שתף קטע נבחר

צילום: AP

שיפר של המזה"ת איבדה את התואר. קדאפי הבת

לבתו היחידה של שליט לוב יש דוקטורט במשפטים והופעה מוקפדת, אבל מהשבוע היא כבר לא שגרירה של רצון טוב. הסנגורית של סדאם חוסיין לשעבר, שמונתה לאחראית על האחים הלא-יוצלחים במשפחת קדאפי, תברח מלוב המתפוררת?

"כשאנשים שאינם מכירים אותי מגלים מי אני ומי אבי, הם בדרך כלל משתנקים ואז הופכים ידידותיים מאד ומסבירי פנים ומנצלים את ההזדמנות לשלוח לו דרישת שלום. עד כה, איש מעולם לא הגיב באופן שלילי".

 

רק לפני ארבעה חודשים, נשמעה עיישה קדאפי, בתו של הרודן הלובי מועמר קדאפי, אופטימית לגבי עתידה של לוב ומאושרת ממצבה המשפחתי והמקצועי. אתמול (ה') כבר נאלצה להכחיש את הדיווחים לפיהם ניסתה להימלט מארצה ולנחות במלטה, ולהגיב על הסרת תואר הכבוד שהוענק לה מטעם האו"ם.

 

משפחת קדאפי תשרוד? מדברים על זה בפייסבוק של ynet

 

"קלאודיה שיפר של המזרח התיכון". כך כונתה בתו היחידה של המנהיג בעיתונות המקומית בארצה. גם כתב ה"טלגרף" שראיין אותה באוקטובר האחרון בביתה, וילה מפוארת ומצועצעת ליד טריפולי, התפעל מהופעתה המוקפדת וחליפתה המחויטת בגוון אפרסק. אולם מאחורי החזות היפה והרכה, ניצבת כנראה אשה שיודעת לבחוש בעניינים המשפחתיים של אחיה, השתתפה בהגנה על סדאם חוסיין ויש האומרים שלטשה עיניים לכיסאו של אביה.


"עושה כמיטב יכולתי להושיט עזרה לנזקקים". קדאפי (צילום: MCT)

 

קדאפי בת ה-33 השלימה דוקטורט במשפטים בסורבון בפריז. היא עומדת בראש קרן צדקה שעוסקת בקידום נשים, מניעת אלימות בתוך המשפחה ומאבק באיידס. "תמיד ראיתי את עצמי פועלת בתחום הצדקה ואני עושה כמיטב יכולתי להושיט יד לכל מי שזקוק לעזרה", אמרה קדאפי בראיון.

 

על מאמציה בתחומים אלה מונתה ל"שגרירת רצון טוב" מטעם האו"ם. אולם אתמול אישר הארגון כי סיים את ההתקשרות עמה "בעקבות האירועים האחרונים בלוב". בתגובה אמרה קדאפי בראיון קצר לטלוויזיה הממלכתית הלובית: "שמעתי על הדיווחים. אני לא יודעת אם זה נכון או לא, אבל כל האזרחים הלובים שמכירים אותי יודעים שאני שגרירה של רצון טוב, עם או בלי האו"ם".

 

"ניצבת איתן בלוב". עיישה קדאפי מכחישה כי ניסתה להימלט מארצה

 

קדאפי הכחישה גם את הדיווחים באל-ג'זירה, לפיהם הייתה על מטוס של חברת התעופה הלובית שניסה לנחות שלשום במלטה: "אני לא צופה בערוצי הסוכנים הזרים הללו, אלא רק בערוץ הממלכתי. אבל הופתעתי מהמספר הרב של השיחות שקיבלתי מחבריי בחו"ל שסיפרו לי על כך. אני רוצה להגיד לעם הלובי שאני ניצבת איתן כמו הבית הזה שלידו אני עומדת. וזה רק מוכיח לעם הלובי כמה שקרים וידיעות שווא הערוצים האלה מפיצים". גם ממשלת מלטה הכחישה את האירוע ואת הטענה שמנעה את נחיתת המטוס.

 

"הילדים מתגעגעים לחלב הנאקות של סבא"

היא נישאה לבן דודו של אביה וילדה שלושה ילדים, אחד מהם, בן שלוש, נקרא מועמר. "הנכדים מאד קשורים לסבא שלהם. הוא מאד עסוק אבל אני מתעקשת שניפגש איתו לפחות פעם ביום", סיפרה קדאפי והוסיפה כי בעבר נאלצו היא ובעלה לקטוע את חופשתם המשפחתית עם הילדים כי אלה רצו לחזור ל"אוהל של סבא" ולשתות את חלב הנאקות שלו.


"אהבתי אליו בלתי ניתנת לתיאור". קדאפי ואביה (צילום: MCT)

 

גם את יחסיה עם אביה תיארה קדאפי כחמים במיוחד: "הוא מאוד קרוב אליי ואני מרגישה בטוחה כשאני איתו. אהבתי אליו בלתי ניתנת לתיאור ואנחנו מבלים זמן רב ככל הניתן ביחד. אני תמיד אומרת לו לדאוג לבריאותו אבל בדרך כלל הוא זה שנותן לי עצות. הוא מדגיש את החשיבות שבצניעות, אומר לנו לא להתנשא ושעלינו לבצע את המוטל עלינו".

