שתף קטע נבחר

פצועים ועצורים בהריסת מבנים בחוות גלעד

סמוך לשעה 4:30 לפנות בוקר הגיעו שוטרים ואנשי המנהל האזרחי להרוס כמה מבנים במאחז. המתנחלים טוענים כי 15 בני-אדם נפצעו במהלך הפינוי. "הם ירו רימוני הלם וכדורי גומי ופלסטיק", סיפר אחד מתושבי החווה. שמונה מתנחלים נעצרו. במשטרה הגבירו את ההיערכות - מחשש לפעולות תג מחיר

עימות אלים בפינוי מבנים במאחז בשומרון: שמונה פעילי ימין נעצרו הבוקר (יום ב') במהלך הריסת שלושה מבנים במאחז חוות גלעד. לטענת המתנחלים, 15 בני-אדם נפצעו במהלך הפינוי ושניים מהם נזקקו לטיפול רפואי. לדבריהם, השוטרים התעמתו גם עם ח"כ מיכאל בן ארי והפילו אותו לקרקע.

 

 

סמוך לשעה 4:30 לפנות בוקר הגיעו אנשי המנהל האזרחי, מלווים בכוחות משטרה, למאחז. המתנחלים יידו לעברם אבנים, ואילו שוטרי יס"מ השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. בסופו של דבר נהרסו במקום אוהל, יסודות לתשתית בנייה, צריף וגם שער המאחז.

 

חמישה מהמתנחלים נעצרו בתוך אוהל, בחשד שהחזיקו סכינים ודוקרנים. אדם נוסף נעצר, לאחר שיידה אבנים לעבר כוחות הביטחון ושניים נוספים בחשד שניסו לכרות עצי זית של פלסטינים. במאחז טוענים כי בין העצורים איתי זר - מקים ומנהל חוות גלעד.

 

יהודה כהן (22), המתגורר בחווה, סיפר כי נפגע מקליע פלסטיק בגבו. "בשעה 4:30 העירו אותנו וצעקו שיש פינוי. יצאתי מהדלת וראיתי שכל החווה מוקפת בהרבה שוטרים ואנשי יס"מ. הם האירו עלינו בפנסים. באנו כמה חבר'ה מהצד, הכוחות איתרו אותנו, העירו עלינו עם הפנסים וצעקו לנו 'כדאי לכם להתחיל לרוץ'. רצינו לברוח, אבל אז ירו עלינו כדורי גומי. אני נפגעתי בגב ונפלתי מיד. הם ירו עשרות כדורים. אחרי זה צעק לנו אחד הקצינים, שמי שיעז להרים את הראש הוא יקרע לו את הצורה. יש כאן הרבה חבר'ה שנפגעו ממש מטווח אפס, אחד מהתושבים שהוא גם עורך דין ניסה לצלם וחטף כדור לרגל מטווח שני מטר".


15 בני-אדם נפצעו במהלך הפינוי (קרדיט : ועד מתישבי שומרון)

 

פעיל ימין אחר, סיפר גם הוא על אלימות השוטרים: "בחווה התפרסו משהו כמו 300 שוטרי יס"מ, שהיו מאוד לוחמניים. איך שהם נכנסו הם ירו באוויר ועשו שימוש בגז שהוא לא מדמיע, ככל הנראה פלפל. היס"מניקים היו רעולי פנים, השליכו רימוני הלם וירו כדורי גומי ופלסטיק בכל מי שיצא מביתו ולאו דווקא במי שגילה התנגדות כלשהי. הם לא בחלו גם בשימוש באלות. היו שם נערים, ילדים וגם אשה בת 75 שנפגעו".

 

המשטרה: יידו לעברנו אבנים

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה: "כאשר נכנסו הכוחות לפעילות, החלו מפירי סדר לידות לעברם אבנים. השוטרים הגיבו תוך שימוש באמצעים על-פי מדרג הפרות סדר. כלל האמצעים הם אמצעים לא קטלניים, שנועדו לבלום את ההתפרעות. עם יציאת הכוחות עצרו השוטרים שני חשודים בכריתת עצי זית של פלסטינים בפאתי היישוב. בחיפוש נמצא מסור, ששימש אותם. הם הספיקו לכרות כמה עצים".

 

עוד נמסר, כי הכדורים בהם עשו שימוש השוטרים היו כדורי צבע ולא כדורי גומי, כפי שטוענים  המתנחלים.


מתישבי חוות גלעד, הבוקר (קרדיט: גור דותן)

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בתגובה: "מעולם לא ראיתי אלימות קשה כל כך. שוטרים עמדו באמצע הרחוב ופשוט ירו כדורי גומי בכל מי שעמד בו. במו עיני ראיתי שוטר יורה בתושב מבוגר, שעמד ברחוב ודיבר עם מישהו. השוטר לא היה מאויים בשום צורה. לשר הביטחון כבר לא נשארו אוייבים באיראן ובסוריה, וכל מה שחשוב לו הוא להרוס בית של לוחם קרבי בצה"ל, על אדמתו הפרטית שנרכשה כדין, בעוד שעל ההר ממול נבנים עשרות בתים ערבים ללא מפריע".

 

ועד מתיישבי השומרון הגיב בחריפות לאירועים ותקף את שר הביטחון: "הירי הבוקר על המתיישבים הוא פשע וטירוף של אהוד ברק. ברק חצה היום את כל הקווים האדומים ואנו נדאג כי ישלם על כך את המחיר". בוועדי המתיישבים בבנימין ושומרון הוסיפו: "ביבי וברק צריכים ללכת הביתה. הם נלחמים רק ביהודים ואילו לערבים הם עושים מחוות".

 

ארגון זכויות האדם ביש"ע קרא לחקור באופן מיידי את מי שנתן את ההוראה להשתמש בכדורי גומי: "מדובר בהוראה שמדרדרת את ישראל אל מחוזות הטירוף של קאדפי. מי שאינו מבין שפעולת אכיפה של הריסת מבנים אינה מצדיקה ירי על אזרחים, אסור שישרת בכוחות הביטחון של מדינת ישראל". ח"כ בן-ארי תקף את נתניהו: "רק הליכוד יכול לירות כדורי גומי על מתיישבים ולהמשיך להילחם ביהודים ולהחריב בתים".

 

בעקבות העימותים, הגבירה המשטרה את היערכותה בחברון מחשש לפעולות "תג מחיר". כוחות משטרה נפרשו סביב היישוב היהודי בחברון והמאחזים מצפה אביחי וחוות מעון, והם עורכים תצפיות באזור. פעילי ימין מסרו ל-ynet כי "לאירועים הבוקר תהיה תגובה במקום ובזמן המתאימים".

  

בחוות גלעד, הממוקמת בין יצהר לצומת ג'ית שליד קדומים, אירעו בעבר כמה

 עימותים בין כוחות הביטחון לפעילי ימין. רק

לפני שבועיים החרימו כוחות הביטחון משאית שיצקה בטון בחוות גלעד, לאחר עימות קצר עם תושבי האזור. למרות העימות, הרוחות במקום נרגעו במהרה, ואיש לא נפגע.

 

בחודש אוגוסט אשתקד עצרו אנשי המנהל האזרחי שלוש משאיות שעליהן שלושה מבנים בחוות גלעד. אנשי המנהל החרימו את המבנים ואת המשאיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוות גלעד. ארכיון
צילום: AFP
"השליכו רימוני הלם וירו כדורי גומי ופלסטיק"
צילום: באדיבות דוברות מתיישבי שומרון
מומלצים