שתף קטע נבחר

לוב הושעתה מהליגה הערבית, שר הפנים התפטר

הליגה הערבית השעתה את לוב, מרקל איימה בסנקציות וקלינטון הבטיחה לנקוט ב"צעדים הולמים" אחרי נאומו התוקפני של מועמר קדאפי. שר הפנים שלו הודיע על התפטרותו, בזמן שהוא עצמו שוחח עם ברלוסקוני וניסה להרגיע: "המצב תחת שליטה"

המופע ההזוי של מועמר קדאפי ארך שעה וחצי, ובעקבותיו בכל העולם מגיבים בתקיפות להצהרת שליט לוב על כוונתו להישאר בשלטון "עד יום מותו". הליגה הערבית הודיעה על השעיית לוב, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוקלת הטלת סנקציות ומזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הבהירה שוושינגטון תנקוט "צעדים הולמים" נגד המדינה הצפון-אפריקנית.

 

טלטלה במזרח התיכון - עדכונים שוטפים ב-ynet:


רשת אל-ג'זירה דיווחה הערב כי בעקבות הנאום התפטר שר הפנים הלובי מתפקידו והודיע על תמיכתו במפגינים. קדאפי עצמו שוחח בטלפון עם ראש הממשלה האיטלקי, סילביו ברלוסקוני, וטען כי המצב בארצו תחת שליטה וכי יש להאמין רק לדיווחים בתקשורת המקומית.


"נאום מפחיד". מועמר קדאפי מסרב להתפטר (צילום: AFP)

 

מזכירת המדינה האמריקנית הבהירה בנאומה כי "מרחץ הדמים בלוב אינו מקובל עלינו. זוהי אחריות של ממשלת לוב לכבד את זכויות האדם של אזרחיה, כולל חופש הביטוי וההתארגנות". היא ציינה שוושינגטון ממשיכה לעקוב בדאגה אחר המצב בלוב ובוחנת דיווחים על מאות שנהרגו עד כה.

 

"ננקוט בצעדים הולמים בהתאם למדיניות, לערכים ולחוקים שלנו", הוסיפה קלינטון, "אבל אנחנו ניאלץ לעבוד יחד עם הקהילה הבינלאומית". מזכירת המדינה התייחסה גם למהומות האלימות בבחריין ובתימן, וקראה לממשלות ברחבי המזרח התיכון להיות קשובות לאזרחים.

 

"אנו עוקבים בדאגה רבה אחר ההתפתחויות בלוב", אמרה קלינטון, "הצטרפנו לקהילה הבינלאומית בגינוי האלימות בלוב, ואנחנו מאמינים שממשלת לוב אחראית למה שקורה ועליה לנקוט בפעולות כדי לשים סוף לאלימות".

 

עוד לפני דבריה של קלינטון, הגדירה מרקל את נאומו של קדאפי כ"מאוד מפחיד". קנצלרית גרמניה איימה כי אם לוב לא תפסיק להשתמש בכוח נגד המפגינים, גרמניה תשקול להפעיל סנקציות נגדה.


קדאפי וברלוסקוני. "להאמין רק לתקשורת הלובית" (צילום ארכיון: AP)

 

סנקציה ראשונה שכבר הוטלה הגיעה מהליגה הערבית. מזכ"ל הארגון, עמרו מוסא, אמר כי הוחלט להפסיק את השתתפותן של המשלחות הלוביות בכל מוסדותיו. אל-ג'זירה, שדיווחה על הדברים, מסרה גם כי לאחר הנאום התחוללו חילופי אש כבדים במרכז טריפולי, בירת לוב.

 

מוקדם יותר התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון מיוחד בעקבות ההתפתחויות בלוב, והיא תתכנס בשנית בהמשך היום. מדינות המערב דורשות שהמועצה תצא בהודעה שתגנה את האלימות נגד המפגינים ותקרא ללוב לשים סוף לשפיכות הדמים.

 

נאומו של קדאפי ארך יותר משעה, ובו הוא הבטיח כי אינו מתכוון ללכת בדרכי חוסני מובארק וזין אל-עאבדין בן-עלי - ולרדת מהבמה. "מועמר קדאפי אינו נשיא שיתפטר, הוא מנהיג מהפכה ומהפכה פירושה הקרבה לאורך כל החיים עד סוף החיים", אמר שליט לוב על עצמו בגוף שלישי.

 

הוא הבטיח למות כ"שאהיד" על אדמת לוב, וטען כי מפני שאינו נושא בתפקיד רשמי, "מועמר קדאפי אינו יכול להתפטר". הוא גם התגאה בהיותו "לוחם בדואי שהביא תהילה ללוב".

 

שליט לוב כינה את המפגינים "עכברושים" ו"מסוממים", וטען - למרות הדיווחים על טבח ואלפי הרוגים - כי טרם הורה להשתמש בכוח נגדם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכירת המדינה קלינטון
צילום: AFP
קדאפי. לא מתפטר
צילום: רויטרס
מומלצים