שתף קטע נבחר

קשישים הפגינו: המחירים עולים - החיים מתקצרים

בהסתדרות הגמלאים טוענים כי ההתייקרויות הובילו להוצאה נוספת של 300 שקלים לקשישים בחודש. מפגינה בת 97: "אני מפחדת שלא יהיה לי איפה לגור". ראש ההסתדרות קרא לאביו של נתניהו: "אל תתן לבן שלך להמשיך להתעלל בגמלאים"

"נלחמים על המים והלחם". כ-1,000 קשישים הפגינו הבוקר (יום א') מול משרד ראש הממשלה בירושלים, בזמן שבמקום נערכה ישיבת הממשלה. הם מוחים על עליית המחירים, שתגרום - לטענת הסתדרות הגמלאים - להוצאה נוספת של 300 שקלים למשפחה בחודש.

 

 

המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "מצמיאים עד מוות", "האוצר אויב

הגמלאים", "אל תשליכני לעת זקנה", "המחירים עולים-החיים מתקצרים". הקשישים החזיקו כוסות מים וכיכרות לחם ושרקו במשרוקיות.

 

כמה מהמפגינים סיפרו בשיחה עם ynet על הקשיים בהם הם נתקלים. מאיה קריימן, בת 65, שעלתה לארץ מרוסיה, אמרה: "אני מקבלת קצבת זקנה בגובה 2,700 שקל בחודש. 1,000 שקל מזה הולך לדירה, ואני צריכה להסתדר עם 1,700 שקל. עבור תרופות ואוכל זה לא מספיק, אני אוספת וקונה דברים מסוג ב' בשוק. אני מרגישה שאני לא בן-אדם". שי בועז, גמלאי של אל על, הוסיף: "אני מרגיש שהממשלה הזאת שונאת את האזרחים ואת הקשישים שלה".


כ-1,000 קשישים השתתפו בהפגנה (צילום: גיל יוחנן)

 

אסתר מוסא זדה, שהיגעה משכונת עזרא בתל אביב, סיפרה כי בעלה נכה. "עם קצבה של 1,500 שקל, אני לא מצליחה לחיות". רוזה מלייץ, בת 97 שהגיעה לישראל מטג'יקיסטן, אמרה: "אני גרה בשכירות וצריכה עכשיו לעבור דירה. אין לי מספיק כסף בשביל זה ואין לי כוח, אני מפחדת שלא יהיה לי איפה לגור".

 

גדעון בן ישראל, ראש הסתדרות הגמלאים, אמר: "יש עליות מחירים יום יום, עד שהגמלאים מתקשים לחיות בכלל. הגמלאים לא מסוגלים לעמוד בהתייקרויות. יש לנו צרכים ובעיות ייחודיות, כמו צורך בתרופות. לא נוכל להמשיך כך. הגיעו מים עד נפש, אני קורא לאבא של ראש הממשלה נתניהו - אל תתן לבן שלך להמשיך להתעלל בגמלאים". בנציון נתניהו יהיה בחודש הבא בן 101.

 

מאיר אלמז, סגנו של בן ישראל, הוסיף: "ממשלת ישראל זונחת את הגמלאים באופן שיטתי. אנחנו רואים איך גמלאים מחזירים תרופות לרוקח, כי אין להם כסף לשלם עליהן. ישראל היא במקום הראשון בעולם בפערים חברתיים כלכליים".

 

השר לשעבר אבישי ברוורמן, שהגיע להזדהות עם המפגינים, אמר: "אתם בניתם את המדינה הזאת ועכשיו התמיכה היא רק בכיוון אחד עבור העשירים. היום מתחיל כאן מאבק של שתי קבוצות. של צעירים וגמלאים שרוצים כאן מדינה עם חברה וכלכלה צודקת".

 

במקביל, בישיבת הממשלה, ביקש בנימין נתניהו משריו לצאת לתקשורת ולהציג השגים. "יש ממשלות שמדברות ואינן עושות, והממשלה הזאת עושה ואינה מדברת", אמר נתניהו במהלך הדיון על מערכת הבריאות ותוספת המיטות והאמצעים לבתי החולים בפריפריה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים