שתף קטע נבחר

תופעה בארה"ב: כמחצית מחיות המחמד שמנות

לא רק האמריקנים מתמודדים עם בעיות של עודף משקל - נתונים חדשים מגלים שגם כמחצית מהכלבים והחתולים שלהם סובלים מכך. כתוצאה, החיות סובלות מסיבוכים רפואיים חמורים והבעלים משלמים מכיסם ביוקר

בזמן שהאמריקנים מתמודדים עם בעיות של השמנת יתר, מתברר כי חיות המחמד שלהם סובלות מאותה הבעיה בדיוק: נתונים חדשים מגלים כי למעלה ממחצית מהכלבים והחתולים בארצות הברית סובלים מעודף משקל.

 

 

נתונים אלה נחשפו בסקר שנערך מטעם האגודה למניעת השמנת יתר בחיות מחמד בשיתוף בית החולים הוטרינרי ע"ש בנפילד. עוד עולה מהם, שכחמישית מהחתולים והכלבים מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר, כלומר שוקלים 30% מעל המשקל הנורמלי.  


צילום: shutterstock

לא אומרים לא לאוכל (צילום: shutterstock)

 

האחריות מוטלת על הבעלים של חיות המחמד, שמלעיטים אותן במזון, לא מקפידים שיבצעו פעילות גופנית ולא מודעים לבעיות הבריאותיות החמורות שעלולות להגרם כתוצאה ממשקל עודף, ביניהן סוכרת, דלקת מפרקים, אי ספיקת כליות, לחץ דם גבוה וסרטן.

 

ואכן, הסיבוכים הרפואיים עולים ביוקר. בשנת 2010, בעלי פוליסות ביטוח לחיות המחמד הוציאו 25 מיליון דולר עבור בעיות הקשורות בהשמנת יתר. כך למשל, כל טיפול בקרעים ברצועות עולה כ-860 דולר, ועל אסטמה משלמים 163. דולר לכל טיפול. עוד התברר במחקר, כי חיות מחמד שהואכלו פחות במהלך חייהם, מאריכות חיים באופן משמעותי. 

 

"מעולם לא פגשתי כלב רועים גרמני שיכול לפתוח את המקרר או את שקיית האוכל ולהכין לעצמו עוד קערה", אומר בדבסברג, מנהל המחקר הקליני בבית הספר לרפואה וטרינרית באוניברסיטת ג'ורג'יה. לדבריו, "השמנת יתר של חיות מחמד, כמעט שוות ערך לעישון ברפואה האנושית". 

 

הנתונים מלמדים כי מדובר במגיפה המסכנת את שלומן של למעלה מ-171 מיליון חיות המחמד במדינה, אבל וטרינרים רבים סבורים כי אפשר להתמודד עם זה. כעת מופנים לכך מאמצים רבים, שכוללים שימוש בתוכנה המאפשרת לעקוב אחרי מצבה הרפואי של חיית המחמד, בדיקות דם לקביעת אחוזי השומן בגוף, דיאטות מיוחדות והליכונים לחיות המחמד. 

 

"נושא ההשמנה של חיות מחמד נחשב במשך שנים לטאבו בקהילה הווטרינרית", אומר ארני וורד, מייסד האגודה להשמנת יתר ומחבר הספר "מדוע הכלבים שלנו נעשים שמנים יותר". "יש רגישות למשקל של הבעלים עצמו, וליצירת תחושת אשמה על כך שהאכילו את חית המחמד שלהם יתר על המידה".

 


צילום: shutterstock

ההשמנה משפיעה על תפקוד החיות ותוחלת חייהן (צילום: shutterstock)

 

בעלי החיות משאירים קערות מלאות באוכל

התפיסה של אנשים באשר לחיית מחמד שמנה, שונה בדרך כלל מההגדרה הרפואית. מחקר שנערך על ידי חברת פייזר הראה, כי בעוד ש- 47% מהוטרינרים היו סבורים שחיות המחמד שלהם שמנות,

 

רק 17% מבעלי הכלבים חשבו כך. גם כמות המזון הנדרשת לחיית המחמד עלולה לבלבל. לדברי וורד, בעלי חתולים רבים משאירים קערות מלאות באוכל, אבל תוספת של 10 גרגרים בלבד של מזון חתולים יבש יכול להוסיף קילוגרם אחד במשקל מידי שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האשמה להשמנת החיות - הבעלים
צילום: shutterstock
סכנה בריאותית לחיה ויקרה לטיפול
צילום: shutterstock
מומלצים