שתף קטע נבחר

הריבית תעלה? תחזית האינפלציה זינקה ל-3.5%

לפי ההערכות, הזינוק באינפלציה הצפויה, יחד עם נתוני הצמיחה שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע שעבר, לא משאירים לפישר ברירה והוא יודיע מחר על העלאת הריבית לרמה של 2.5%

בנק ישראל משגר היום (א') לשווקים רמז עבה במיוחד על כוונתו להעלות מחר את הריבית. מנתונים שהוא מפרסם מתברר כי ב-30 הימים האחרונים זינקה האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הבאים לרמה של 3.5%.

 

 

זאת לעומת רמה של 3.3% בחודש ינואר, ושל 3% בדצמבר. את האינפלציה הצפויה מחשב בנק ישראל על פי נתוני שוק ההון, כהפרש בין הריביות על אגרות חוב צמודות למדד ועל האג"ח הלא צמודות.

 

תחזיות האינפלציה לשנה הקרובה של אנליסטים במשק נותרו ב- 30 הימים האחרונים ללא שינוי, ברמה ממוצעת של 3%. אינפלציה חזויה זו נמצאת על גבולו העליון של תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

 

גם האינפלציה החזויה על ידי האנליסטים וגם האינפלציה הצפויה משוק ההון גבוהות יותר מהתחזיות של חטיבת המחקר של בנק ישראל, שממשיכה להעריך כי האינפלציה תסתכם השנה רק ב- 2.6%.

 

האינפלציה הצפויה היא אחד הגורמים המרכזיים במערכת השיקולים של נגיד בנק ישראל, שעל פיה הוא קובע את מדיניות הריבית החודשית.

 

מסיבה זו ההערכה היא שהזינוק שנרשם באינפלציה הצפויה, יחד עם נתוני הצמיחה המרשימים שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע שעבר, לא משאירים למעשה לפישר כל ברירה והוא יודיע מחר בערב על העלאת הריבית לחודש מרץ ב- 0.25% נוספים, לרמה של 2.5%.

 

זאת למרות העובדה שבבנק ישראל מודעים היטב לעובדה שהעלאת הריבית בארץ ללא ביצוע מהלך מקביל בעולם תגביר עוד יותר את האטרקטיביות של השקל בעיני המשקיעים הזרים ותגרום להתחזקותו, דבר שיפגע ביצואנים, ודרכם גם בכלל הפעילות במשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים