שתף קטע נבחר

צילום: AP

תנועת מלקחיים: המורדים בלוב מאחדים כוחות

האופוזיציה לא מתכוונת להשאיר לקדאפי כל סיכוי: קבוצות של צעירים וחיילים עריקים החלו לנוע ממזרח לוב מערבה, במטרה לאחד כוחות עם המורדים שליד טריפולי. המטרה: התקפה משולבת על הבירה. "קדאפי גנב הכול, ולנו לא נתן כלום"

מתכוננים לקרב האחרון. בנו של מועמר קדאפי טען בראיון לטלוויזיה האמריקנית כי "בדרום, במערב ובמרכז שקט" - אבל המורדים בלוב לא מתכוונים להשאיר את המצב כך. אמש דווח כי כוחות האופוזיציה החלו לנוע לעבר מערב לוב, במטרה לאחד כוחות עם המורדים שליד טריפולי ולהכין את הקרקע לרגע האמת - התקפה משולבת על הבירה, כנראה תוך כמה שבועות.

 

 

חלקים מטריפולי עדיין נמצאים בשליטת קדאפי, מנהיג לוב מאז 1969, אבל את מזרח המדינה, האזור הסמוך לגבול עם מצרים, הוא איבד מזמן - וגם אזורים נוספים כבר נמצאים בשליטת האופוזיציה. כוחות המורדים חמושים בנשק רב, שנבזז מבסיסי הצבא שנכבשו, וממטה המשטרה ממזרח לעיר הנפט ראס לוסאפה. הם נאבקו עם תומכי המשטר ליד העיר סירטה, אבל עד כה נמנעו מכניסה לקרבות אינטנסיביים.  

 

מנהיגי המורדים בבנגזי, שמינו את שר המשפטים לשעבר, מוסטפה עבדל-ג'ליל, אמרו כי מרבית הלוחמים הם צעירים ואנשי כוחות הביטחון שערקו במהלך הקרבות בעיר, לשורות האופוזיציה. רמדאן פרייטורה, חבר בממשלה הזמנית שהוקמה בעיר השנייה בגודלה בלוב, אמר כי הקבוצות אינן חלק ממהלך רשמי לתנועה מערבה, אבל הממשלה המתהווה מעניקה להם את תמיכתה. "לנו יש הרבה כלי נשק, ולהם יש הרבה מוטיבציה", אמר פרייטורה. "המטרה שלי היא לעשות את החיבור הזה". 


 

במהלך הדרך לטריפולי, צפויים לגייס הצעירים מתנדבים רבים נוספים. בעיירה אבג'בדייה, 160 ק"מ מערבית לבנגזי, סיפרו צעירים משולהבים על המסע הצפוי לבירה טריפולי. "אין כאן שום דבר בשבילנו", אמר בכיכר המרכזית בעיר חאלד אחמד. "המקום כולו נשכח ב-42 השנים האחרונות". הקהל התאסף סביבו במהרה, וצעק את סיסמאות המהפכנים. "קדאפי לא נתן לנו כלום", אמר תושב אחר. "הוא גנב הכל, והאנשים חיים ככה כאן".

 

אמש אמר השליט מזה 42 שנים, מועמר קדאפי, כי אין בכוונתו לעזוב את המדינה חרף המחאה נגדו, והאשים את אל-קאעידה בהתקוממות האזרחים נגדו. קדאפי, שהתראיין לרשת טלוויזיה סרבית, גינה את מועצת הביטחון של האו"ם בשל הסנקציות שהטילה עליו וההחלטה לפתוח בחקירה על ביצוע פשעי מלחמה. "המועצה לא יודעת שטריפולי בטוחה", הסביר קדאפי.

 

במקביל דיווחה קבוצת פעילים בלוב כי עיירה במזרח המדינה, ג'אלו, נתונה בידי המהפכנים. בקרבת העיירה נמצאים שדות נפט. כמו כן דיווחו הפעילים כי מטוס קרב ניסה להפציץ את תחנת השידור שמשרתת את המתקוממים בעיר מיסרטה. על פי הדיווח של הקבוצה בטוויטר, המטוס נצפה ליד התחנה המשמשת להעברת מידע בין המתנגדים לקדאפי. עם זאת, הפעילים דיווחו לאחר זמן קצר כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המורדים. מתכוננים לעימות
צילום: רויטרס
דגל האופוזיציה בבנגזי
צילום: AP
קדאפי. עדיין לא נכנע
צילום: רויטרס
מומלצים