד שמחים שהצלחנו לשבור את המעגל. 'הספרייה' הוא תיאטרון לכל דבר ואין שום סיבה שבעולם שלא יצורף רשמית למשפחת התיאטרונים אליה הוא שייך.

  משונה בעיני שעד כה היינו מופלים לרעה, בעיקר בשל העובדה שמדובר בתיאטרון שזוכה לתמיכת משרד התרבות וככזה עומד בקריטריונים. היום אנחנו חוגגים את האישור למועמדות ואני מקווה שאחרי פרסום רשימת המועמדים, יהיו לנו סיבות נוספות לחגוג".

   

  במרכז עלילת המחזה "הוכחה", אישה צעירה שהקדישה את מרבית שנותיה לטיפול באביה, מתמטיקאי דגול שלקה בנפשו. בעקבות מותו של האב, מתעוררת שאלת המורשת ותרומתו לתחום המתמטיקה. במקביל, בעקבות מציאת טיוטה של הוכחה מתמטית מסובכת, עולות ספקות לגבי שפיותה של הבת. המחזה של אובורן זכה בפרס הפוליצר, הטוני ופרס תא המבקרים למחזה הטוב ביותר לשנת 2001. הוא גם זכה לעיבוד קולנועי בכיכובם של גווינת' פאלטרו ואנתוני הופקינס.

   

  תיאטרון "הספרייה" העמיד לפרסי השחקן והשחקנית הטובים ביותר את עמי ויינברג וליז רביאן ולפרסי השחקן והשחקנית המבטיחים את גיל וייס וקרן סולקין אדלר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מועמדויות לפרסים. "הוכחה"
  צילום: אייל לנדסמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים