שתף קטע נבחר

גייטס: מי שיתמוך בעוד עימות צריך בדיקת מוח

למרות הטלטלה במזרח-התיכון, סבור רוברט גייטס כי אסור לארצו לפתוח במערכה קרקעית נוספת מחשש שתטבע שוב בבוץ דומה לזה של עיראק ואפגניסטן. הוא מעדיף סיכול

ארצות-הברית שוקלת פעולה צבאית בלוב?  שר ההגנה האמריקני לא שש אלי קרב. בסוף השבוע אמר רוברט גייטס כי "יהיה זה רעיון איום שהצבא האמריקני יפתח בעימות קרקעי נוסף". בשיחה עם צוערים באקדמיה הצבאית "ווסט פוינט", הדגיש גייסט כי "כל שר הגנה בעתיד, שייעץ לנשיא לשלוח שוב כוחות קרקעיים לאסיה או למזרח-התיכון, יהיה חייב לעבור בדיקה מוחית".

 

 

גייטס התייחס למלחמות האחרונות שבהן הייתה מעורבת ארצות-הברית, בעיראק ובאפגניסטן, ואמר כי לא יהיה זה נכון שארצו תיקח אי פעם חלק במערכה דומה. "הסיכוי לעימות בהשתתפות כוחות קרקעיים גדולים נראה פחות אפשרי. יהיה קשה להצדיק שוב את המאסיביות, העלות הגבוהה וההיערכות לכך. קשה להאמין שנשתתף שוב בצעד של השכנת שלום או בניהול מדינת עולם שלישי".

 

כדי להקדים תרופה למכה, סבור גייטס כי עיקר המאבק צריך להתמקד במניעת יכולות צבאיות מגורמים עוינים שונים. הוא העריך כי באופן זה, ניתן יהיה לסכל מראש משבר עמוק וכולל, בעל פוטנציאל להביא להתערבות צבאית אמריקנית בהיקף גדול.

 

גייטס החליף בתפקידו את דונלד רמספלד ב-2006, ממש במקביל להסתבכות הצבא האמריקני בבוץ העיראקי. הוא מקדיש כיום מאמץ רב להוציא את חיילי צבאו מעיראק עוד השנה, וידוע כמי שמתנגד באופן גלוי לתקיפה אמריקנית באיראן. עם זאת, תחת אחריותו שלחה ארצות-הברית בשנה שעברה תגבורת של 30 אלף חיילים ללחימה באפגניסטן.

 

אחד החששות שעליהם הצביע גייטס בשיחה הוא כי קצינים צעירים, האחראים על חייהם של חיילים רבים ומיליוני דולרים, ימצאו עצמם טובעים בעבודות בירוקרטיות. הוא האשים כי המלחמות בעיראק ובאפגניסטן הפכו ל"מאבק של קצינים בדרגות זוטרות", שמצאו עצמם במצב שבו הם נאלצים לקבל החלטות המחייבות שיקול דעת רחב ומורכב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוברט גייטס. עיראק יצרה טראומה?
צילום: AFP
מומלצים