שתף קטע נבחר

שביתת עובדי הרווחה: "רבע מהאזרחים ייפגעו"

העובדים הסוציאליים ישביתו מהבוקר שירותים קריטיים בין היתר עבור נכים, קשישים, ילדים בסיכון, נוער במצוקה, נשים מוכות וחולים. האוצר: הצעתנו הוגנת. איגוד העובדים: הם הקשיחו עמדות. למי שצריך טיפול דחוף - איך תפעל ועדת החריגים?

מאבק העובדים הסוציאליים לזכות בתנאים ובמעמד הראויים להם, ייכנס היום (א') לשלב המכריע, שישפיע על רבים מאזרחי ישראל. עשרת אלפי עובדי הרווחה בכל הארץ ישבתו מהבוקר - ינטשו את לשכותיהם ברשויות המקומיות, בבתי החולים, בביטוח הלאומי ובמקומות נוספים ויפתחו בשביתה ללא הגבלת זמן, בדרישה לשיפור משמעותי בתנאי שכרם.

 

שביתת העובדים הסוציאליים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

עובדי הרווחה ישבתו, "הערבים יפגינו כמו במצרים"

העו"סים יוצאים למלחמה: "נמאס לספור כל גרוש"  

המטופלים למען עובדי הרווחה: "מגיע להם יותר"  

לא עו"סים לביתם. מי ידאג לשליחי הרווחה?

מה דעתכם על השביתה? הגיבו בפייסבוק

 

השביתה תכלול את העובדים הסוציאליים במשרדי הרווחה והבריאות, באגף השיקום במשרד הביטחון, בשירותי בריאות כללית, ובפנימיות. בנוסף ישבתו עובדים סוציאליים המועסקים בעמותות המפעילות שירותי רווחה של הרשויות המקומיות בהם מועדוניות, מרכזי הורים-ילדים, מרכזי קשר ועוד. לא יכללו בשביתה עובדים סוציאליים בצה"ל, במשטרה ובשב"ס.


"רבע מאזרחי המדינה עלולים להיפגע" (צילום: דודי וענין)

 

בין הנפגעים מהשביתה: ילדים בסיכון; הורים גרושים שלא יוכלו לפגוש את ילדיהם במרכזי הקשר; נכים וקשישים, שלא יקבלו תוכניות שיקום, נערות במצוקה; נשים מוכות; נשים שעומדות בפני ועדות להפסקת היריון בהן יושב גם עובד סוציאלי; יתעכב שיחרורם של חולים פסיכיאטרים מבתי החולים; עבריינים הזקוקים לתסקיר מבחן לצורך שחרורם לא יקבלו אותו; חקירות ילדים ובעלי מוגבלויות לא יתקיימו, ועוד ועוד.

 

באיגוד העובדים הסוציאליים מזהירים כי "השביתה עלולה לפגוע ברבע מאזרחי המדינה, הנזקקים לשירותי רווחה בלשכות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, שירות המבחן ובבתי החולים". במשרד האוצר אמרו מנגד: "לצערנו פנייתינו לנציגי העובדים הסוצאליים לשבת הערב במטרה להמשיך את המשא ומתן - לא נענתה. אנו שבים וקוראים להם לחזור לשולחן המשא ומתן ולא לשבות".

 

"הממשלה מעדיפה לקמוץ ידה על גבם של החלשים"

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי, ציין כי השביתה "בלתי נמנעת" נוכח הקשחת העמדות של משרד האוצר ואי נכונותו ללכת לקראת העובדים הסוציאליים. "גורלם של מאות ילדים בסיכון, כמו גם של הקשישים חסרי הישע, הנכים, המוגבלים והחולים, מוטל עתה על כתפי ממשלת ישראל ושר האוצר", אמר פרי. "אנחנו רוצים לפגוע כמה שפחות בציבור

החלש ובלקוחות הרווחה, אולם הממשלה מעדיפה לקמוץ את ידה על גבם של החלשים והנזקקים".

 

ביום שישי נכשל ניסיון אחרון לקידום משא ומתן בין שני הצדדים, בשיתופם של שר האוצר יובל שטייניץ ושר הרווחה משה כחלון. הפערים בין הצדדים עדיין גדולים: העובדים הסוציאליים דורשים תוספות שכר של כ-30%, לאחר שלא קיבלו תוספות במשך 17 שנים. בתוגבה אומרים באוצר שהם כן נהנו במשך השנים הללו מתוספות הדומות ליתר עובדי המגזר הציבורי.

 

באיגוד מציינים כי כמעט כל עובד סוציאלי שלישי נזקק להשלמת הכנסה. בנוסף הם דורשים להחיל את הסכמי השכר גם על עובדים סוציאליים שמועסקים בעמותות. במשרד האוצר מסכימים להעניק תוספות שכר דיפרנציאליות, רק לעובדים המשתכרים שכר נמוך.

