שתף קטע נבחר

אטיאס: לעודד העדפת עובדים ערבים וחרדים

נתונים שהוצגו בפני ועדת החקירה לבדיקת העסקת ערבים במגזר הציבורי חשפו: מספר הערבים במשרד השיכון הוא 17 (שיעור של 2.4%) ובמינהל מקרקעי ישראל 25 (3.5%). ח"כ טיבי: זהו תת ייצוג מקומם בגופים שהציבור הערבי זקוק להם

שיעור העובדים הערבים במשרד הבינוי והשיכון עומד על 2.4% ובמינהל מקרקעי ישראל על 3.5% בלבד, רחוק מהיעד שקבעה הממשלה. נתונים אלה נמסרו היום (ב') לוועדת החקירה הפרלמנטרית לעניין העסקת עובדים ערביים בשירות המדינה ובמגזר הציבורי. היו"ר ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) אמר: "זהו תת ייצוג מקומם בגופים שהציבור הערבי זקוק להם".

 

 

שר השיכון אריאל אטיאס שנטל חלק בישיבת הוועדה הגיב ואמר: "מצב זה מצריך להגמיש את תנאי המכרזים שלנו. המדינה צריכה לבנות מסלול של העדפת עובדים ערבים וחרדים במעגל התעסוקה ולא רק להטיף להם להיכנס פנימה. זה לא מספיק לפתוח מכרזים לכולם, כשיש אוכלוסיות שלמות שלא עומדות מראש בתנאי הסף שלהם".

 

הנתונים שהוצגו בדיון חשפו תמונת מצב עגומה. במשרד השיכון מועסקים רק 17 ערבים מתוך 697 עובדים (2.4%), ואפילו לא ערבי אחד ב-31 המשרות הבכירות. הוותק הממוצע של עובד ערבי הוא כמחצית הוותק הממוצע של עובד יהודי - 8 שנים לעומת 15 וחצי שנים. במינהל מקרקעי ישראל עובדים 25 ערבים מתוך 716 עובדים (3.5%), ואף לא ערבי אחד ב-13 המשרות הבכירות. הוותק הממוצע - 13 שנה לעובד ערבי ו-23 ליהודי.

 

היו"ר טיבי הוסיף כי שני הגופים הממשלתיים הצדיקו את מיעוט העובדים הערביים בטענה שכמות בעלי הידע בשפה הערבית ותרבותה, מספקת כדי למלא את היעדים של כל ארגון. "אבל באותה נשימה מסכימים שם כי הגדלת כמות העובדים הערבים תשפר את השרות". טיבי הדגיש כי "הוועדה דוחה את הקונספציה של ערבי משרת ערבי, ומבקשת לקלוט ערבים לתפקידים מקצועיים הנוגעים לכל אזרחי ישראל. כוח האדם הנדרש מצוי בשפע בקרב האוכלוסיה הערבית".

 

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) העיר כי "במשרד השיכון עובדים רק 4 דרוזים ובמינהל מקרקעי ישראל - רק שני דרוזים, מה שמעיד כי זוהי תפיסת עולם ומדיניות מכוונת". השר אטיאס דחה טענה זו מכל וכל.

 

היו"ר טיבי סיכם באומרו: "המשרד והמינהל חשובים ומרכזיים בחיי האוכלוסייה הערבית. הם אחראים במידה רבה להתפתחות ולעיצוב היישובים הערבים, ולאורח חייהם כמו למשל בתחום התעסוקה. לכן קיימת חשיבות עליונה לתת להם ייצוג הולם ושותפות בקבלת ההחלטות בגופים אלה".

 

הוועדה דרשה להגיש לה תוך 6 שבועות תוכנית עבודה שתגדיל עד סוף 2012 את שיעור העובדים הערבים במשרד השיכון מ-2.4% ל-4.5% ובמנהל מקרקעי ישראל מ-3.5% ל-5%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
6 שבועות להגשת תוכנית עבודה. טיבי
צילום: גיל יוחנן
לא מדיניות מכוונת. אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים