שתף קטע נבחר

צה"ל חוגג היסטוריה: "מעיל רוח" עונה לנסראללה

בצבא מתמוגגים מההפעלה המבצעית הראשונה והמוצלחת של מערכת ההגנה האקטיבית לטנקים. "זה משנה את המשוואה בעזה, אבל גם בגזרה הצפונית מול איום הנ"ט של חיזבאללה"

ההצלחה המבצעית של "מעיל רוח" נתפסת בצה"ל כחציית הרוביקון בקרב מול איום הנ"ט: גורמים בכירים בצה"ל הביעו הערב (יום ג') סיפוק עצום מההפעלה המבצעית הראשונה והמוצלחת של מערכת ההגנה האקטיבית לטנקים "מעיל רוח", אחר הצהריים סמוך לגבול בדרום רצועת עזה.

 

מתחקיר ראשוני של התקרית, עולה כי חולייה פלסטינית שהתקרבה לגדר המערכת, ירתה רקטת RPG מטווח קצר לעבר טנק של גדוד 9 מחטיבת 401 בפיקודו של אלוף משנה עינב שליו, שערך סיור שגרתי לפתיחת ציר. המערכת, המותקנת על הטנק, זיהתה באופן מיידי את הירי, שיגרה אמצעי ניטרול, שגרם לרקטה להתפוצץ בעודה באוויר, במרחק בטוח מהטנק. כתוצאה מכך לא נגרם כל נזק לטנק ואיש מהלוחמים שהיו בו לא נפגע.


היסטוריה עולמית, "אבל זה לא אומר שלא ייפגעו עוד טנקים" (צילום: AFP)

 

בצה"ל הדגישו כי מדובר בתקדים היסטורי בשיריון גם בעולם, ומעל לכל, ב"שינוי המשוואה בגזרה הדרומית, אך גם בגזרה הצפונית מול איום הנ"ט של חיזבאללה". גורם בכיר בצה"ל ציין כי "המערכת הוכיחה את עצמה מעל למצופה, והיא יעילה גם מול טילים כבדים יותר מ-RPG.

 

"חודשיים בלבד לאחר שנכנס לשימוש מבצעי, מעיל הרוח מנע פגיעה בלוחמים בהצלחה לא משוערת", הוסיף הגורם הבכיר. "השקעה בפיתוח טכנולוגי שנמשך שנים הביאה לתוצאה חסרת תקדים. זה לא אומר שלא יהיו עוד פגיעות בטנקים, אבל ללא ספק מדובר בהתמודדות חדשה מול איום הנ"ט".

 

החידוש הטכנולוגי בשריון עלה לכותרות לפני כחודשיים, כאשר בצה"ל התכוננו לניסוי האחרון של "מעיל רוח", שהיה אמור להתרחש עם טנק מאויש בלוחמים. בעקבות פניות של הורים שכולים שאבדו את בנם באסון צאלים ב' לרמטכ"ל הקודם, רב-אלוף גבי אשכנזי, הוחלט בסופו של דבר להימנע מירי חי לעבר הטנק. הניסוי, שנערך תחת פיקוח מלא ומגבלות בטיחות, הצליח - ומיד נכנסה המערכת לטנקים מסוג מרכבה סימן 4.

 

עוד קודם לניסוי, אמר אל"מ שליו כי "זאת מערכת אמינה ומצוינת שנוסתה בכל התנאים האפשריים, היא מגיבה מצוין ואין לנו כל סיבה לחשוש". בצה"ל פיתחו את "מעיל רוח" כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה, כמערכת שמוטמעת בתוך הטנק, ומזהה ירי מכל מקום, של כל טיל ופגז. בנוסף, היא מסוגלת לאתר במדויק את איזור השיגור, ולירות לעבר המקור. בשלב זה המערכת מותקנת בכמה פלוגות שיריון, ובצה"ל מתכוונים להרחיב את פריסת המערכת במהלך השנה הקרובה לגדודים נוספים.

 

במינהלת פיתוח טנקי המרכבה במשרד הביטחון, שעמלו ב-15 השנים האחרונות עם תכנון מערכת ההגנה האקטיבית, ציינו כי מדובר בשלב נוסף בשדרוג מערך הטנקים בצה"ל.

 

"זהו צעד שמראה שאנחנו בכיוון הנכון", אמר ל-ynet ראש המינהלת שאחראית על ייצור טנקי המרכבה, ירון לבנת. "לפני

 ארבע שנים החלטנו לעבור לפיתוח מלא של מעיל רוח, ואני שמח שהגענו היום לאן שהגענו לאחר תהליך מתיש ותובעני".

 

לבנת הסביר כי הצלחת המערכת בחודשיים האחרונים נמדדה גם במקרים בהם היא לא פעלה: "עצם זה שהיא לא ירתה את 'אמצעי הנגד' שמפוצץ את הרקטה בעודה באוויר, במצבים בהם אמצעים מסויימים היו במעוף בסביבת טנקים, מראה כמה היא מסוגלת לזהות רק טילים שנורים לכיוון הטנק. לאף טנק בעולם אין את המערכת הזו, והחוכמה שלה שהיא אדישה לסוג הטיל, קל או כבד, מהיר או איטי יחסית, מאפשרת לטנק חופשיות פעולה גדולה יותר, ויעילה בכל תוואי שטח".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משרד הבטחון
ניסוי ב"מעיל רוח". זה כבר קורה באמת
באדיבות משרד הבטחון
עינב שליו, מפקד חטיבה 401
צילום: דובר צה"ל
מומלצים