 

"על אף שכ-27% מהעובדים הסוציאליים מקבלים 'השלמה לשכר מינימום', השכר הממוצע של עובדים אלו עומד (בשנת 2010) על ממוצע של 7,800 שקל, בשל העיוותים במערכת השכר במגזר הציבורי", נמסר מהאוצר. "עם זאת, העובדים הסוציאליים הזכאים להשלמת שכר מינימום יקבלו ממילא תוספת בעת העלאת שכר המינימום - תוספת זו היא מעבר להצעת האוצר כעת".

 

האוצר: חזרו לשולחן הדיונים

בנוסף דורשים ההסתדרות ואיגוד העובדים הסוציאליים להחיל כל הסכם שייחתם עם האוצר גם על העובדים הסוציאליים המועסקים במגזר הפרטי, באמצעות עמותות, ארגוני מגזר שלישי וחברות כוח אדם. באוצר מתנגדים לדרישה.

 

באיגוד העובדים הסוציאליים מציינים כי כ-40% מהשירותים הניתנים כיום על-ידי העובדים הסוציאליים בתחומי הרווחה והבריאות מבוצעים על-ידי גופים מסוג זה, המעסיקים את העובדים. כ-60% מהם אינם זוכים לתנאים סוציאליים נדרשים, כמו קרן השתלמות, החזרי הוצאות נסיעה וטלפון ועוד.


תלוש שכר של עובד סוציאלי. (צילום: גיל יוחנן)

 

ממשרד האוצר נמסר כי "הצעת המדינה הוגנת ועושה צדק עם בעלי השכר הנמוך הנמצאים בחזית המאבק של העובדים הסוציאליים. מצער שבעוד שבתקשורת מוצג המאבק כמאבק של בעלי השכר הנמוך – בחדרי הדיונים מעלה האיגוד דרישות הפוכות מאלה המוצגות לציבור.

 

עוד נטען כי "הפער בין הדרישות המוצגות בתקשורת לבין התנהלות האיגוד בחדרי הדיונים אינו מאפשר הגעה להסכם".  "עם זאת - אנו קוראים לאיגוד לא לשבות ולחזור לשולחן הדיונים באופן מיידי בהתאם לעקרונות הצודקים שהוצגו על ידי האיגוד בציבור, על מנת לנצל את ההזדמנות ולעשות צדק עם בעלי השכר הנמוך".

 

טיפול ב"דיני נפשות"

לרגל השביתה הקים איגוד העובדים הסוציאליים ועדת חריגים ארצית, שתפעל 24 שעות ביממה, לטיפול במקרים המוגדרים כ"דיני נפשות". הוועדה, בראשות עו"ס רחל וידל, מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית בת-ים, תיתן אישור מיוחד לחרוג מהשביתה במקרים בהם אדם מצוי בסכנה מיידית לחייו או קיימת סכנה מיידית כי תיגרם לאדם נכות חמורה, בלתי הפיכה, אם לא יינתן לו טיפול רפואי או אחר ועל מנת למנוע את הסכנה יש צורך בהתערבות טיפולית או חוקית של עובד סוציאלי.

 

דרכי הפנייה לוועדת חריגים הינם באמצעות הדואר האלקטרוני בכתובת: harigim@socialwork.org.il או באמצעות הפקס למספר: 073-2771041.

 

באיגוד מציינים כי כבר במהלך סוף השבוע, בטרם החלה השביתה, פנו גורמים בקהילה לוועדת חריגים, לאשר השתתפותם של עובדים סוציאליים בוועדות הפסיכיאטריות לילדים ולנוער שיתקיימו היום.

הוועדה דחתה את הפניות וכתוצאה מכך ילדים ונערים שהיו אמורים להשתחרר מאשפוז כפוי בבית חולים פסיכיאטרי יישארו באשפוז.

 

בנוסף הקים איגוד העובדים הסוציאליים חדר מצב ארצי במשרדי ההסתדרות, וחדרי מצב מחוזיים בירושלים, באר-שבע וחיפה, שאמורים לתת מענה לפניות שונות של אזרחים ועובדים סוציאליים. מספר הטלפון של חדר המצב: 1-700-700-331.

 

בזמן שלא יעבדו, עובדים רבים צפויים להשתתף בפעולות מחאה. אלו יכללו תהלוכה שתתקיים מחר ב-10 בבוקר בבאר-שבע, ותסתיים בהפגנה בקרית הממשלה בעיר הפגנה נוספת תתקיים בצומת מחניים שבצפון ב-11:30.


פורסם לראשונה 05/03/2011 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת עובדים סוציאליים
צילום: גיל יוחנן
איציק פרי. "השביתה בלתי נמנעת"
מומלצים