שתף קטע נבחר

נסללה הדרך למכירת נוף ציון למשקיעים יהודים

בנק לאומי אישר את הסדר החוב של חברת דיגל, שבמסגרתו היא תמכור את השכונה הירושלמית לרמי לוי וקווין ברמייסטר האוסטרלי. ההחלטה מונעת את מכירת השכונה למשקיע הפלסטיני בשאר אל מסרי, ומאפשרת להמשיך את בנייתה כמובלעת יהודית בתוך ג'אבל מוכבאר הערבית

בנק לאומי אישר את הצעת חברת הנדל"ן דיגל השקעות, יזמית הבנייה בשכונת נוף ציון בירושלים להסדר חובותיה. כך הודיעה  החברה לרשות לניירות ערך ומשקיעיה בבורסה לניירות ערך בתל-אביב. משמעות האישור היא שהוסר המכשול האחרון בפני מכירת שטח השכונה למשקיעים יהודים בראשות היזם הישראלי רמי לוי והיזם היהודי-אוסטרלי וקווין ברמייסטר והמשך בנייתה כשכונה יהודית - ונבלמה מכירתה למשקיע הפלסטיני באשר אל מסרי.

 

בהודעת החברה נכתב כי: "הבנק אישר את הצעתה המשופרת של החברה להחזר חובותיה. יש להדגיש כי הצעת החברה כפופה למכירת נכסיה בפרוייקט נוף ציון בירושלים ואחזקתה בחברת קילאס אינווסטמנט קורפוריישן". בבנק לאומי אישרו את ההודעה.  

 

דיגל מחזיקה בשטח שכונת נוף ציון, מובלעת יהודית בתוך שכונת ג'בל מוכבאר הערבית, וכן בנדל"ן בתל-אביב. במסגרת הסדר החוב, ירכשו לוי וברמייסטר את שטח השכונה, שיהיה מעתה בשליטתם, ואילו בעלי השליטה הנוכחיים בדיגל - מאיר שמיר ויהודה לוי - ימשיכו להחזיק בחברה ובנדל"ן התל-אביבי שלה.

 

אלפי פעילים בתנועת ישראל שלי, המקדמת את בניית השכונה, פנו בימים האחרונים למנכ"ל בנק לאומי, גליה מאור, וליו"ר הבנק דוד ברודט, וביקשו מהם לתמוך בהסדר החוב כדי למנוע את מכירת החברה לאל-מסרי. מישראל שלי נמסר כי החלטת הבנק התקבלה "בעקבות לחצים שהפעלנו".

 

בבנק, לעומת זאת, מכחישים כל קשר בין הלחצים להחלטה. גורם בבנק נמסר: "אנחנו לא מתערבים בוויכוח הפוליטי ולא קובעים מי ישלוט בשכונה ומאיזה לאום הוא יהיה. מבחינתנו, אנחנו אישרנו את הסדר החוב והחברה יכולה למכור את הנדל"ן שלה למי שבעלי המניות שלה רוצים". כך או כך, מאחר ובעלי המניות של החברה החליטו למכור את הנדל"ן של החברה למשקיעים יהודים - הבנק אישר, בעקיפין, את העסקה.

 

בפוסט שעלה בקבוצה נקראו החברים "להציף" בפניות את לשכותיהם של יו"ר הבנק דוד ברודט, המנכ"לית גליה מאור, והמשנה למנכ"ל זאב נהרי, ולדרוש למנוע את העברת את הפרויקט לידי כונס נכסים ולאפשר לאל מאסרי הפלסטיני להשתלט על הקרקע.

 

"הציבור הוכיח שבזכות התגייסות ופעולה ניתן להביא לשינוי", אומרת איילת שקד, יו"ר ישראל שלי, "לא מדובר כאן במאבק כלכלי גרידא אלא בניסיון להשתלטות פלסטינית על שכונה יהודית בירושלים".

 

החברה נקלעה לקשיים, השכונה נקלעה למחלוקת

דיגל נקלעה לקשיים וחייבת לבנקים ולמחזיקי האג"ח שלה כ-240 מיליון שקל. החברה הספיקה לבנות  חלק מהבתים בשכונה כבר או, אך בנייתם של מאות בתים נוספים נעצרה בשל המשבר הכספי בחברה, והשטח שעליו הם היו אמורים לקום נותר ריק.

 

בעל השליטה בחברה, מאיר שמיר, מכר את חלקו למחזיקי האג"ח, ואלה היו צריכים למצוא למניות קונה כדי לסגור את החוב. על רקע זה התארגנה קבוצת משקיעים בראשותו של אל מסרי והגישה בקשה לרכוש את השליטה בחברה, באמצעות עורך הדין דב וייסגלס. אל מסרי, המתגורר בארה"ב, הצהיר בתקשורת הערבית כי הוא יעצור את מכירת הבתים ליהודים בלבד, ואם יבנה בתים ימכור אותם לתושבים משני העמים. הפעילים היהודים חששו כי בפועל, אל מסרי יעצור את בניית נוף ציון ואולי יבנה בתים לפלסטינים שיהפכו לתושבי ג'בל מוכבאר.

 

תושבי השכונה, שחששו שהמכירה לאל-מסרי תאיים על קיומה, גיבשו קבוצת משקיעים חלופית ברשות רמי לוי. במקביל, רכשו מאות מהם אג"ח של החברה והגיעו בהמוניהם לאסיפות בעלי האג"ח. התושבים לא הצליחו להשתלט על החברה, וההחלטה מה יעלה בגורלה נשארה בידי המשקיעים המוסדיים - בתי ההשקעות וחברות הביטוח - אך התושבים הצליחו להידבר אתם ולהשפיע עליהם ולהביא לאישור ה"הצעה היהודית" שהייתה פחות טובה מבחינה עסקית וחייבה את בעלי האג"ח לוותר על חלק מהכסף שהחברה הייתה חייבת להם. ההצעה ה"יהודית" אושרה באסיפת בעלי המניות של החברה בתחילת ינואר.

 

הפעילים והתושבים טענו כי המכירה לאל מסרי כלל אינה חוקית מאחר שאל מסרי היה פעיל פוליטי בתקופת האינתיפאדה הראשונה במסגרת ארגון הפת"ח, שלפי החוק עדיין נחשב לארגון טרור. אל מסרי, המתגורר כיום בארה"ב, אינו מכחיש פעילותו זו שבגינה אף ישב בכלא בעבר. עם זאת הוא טוען כי אין לפעילותו כל קשר לטרור ולכן הרכישה שהוא מעוניין לבצע - חוקית. כך או כך, יש לציין שבניגוד למאבקים אחרים על בנייה במזרח ירושלים, שהתנהלו תוך אלימות והיו כרוכים בנישול תושבים ערבים מבתיהם, המאבק על נוף ציון מתנהל עד כה, משני הצדדים תוך שמירה מופתית על החוק ובאמצעים כלכליים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוף ציון: תמשיך לגדול
צילום: רויטרס
נוף ציון
צילום: גיל יוחנן
פעילים בישראל שלי: "הלחץ השפיע"
צילום: תני גולדשטיין
מומלצים