שתף קטע נבחר

צילום: AP

"טורקיה הציעה: נתקוף בלוב אם נתקבל לאיחוד"

על פי דיווח אמריקני, אנקרה הציעה לשלוח חיילים וספינות לעמוד בראש כוח נאט"ו נגד קדאפי, בתמורה לצירופה לאיחוד האירופי. אובמה תמך בתוכנית, אך סרקוזי דחה אותה. "את מה שהוא אמר אי אפשר לכתוב, אבל העיקרון הוא שארה"ב לא תכתיב"

טורקיה הציעה לעמוד בראש כוח של נאט"ו שיפלוש ללוב כדי לשים קץ למשטרו של מועמר קדאפי. כך מדווח היום (ד') העיתון האמריקני "הראלד טריביון" מפי מקורות דיפלומטיים. אבל הטורקים ציפו לתמורה בעבור סיכון חייליהם בצפון אפריקה - קבלה מיידית לחיק האיחוד האירופי. על פי הדיווח, נשיא ארה"ב ברק אובמה תמך בהצעה.

 

 

מקורות דיפלומטיים סיפרו לעיתון כי ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הציג תוכנית שלפיה חיל הים הטורקי יעמוד בראש כוח של נאט"ו שיישלח ללוב. הוא הציע לשגר ספינות קרב וחיילים להילחם במשטר קדאפי. לפי תוכניתו, מיד לאחר נפילת הרודן, האיחוד האירופי יקבל את טורקיה כחברה.


ספינה אמריקנית בתעלת סואץ, בדרכה ללוב (צילום: AP)

 

"לא ברור האם טורקיה באמת יכולה לעשות את העבודה, אבל ארדואן אכן הציע זאת",אמר דיפלומט מערבי לאתר החדשות "מידל איסט ניוזליין". המקורות טענו שהמנהיגים באירופה ובארה"ב היו חלוקים בדעותיהם לגבי התוכנית. בעוד אובמה תמך בתוכנית, שככל הנראה זכתה גם לתמיכת סעודיה, אירופה נותרה מסויגת.

 

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי התנגד לתוכנית, על אף הלחץ האמריקני. "את מה שסרקוזי אמר אי אפשר לכתוב בעיתון, אבל העיקרון הוא שארה"ב איננה חברה באיחוד ולא יכולה להכתיב מי יהיה חבר בו",

אמר הדיפלומט. וושינגטון היא בעלת ברית של אנקרה ואובמה הביע תמיכה בהצטרפותה לאיחוד ואמר כי היא ראויה לכך.  

 

המקורות אמרו עוד כי סרקוזי ומנהיגים נוספים באירופה רואים בתוכניתו של ארדואן ניסיון לנצל את המצב בלוב והוסיפו כי סרקוזי ואחרים מתנגדים באופן עקבי לצירופה של טורקיה לאיחוד, במיוחד לנוכח התקרבותה של אנקרה לאיראן ומדיניותה הפרו-איסלאמית. "יש תחושה שטורקיה שואפת להפוך לאימפריה העות'מאנית, ורוב אירופה לא רוצה בכך", סיכם הדיפלומט. 

 

טורקיה, משקיעה חשובה בלוב, כבר חילצה מהמדינה הקורסת כ-30 אלף מאזרחיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ברור אם טורקיה יכולה לעשות את העבודה". ארדואן
צילום: AFP
"ארה"ב לא חברה ולא תכתיב". סרקוזי ואובמה
צילום: AP
מומלצים