שתף קטע נבחר

גירוש נוסף דרך האוויר: 100 סודנים יוטסו לארצם

מבקשי המקלט, כשליש מהם ילדים, יחזרו לסודן דרך מדינה שלישית. המסתננים סיפרו כי טענו בפניהם שישובו למציאות ורודה יותר, אבל הבהירו: "בישראל אנחנו מיואשים". משרד הפנים: "הם חוזרים מרצון"

ישראל ממשיכה לשלח את הפליטים למולדתם, דרך האוויר. הלילה (יום ג') תמריא טיסה נוספת, ובה למעלה מ-100 מבקשי מקלט מדרום סודן, למדינה שלישית - ממנה ימשיכו הפליטים לארצם. כשליש מהמוטסים הם ילדים. "אנחנו חוזרים מיואשים", אמרו בקהילה הסודנית, וסיפרו כי הסכימו לעזוב את ישראל עקב החשש מהכניסה לכלא. במשרד הפנים טענו בתגובה: "הם חוזרים מרצון".

 

 

המסתננים מסודן סיפרו כי במפגשים שנערכו עבורם משכנעים אותם כי יחזרו למציאות "ורודה" יותר, וכמה מהם אף עברו קורסי נהיגה בישראל - כהכנה לחזרה לסודן. בדרום המדינה נערך לאחרונה משאל עם, והתושבים בחרו ברוב גדול להתנתק מהצפון, בשליטת הדיקטטור עומר אל-באשיר. 

 

על הטיסה הלילה היו גם אשתו ושני ילדיו של ג', שבחר להישאר בארץ. לדבריו, הוא לא שלח אותם הביתה בשל פטריוטיות. "כאשר המעסיק שלי ראה שאסור לי לעבוד פוטרתי", אומר ג'. "אני אשאר כאן ואנסה למצוא עבודה, כדי לשלוח להם כסף לסודן. אני מאמין שבישראל אין לילדים שלי מה לעשות".

 

לפני כחודשיים הוטסו לסודן, גם אז דרך מדינה אפריקנית אחרת, 150 פליטים, 49 מהם ילדים. אותה טיסה היתה השלישית במספר שיצאה ב-2010, ובסך הכל שבו לסודן בשנה שעברה 500 איש. מאחורי המבצע עמד הארגון "השגרירות הנוצרית", ששיתף פעולה עם משרד ראש הממשלה, משרד החוץ ומשרד הפנים.

 

בארגוני הסיוע מתייחסים בהבנה להחלטתם של הפליטים לחזור למולדתם, אך יחד עם זאת אמרו כי "הילדים מגיעים למציאות שלא הכירו". ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "בהנחיית שר הפנים אלי ישי, וכחלק ממדיניות רשות האוכלוסין וההגירה לעודד יציאת מסתננים, יוצאת הלילה טיסה של כ-100 אפריקנים שיוטסו מרצונם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיסת הפליטים הקודמת
צילום: רויטרס
מומלצים