שתף קטע נבחר

חרדים על פיגומים? אטיאס: "השכר יפתה אותם"

תוכנית להכשרת עובדים מקצועיים לבניין שישתכרו 15 אלף שקל לחודש תצליח למשוך חרדים, כך מעריך שר השיכון. "ברור שרוב החבר'ה האלה לא ילכו לעבוד בבניין, אבל יהיו כאלה שהתמריץ הכספי העצום בכל זאת יפתה אותם", הוא אומר

האם בקרוב נראה על פיגומי הבניינים פועלים בכיפות שחורות? התוכנית שמקדמים בימים אלה התאחדות הקבלנים ומשרדי התמ"ת והבינוי והשיכון לפיה עובדי בניין מקצועיים יקבלו שכר של 15 אלף שקל תצליח למשוך מועמדים מהמגזר החרדי. כך העריך היום שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס שאמר ל-ynet ש"יהיו כאלה שהתמריץ הכספי העצום בכל זאת יפתה אותם".  לדבריו, "במקום שהקבלנים יסתמכו על עובדים זרים, או על פלסטינים שייעדרו בשל סגרים - הם יקבלו עובדים חרדים יציבים ומקצועיים".

 

 

נציין, שעל אף שמשרדי הממשלה והקבלנים רואים את האוכלוסייה החרדית כקהל יעד, התוכנית פתוחה לכלל האוכלוסייה. במסגרת התוכנית תממן הממשלה הכשרות מקצועיות לעובדים ישראלים צעירים שירצו לעבוד בבנין, והם יקבלו שכר חלקי מהממשלה בזמן לימודיהם והכשרתם. לא כל עובד בניין יהיה זכאי לשכר של 15 אלף שקלים בתום ההכשרה - בהתאחדות ובממשלה מבהירים שמדובר במקצועות נדרשים בלבד: טייחים, תפסנים, רצפים ורתכים בתחום העבודות הרטובות הנחשבות הקשות ביותר - בהם מועסקים כיום בעיקר עובדים זרים.

 

עבודה זו נחשבת קשה ומסוכנת ודורשת ידע מקצועי והליך הכשרה ארוך וגם התגמול יהיה בהתאם.  זאת על אך שבפועל עלות שכר המעביד של עובד זר אינה נמוכה בהרבה מהשכר שיוצע לעובדים הישראלים - בשל עלויות נלוות. הן הממשלה והן הקבלנים מקווים שהשכר הגבוה והפרופיל היציב של העובדים החרדים יאפשרו יציבות תעסוקתית הודות לשיעור נשירה ותחלופה נמוך המאפיין הרבה מהעובדים הישראלים שאינם חרדים הנכנסים לתחום.

 

אטיאס: "התמריץ הכספי העצום יפתה אותם"

אטיאס אמר ל-ynet: "פנו אלי מהתאחדות הקבלנים והציעו לי את התוכנית הזאת. הופתעתי מאוד לשמוע את סכומי הכסף הגדולים שבהם מדובר, אבל הם טוענים שעם כל הבירוקרטיה הכרוכה בהעסקת העובדים הזרים, עובד זר עולה להם 12 אלף שקל בחודש, מה שמאפשר להעסיק ישראלי ב-15 אלף. אני מתואם עם משרד התמ"ת וגם שם תומכים בתכנית".

  

אטיאס לא מדמה לנגד עיניו נטישה רבתית של חרדים את הכולל ברדיפה אחר השכר הגבוה. "לא מדובר במספרים גדולים אלא בכמה מאות אנשים במקרה הטוב, אבל התוכנית אפשרית. קח צעיר חרדי שעובד בדואר ומשתכר כ-4,000 שקל בחודש. אין לו אופק ואין לו במה להאכיל את משפחתו. ברור שרוב החבר'ה האלה לא ילכו לעבוד בבניין, כי זה בכל זאת בניין, אבל יהיו כאלה שהתמריץ הכספי העצום בכל זאת יפתה אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים