שתף קטע נבחר

צילום: AP

מפציץ את קדאפי ומנבא את מותו. מנהיג המורדים

שר המשפטים בממשלת קדאפי, שופט בעברו, הוא ראש הממשלה הזמנית בבנגזי. מוסטפה עבד אל-ג'ליל, שטען כי קדאפי הורה אישית על פיגוע לוקרבי וחזה כי שליט לוב יתאבד "כמו היטלר", הוא התקווה של האופוזיציה. פרופיל

האיש שעל פי הדיווחים ניצב בימים אלה מול שליט לוב מועמר קדאפי היה עד לא מכבר שר המשפטים בממשלתו של העריץ. לפני כשבוע הנחית מוסטפה עבד אל-ג'ליל את המכה הראשונה על מנהיגו לשעבר כשהתפטר מתפקידו וחבר למורדים. אל-ג'ליל, שופט בעברו, שהבין כנראה לאן נושבות רוחות השינוי ביצע את הצעד במחאה על "השימוש המוגזם באלימות". אתמול (א') דיווחו גורמים בבנגזי כי הוא מונה לעמוד בראש הממשלה הזמנית בבנגזי.

 

העולם נגד קדאפי ולהפך - עדכונים ב-ynet:

 

אל-ג'ליל עצמו טרם אישר את דבר מינויו אך אתמול גילה לרשת "אל-ג'זירה" כי הוא עורך התייעצויות לקראת הקמת "ממשלת אחדות לאומית" שמושבה בבנגזי שנתונה לשליטת המורדים. לפי הצעתו, הממשלה תכהן כשלושה חודשים ותכין את המדינה לבחירות כלליות. "הבחירות יהיו חופשיות, דמוקרטיות ושקופות, בהתאם לאמנות הבינלאומיות", אמר אל-ג'ליל.


"מחיתי על שכירי החרב". מורדים עוצרים חשודים (צילום: AP)

 

עוד בטרם הוכרז עליה רשמית, זכתה הממשלה החדשה לרוח גבית מגורמים בארה"ב. הסנאטורים ג'ון מקיין וג'ו ליברמן המבקרים במצרים קראו לממשל להכיר בה כממשלה הלגיטימית של לוב ולהעניק לה סיוע הומניטרי ונשק. "אנחנו לא צריכים להיכנס עם חיילים שלנו, אבל עלינו לתת להם את מה שצריך כדי להילחם בשם העם הלובי נגד דיקטטור אכזרי באמת", אמר ליברמן. מקיין הסכים עם עמיתו והוסיף: "עלינו להבטיח שכל אחד משכירי החרב יידע שבגין כל מעשה שהוא יבצע הוא ימצא את עצמם לפני בית משפט לפשעי מלחמה". 

 

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה כי הממשלה מושיטה ידה "לאזרחים לובים שונים במזרח וגם במערב, ככל שהמהפכה מתקדמת לשם". היא הוסיפה כי "ארצות הברית מוכנה לספק ללובים כל סוג של סיוע", אך לא אמרה דבר על סיוע צבאי.

  

"קדאפי יתאבד כמו היטלר"

מאז התפטרותו הירבה אל-ג'ליל להשמיץ את הבוס הקודם שלו. בראיון שהעניק ליומון השבדי "אקספרסן" אמר כי קדאפי הוא שהורה לפוצץ את מטוס הנוסעים מעל העיירה לוקרבי בשנת 1988. "יש לי הוכחות כי קדאפי הורה לבצע את המתקפה בלוקרבי", הוא אמר ולא פירט למה כוונתו. "זו איננה סברה. אני בטוח בכך במאת האחוזים", אמר אל-ג'לילי. "קדאפי נתן את ההוראה לקציני המודיעין ולאל-מגראחי לצבע את פעולת לוקרבי. טרם הגיע הזמן לגלות את הכל, אולם הוא קרוב".

 

אל-ג'לילי התנבא לגבי סופו של קדאפי וחזה: "שעותיו ספורות. הוא יפעל כמו היטלר - ויתאבד". הוא ניצל את ההזדמנות גם להגן על עצמו וציין כי מחה בעבר על השימוש שקדאפי עושה בשכירי חרב. "ידעתי עוד זמן רב לפני ההתקוממות כי המשטר משתמש בשכירי חרב. במספר ישיבות החליטה הממשלה להעניק אזרחות לאנשים מצ'אד וניז'ר ואני הבעתי את מחאתי על כך. זה מתועד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נתן את הפקודה בלוקרבי". קדאפי
צילום: AP
מורדים מתכוננים לעימות עם תומכי קדאפי
צילום: רויטרס
מומלצים