שתף קטע נבחר

בול פגיעה: צפו בניסוי המוצלח של מערכת "חץ 2"

במסגרת הניסוי בארה"ב, פגע הטיל המיירט בטיל המטרה, ששוגר מספינה בלב ים. במערכת הביטחון מספרים על "ביצועים מרשימים" ואומרים שמדובר ב"יום מרגש". עוד סיבה לשמחה: בצה"ל מעריכים ש"כיפת ברזל" תהפוך למבצעית תוך שבועות

"זהו ציון דרך חשוב", אמר שר הביטחון אהוד ברק הבוקר (יום ג') בעקבות הניסוי המוצלח במערכת "חץ 2" להגנה מפני טילים בליסטיים. צפו בטיל המיירט פוגע בטיל המטרה, ששוגר מספינה בלב ים, ובצהלות השמחה שבתום הניסוי.

 

הניסוי המוצלח נערך בשדה ייעודי בחוף המערבי בארצות הברית, מול חופי קליפורניה. מדובר בניסוי הראשון זה כשנה וחצי, לאחר שבקיץ 2009 גרמה תקלה טכנית לביטול שיגור הטיל המיירט. מסיבה זו שרר במערכת הביטחון מתח, שהתחלף בשביעות רצון בתום הניסוי.

 

"המערכת מפגינה ביצועים מרשימים", אמר גורם ביטחוני ל-ynet, "הציבור בישראל פחות נחשף ליכולותיה וטוב שכך, כולנו תקווה שנמשיך לעשות בה שימוש רק בניסויים. עם זאת, יש לנו מציאות מסוימת שאסור לעצום לרגע עין מולה וחובה עלינו להתכונן כל העת".

 

ארבע שכבות מתואמות

יצחק ניסן, מנכ"ל התעשייה האווירית, הגדיר את הצלחת הניסוי כ"יום מרגש" ואמר כי הדבר

התבצע לאחר סדרה של שיפורים במערכת. גורמי ביטחון אמרו כי הניסוי הנוכחי מציב את מערכת "חץ 2" אל מול יכולות שטרם הבשילו באזור.

  

אריה הרצוג, ראש מנהלת "חומה" במשרד הביטחון, האחראית על מערכות ההגנה מפני טילים בליסטיים, אמר כי המערכת פעלה בצורה טובה ותקינה: "המטרה שוגרה והמכ"ם עקב אחריה. לאחר מכן שוגר הטיל המיירט שפגע במטרה, גוף אל גוף, והביא להרס מוחלט שלה. הניסוי המוצלח הוא תוצאה של תקופה ארוכה מאוד של עבודה".


אהוד ברק בתעשייה האווירית (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

  

ה"חץ 2" אמור לספק מענה לאיומים הרחוקים ביותר - טילי השיאהב 3 והסיג'יל שנמצאים בידי האיראנים, כמו גם טילי סקאד D הסוריים. "הניסוי בוצע נגד מטרה שטרם נוסתה בעבר", אמר גורם

ביטחוני, "המטרה הוכנה לצורך הניסוי, כדי לבחון את יכולות המערכת. הכנסנו שינויים מסוימים ביכולת הגילוי ובמיירט".

 

במקביל, ממשיכים בצה"ל בפעולות לקראת ההכרזה על מערכת "כיפת ברזל" ליירוט רקטות קצרות טווח כמבצעית. ההערכה היא כי הדבר יתרחש בתוך מספר שבועות. החלטה מתי והיכן להציבה טרם התקבלה, אך בצה"ל כבר נמצאים בסיום הליך בחינת נקודות אסטרטגיות להצבתה בעוטף עזה, כאשר יתקבלו החלטות בעניין.

 

"במסגרת הדיונים שיהיו במשך השנה לתוכנית הרב-שנתית הבאה, נגבש את המספרים, את ההיקף התקציבי ואת הפריסות", אמר היום שר הביטחון בביקור בתעשייה האווירית, "אנחנו פועלים סך הכל בצורה מתואמת בארבע שכבות: כיפת ברזל - השכבה הנמוכה, שרביט קסמים - שהיא סוס העבודה העיקרי להגנה בפני רוב האיומים, מעליו החץ 2, שהשלים ניסוי חשוב מאוד, והשכבה העליונה - החץ 3 או ה'סופר חץ'".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ערך היום ביקור בגזרה הדרומית, במהלכו נועד עם אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו ומפקד אוגדת עזה, תא"ל יוסי בכר. בעוד במערכת הביטחון עוסקים במערכות ההגנה נגד טילים, הזכיר גנץ ללוחמים איתם שוחח גם את האפשרות ההתקפית במידת הצורך. "השקט סביב רצועת עזה חשוב לתושבים ולישובים, אולם רמת הכשירות של הכוחות בגזרה צריכה להמשך ולהיות גבוהה אל מול כלל האפשרויות", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חץ 2. "תקופה ארוכה מאוד של עבודה"
צילום: יריב כץ
שר הביטחון. מרוצה מהניסוי
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
כיפת ברזל. תכף מבצעית
מומלצים