שתף קטע נבחר

מה ציפיות השכר שלך? כך תענו בראיון עבודה

התחלתם ראיון עבודה והכל הלך חלק עד ששאלו אתכם לאיזו רמת שכר אתם מצפים? אתם לא לבד. רבים מהמועמדים מתחילים לגמגם בשלב הזה. יש מספר תשובות אפשריות לשאלה וגם דרכים למנוע "פסילה" אם חרגתם מהסכום המוצע

בדרך למשרה המובטחת, יש לא מעט מכשולים שצריך לצלוח, שאלות שצריך לענות עליהן ומידע שכדאי שיהיה לכם. בזמן ראיון העבודה עשויים לשאול אתכם בנוגע לציפיות השכר. הרבה נאלמים בשלב הזה, או מתחילים לגמגם. כיוון שמצד אחד אף אחד לא מעוניין לנקוב בשכר נמוך מדי, וכך למתג את עצמו כשווה פחות מהנהוג בשוק, ואף בהנחה ותתקבל לעבודה למשרה, התחושה ש"יצאת פראייר", ושהקולגות מקבלים יותר - אינה נעימה. מצד שני, אם תנקוב בשכר גבוה מדי - אתה עלול שלא להתקבל כלל.

 

 

כדי למנוע מצבים מסוג זה, קודם כל, כדאי שתוודאו שאתם יודעים מהו השכר המקובל בשוק. קיימות באינטרנט טבלאות שכר על פי מקצועות, שנות ניסיון והשכלה אותן ניתן להשיג בלחיצת כפתור. כך, שלפני שאתם מציינים את ציפיות השכר שלכם, וודאו שהן תואמות את המקובל בענף או בתחום אליו אתם מגישים מועמדות. אם הן חורגות מכך - כדאי שתדעו להסביר מדוע.

 

  • לפיכך, תשובה סבירה לשאלה היא: "בהתאם למקובל בשוק". רק שייתכן שהמראיינים יבקשו להיות ספציפיים יותר וכדאי שתדאגו לדעת מהו התחום המקובל בשוק.

 

  • אפשרות נוספת היא לשתף את המראיין בשכר הנוכחי ובציפיות מבלי לנקוב סכום. מקובל מאד לציין את השכר שקיבלתם עד כה ולהסביר שאתם מצפים לשדרוג בשכר. כלומר, אם קיבלתי שכר של X  ואני מספרת שזה מה שקיבלתי עד כה והמטרה היא לעלות בשכר, אני נותנת למראיין תמונת מצב כנה ואמיתית על השכר שלי.

 

  •  פרטו מדוע אלה ציפיות השכר שלכם - לפעמים למי שמראיין אתכם, השכר שאתם מבקשים עשוי להישמע נמוך מדי או גבוה מדי, ולהתפרש לא נכון: או שאתם מעריכים את עצמכם נמוך או גבוה מדי, מה שבשני המקרים עשוי לפסול אתכם למשרה המוצעת. לכן חשוב לפרט מדוע אתם מציינים שכר מסוים.

 

דוגמה לסיבות לכאן או לכאן: כיוון שיש ברשותכם ניסיון של X שנים, השכלה רלוונטית, רוצים להיכנס לתחום, לעשות הסבה מקצועית, השכר שהרווחתם עד כה, כי כך אתם מעריכים את עצמכם בשוק.

 

לפעמים הסיבות שצויינו יובילו את השיחה לפשרה מצדכם על גובה השכר, כגון, גם אם השכר יהיה יותר נמוך אהיה מוכן לעבוד בגלל אפשרויות הקידום / הכניסה לתחום חדש וכיו"ב. בדרך זו תוכלו לשקול ולשמוע פרטים נוספים על המשרה, שאולי תישמע לכם מספיק מעניינת, עם אפשרויות קידום ושדרוג בעתיד.

 

עניתם? עכשיו שאלו בחזרה

אחרי שעניתם על השאלה לגבי ציפיות שכר כדאי לגשש אם אתם בכיוון. שאלו מהו טווח השכר המוצע. אם נראה לכם שאכן זהו הטווח ושחרגתם ממנו, תוכלו לציין שבהתאם לפרמטרים נוספים, אתם תהיו מוכנים לגמשיות בתחום השכר. 

 

אלו פרמטרים? למשל בציפיות שכר מקובל לדבר רק במונחי ברוטו, אך מומלץ מאד להסביר את הסכום אותו אתם מציינים. לשכר מגוון מרכיבים, ולכן כדאי לשאול האם השכר כולל רכב, טלפון נייד, קרן השתלמות, בונוסים, נסיעות, שעות נוספות. פעמים רבות תגלו, כי השכר המוצע הוא רק שכר התחלתי וישנה אופציה לשדרג אותו או שישנן הטבות משמעותיות שהן שוות כסף. אבל זה כבר עניין לטור נוסף.

 

אלכס מקורי היא מומחית בחברת עתיד השמה . 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ודאו מה השכר המקובל בשוק - לפני הראיון
צילום: shutterstock
צילום: אורן אגמון
אפשר לומר מה שכרך כעת - ולצפות לתוספת
צילום: אורן אגמון
מומלצים