שתף קטע נבחר

אושר: הרב דיכובסקי - מנכ"ל בתי הדין

הרב שלמה דיכובסקי, שמונה לפני כמה חודשים למנכ"ל זמני, ימלא את התפקיד בארבע השנים הבאות. על אף זיהויו כחרדי וקרבתו לזרם הליטאי, נחשב הרב למתון ואמיץ בדין

הוועדה למינוי דיינים במשרד המשפטים בחרה הערב (יום ג') ברב למה דיכובסקי לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, במקומו של הרב אלי בן דהן שסיים את תפקידו בשנה שעברה. דיכובסקי, לשעבר דיין בית הדין הגדול לערעורים, שימש מזה כמה חודשים מנכ"ל זמני בבתי הדין הרבניים. למרות שכבר יצא לגמלאות, מינויו אושר והוא יכהן בו לתקופה בת ארבע שנים.

 

הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

 

הרב דיכובסקי הפך בימים האחרונים למועמד של פשרה בין יו"ר ועדת המינוי, שר המשפטים יעקב נאמן, לבין הרב הראשי שלמה עמאר. האחרון ביקש למנות לתפקיד את הדיין בנימין אטיאס (אחיו של שר השיכון אריאל אטיאס), אולם השר הממונה התנגד נחרצות להעדפת מועמד ש"ס כמחליף לבן דהן הדתי-לאומי. לבסוף הסכימו השניים כי דיכובסקי, הנחשב למתון ואמיץ בדין על אף זיהויו כחרדי וקרבתו לזרם הליטאי, ימשיך בתפקיד.

 

באוגוסט 2010 מונה הרב דיכובסקי למנכ"ל זמני, כשבמקביל הוקמה ועדה לאיתור מחליף קבוע שאמור היה להיכנס לתפקיד בתוך שלושה חודשים. ואולם, עד כה לא נמצא מועמד שהיה מוסכם על הכל.

 

הרב דיכובסקי מקובל על רוב הציבור הדתי-לאומי והחרדי וכן על ארגוני הנשים. בתקופת כהונתו כדיין בבית הדין הרבני הגדול נחשב ל"מורד" במנהגי הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, לאחר שהוציא תחת ידו שורה של פסיקות שלא עלו בקנה אחד עם דרכו ההלכתית המחמירה של "פוסק הדור".

 

כעת על שולחן הוועדה מונח בנוסף גם איוש שלושה תקנים פנויים בבית הדין הגבוה לערעורים, אך הדיון בנושא נדחה לפי שעה בשל היעדרותו של אחד מחבריה, הרב הראשי יונה מצגר, שנמצא בחו"ל.

 

ברכות על המינוי

בתגובה למינוי נמסר מתנועת נאמני תורה ועבודה כי הם מברכים על המהלך: "נכונותו של הרב דיכובסקי, בכיר דייני ישראל, לעסוק בשפיר ושליה של מערכת

בתי הדין הרבניים תתרום לכבודם ולתפקודם. חזקה על תלמיד-חכם כמותו שלא תצא תקלה מתחת ידו.

 

"כמו כן, התנועה מברכת על כך שהוועדה נמנעה לפי שעה ממינוי דיינים אשר אינם יושבים בתוך עמם. עדיף לעכב מינוי דיינים חדשים, מלמנות מועמדים בלתי מתאימים לתפקיד. התנועה קוראת למנות לבית הדין הגדול דיינים בעלי השקפת עולם של בית הלל וכוחה דהיתרא".

 

גם בארגון "מבוי סתום" בירכו על הארכת כהונתו של הרב דיכובסקי. "בשבתו על כס הדיינות במשך 22 שנה הכיר הרב דייכובסקי בסבלן של הנשים מסורבות הגט והעגונות, פסק באומץ ולא חשש מלכפות גט על בעלים סרבנים", נמסר מהארגון. "אנו מייחלים ששיטתו ודרכו ייתנו את הטון בבתי הדין הרבנים ויובילו אותם לדרך מתונה, ההולמת את החברה בישראל. כמו כן, אנו שמחים על כך שנמנעו מינויים של דיינים קיצוניים שאינם ראויים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דיכובסקי. קבוע
צילום: משולם לוי
מומלצים