שתף קטע נבחר

תיעוד: ילד פלסטיני בן 11 שזרק אבנים נעצר בכוח

שוטרי יס"מ דלקו אחר ילד מהכפר נבי סלאח שיידה לעברם אבנים. למרות תחינותיה של אמו להתלוות אליו, הוא נגרר לניידת ונלקח לתחנה. המשטרה: לא ידענו את גילו, הוא לא נחקר

כמעט כל יום שישי, עימותים פורצים בין כוחות הביטחון לבין תושבי הכפר הפלסטיני נבי סלאח שבאזור רמאללה. באחד המקרים בחודש שעבר, שוטרים שהגיעו למקום זכו לקבלת פנים בדמות מטחי אבנים שיודו לעברם. הם חלו לעצור את מפירי הסדר - אחד מהם היה ילד בן 11, שנראה בסרטון מוכנס בכוח רב לתוך רכב משטרתי בתום מרדף אחריו.

 

 

האירוע המתועד בסרטון התרחש ב-25 בינואר. אחרי ששוטרי יס"מ דלקו אחר הילד והצליחו לתפוס אותו, הם העדיפו להתעלם מבקשות בני משפחתו להתלוות אליו לתחנת המשטרה ואף חסמו את דלת הרכב כדי למנוע מאמו להיות לצדו. במשך דקות ארוכות היא ניסתה לשכנע את השוטרים שנוכחותה חיונית, דווקא בשל העובדה שמדובר בילד. מאמציה לא הועילו, והרכב המשטרתי נראה עוזב את המקום כשהילד בתוכו, בדרכו למשטרת שער בנימין.

 

אביו של הילד אמר ל-ynet: "לקחו אותו ללא ליווי וכאשר לתחנת המשטרה הוא כבר היה בחקירה. הוא סיפר שהכניסו אותו לחדר עם חוקרים והפעילו את המזגן על קירור, למרות שהיה קר". הוא סיפר כי במשטרה נאותו להיענות לדרישות לשחרר את הילד, רק אחרי שהגיע למקום עם קבוצת פעילי שמאל ותוך מתן התחייבות של אביו לכך שישלם קנס בגובה 2,000 שקלים, אם ישתתף שוב בהפרות סדר.

 

ממשטרת מחוז ש"י מסרו בתגובה כי "הילד נתפס אחרי שזרק אבנים לעבר כוחות הביטחון ונלקח לתחנת המשטרה. ברגע התפיסה, השוטרים לא היו יכולים לדעת מהו גילו של הילד, משום שלא הייתה לו או לקרוביו תעודה מזהה. כשהגיע אביו של הילד לתחנת המשטרה וגילו אומת עם תעודה מזהה, הוא שוחרר מייד. אנו מדגישים כי בשום שלב, לא נחקר הילד".

 

ההסבר לא הצליח לשכנע את שרית מיכאלי, דוברת ארגון "בצלם". היא אמרה כי "הגיע הזמן שהצבא והמשטרה יפסיקו להתייחס לילדים הפלסטינים כאל מבוקשים מסוכנים. במקרה זה, מדובר בילד שאינו נמצא בגיל האחריות הפלילית, כך שאסור בכלל לעצור אותו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרי יס"מ (ארכיון)
צילום: אילן לילוש, לשכת דוברות משטרת תל אביב
מומלצים