 

"סדאם חוסיין הואשם שלא בצדק"

למרות כל זאת, עיישה קדאפי היא אשה בעלת עמדות נחרצות. ב-2004 הצטרפה קדאפי לצוות ההגנה במשפטו של שליט עיראק לשעבר סדאם חוסיין. היא לא הגיעה בעצמה למשפט בעיראק מכיוון שלדבריה משפחתה חששה לביטחונה, אך היא העניקה ייעוץ לפרקליטים האחרים.

 

"אני חשה חובה להגן על כל אדם שמרגיש מואשם שלא בצדק", אמרה קדאפי בראיון ל"טלגרף", כשנשאלה על התגייסותה לטובת חוסיין. לדבריה, חשה מסירות מכיוון שהתקשורת ניהלה נגדו מסע דה-לגיטימציה שנועד להציגו כלא אמין. "חשתי גם רצון להגן על העם העיראקי", אמרה והסבירה כי מאז המלחמה יותר ממיליון עיראקים נהרגו ו"כל הציוויליזציה העיראקית נמחקה".

 

קדאפי הוכיחה את יכולתה למצוא את הטוב שבכל עריץ כאשר סיפרה על פגישתה עם חוסיין בבגדד, כשנה לפני המלחמה. "זו הייתה פגישה משפחתית באווירה ידידותית. זה היה די נורמלי, הוא היה הנשיא שנבחר על ידי עמו". היא התעלמה באלגנטיות מטענת המראיין כי חוסיין הרג מאות אלפים מאזרחי עיראק וכי עיראקים רבים שמחו עם נפילתו. "זה רק נורמלי שחלק מהאנשים נגדך וחלק בעדך. אין ספק שתפגוש אנשים שמתנגדים למדיניות שלך".

 

בידיעה קצרצרה שפרסם בנושא ה"סאנדיי טיימס" עם מינויה לסנגורית נכתב כי "מקורות פנימיים רבים" טוענים שהיא חושקת בתפקידו של אביה, אך לא ניתנו פרטים. הדלפות ויקיליקס שופכות מעט אור על מעורבותה ב"אופרת הסבון הלובית" המשפחתית.

 

התפקיד: לפקח על האחים הכושלים

קדאפי ככל הנראה גם ידעה לבחוש באינטריגות המשפחתיות בעת הצורך. במרץ 2009 שיגר השגריר האמריקני הוותיק בלוב, ג'ין קרץ, מברק שמתאר את הדרמה המשפחתית שהתחוללה בעקבות מעצרו של חניבעל קדאפי ואשתו בשווייץ ב-2008, לאחר שמשרתיו התלוננו כי היכה אותם בקולב ובחגורה. על פי המברק, קדאפי האב כינס ישיבה משפחתית באוגוסט ומינה אז את עיישה לאחראית על מעקב אחר פעילותם של אחיה "הלא יוצלחים".

 

סעדי קדאפי מבלה ב"מסיבת הלילה הלובי" בוונציה  

 

בנוסף סיפר השגריר על תפקידה של עיישה בליבוי הסכסוך בין שווייץ ללוב. "X אמר לנו שעיישה מילאה תפקיד חשוב בהחלטה לנקוט עמדה קשוחה מצד לוב בכל הנוגע לעימות עם שווייץ סביב מעצרו של חניבעל", כתב קרץ. "השגריר השוויצרי אמר לנו שהיא הגבירה את כעסו של אביה על ידי כך שהעבירה לו דיווח לא מדויק על המעצר והטיפול של הרשויות בשווייץ וכך הקטינה את הסיכוי להסדר בין שני הצדדים". באותה הזדמנות דיווח השגריר ש"X הביע תסכול מכך שסייף אל-איסלאם ממשיך במסיבות ורדיפת הנשים".

 

אולם באוקטובר 2010, כשהתראיינה קדאפי ל"טלגרף", היה הסכסוך מאחורי שתי הארצות, הבידוד שלוב הייתה נתונה בו תם, ואיש לא חזה את ההמונים ששוטפים כעת את רחובות ערי המדינה. "העתיד של לוב עכשיו נראה מבטיח, בהיר ואופטימי", אמרה אז קדאפי, "היא תופסת את מקומה הראוי בקהילה הבינלאומית וכולם מחפשים קשרים טובים איתנו".

 

אולם הבחנה אחת של הבת הייתה חדה ומדויקת. כאשר נשאלה האם אביה השתנה בעשור האחרון, כשלוב התחילה להיפתח לעולם, ענתה קדאפי: "האיש הוא אותו האיש. הוא לעולם לא משתנה. הוא איש עקרונות, הוא מאמין במטרות, להגן על העני והחלש. הוא לעולם לא משנה את הרעיונות המרכזיים שבהם הוא מאמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קלאודיה שיפר של המזה"ת". עיישה קדאפי
צילום: AFP
צילום: חנוך גריזיצקי
מצא את ההבדלים. שיפר
צילום: חנוך גריזיצקי
צילום: איי פי
"חשתי חובה להגן". חוסיין במשפטו
צילום: איי פי
"לעולם לא משתנה". קדאפי
צילום: רויטרס
"הערוצים הזרים מפיצים שקרים". קדאפי היום
צילום: AFP
מומלצים