שתף קטע נבחר

אני נכה. האם מותר לי לנסוע לבית כנסת בשבת?

שאלה:

 

אני נכה קטוע רגל, ואין בית כנסת בקרבת ביתי, כך שאני צריך לנסוע במכונית לבית הכנסת. האם מותר לי לנסוע ברכב לבית הכנסת בשבת? (אלי, ירושלים).

 

תשובה:

 

צר לשמוע על מצבך, ואני שמח שאתה רוצה להתפלל בבית הכנסת גם בשבת.

 

לתפילה במניין בבית הכנסת יש אכן ערך רב, גדול הרבה יותר מתפילת יחיד בבית; בגמרא מבואר כי התפילה בעשרה מוגדרת כ"מצווה דרבים". אף על פי שלצורך השלמת המניין, נדרש רבי אליעזר לעשות מעשה של איסור - העדיף לעשות זאת, כדי שיוכל להתפלל במניין (תלמוד בבלי, מסכת ברכות, מז, ב), וכך פוסקים הרמב"ם והשולחן ערוך (יורה דעה, סימן רסז, עט).

 

זאת ועוד: הרב משה פיינשטיין (שו"ת "אגרות משה", אורח חיים, חלק ב', כז) נשאל על ידי תלמיד חכם אחד שהיה לומד עד שעות מאוחרות בלילה, האם מותר לו להתפלל ביחידות, מאחר שהיה קשה לו לקום בבוקר להתפלל בציבור במניין, והדבר גרם לו לביטול לימוד תורה בלילה. הרב פיינשטיין עונה שתפילה בציבור איננה בגדר מעלה בלבד, אלא חיוב גמור, וראיה לדבר, שההלכה מחייבת אדם הנמצא בדרך, ללכת למקום מניין (מרחק ארבעה מילין), גם אם הוא מעדיף ללון במקום אחר.

 

לכן לדעתו, עדיף להתפלל בציבור ובכוונה פחותה, מאשר להתפלל ביחידות בכוונה מעולה. הוא נותן טעם לדבר, כי בציבור התפילה תמיד מתקבלת, גם כאשר איננה בכוונה גמורה, לעומת תפילת יחיד אשר מתקבלת רק כאשר היא ללא פגם בכוונה. ולכן חובה להתפלל בציבור, גם כאשר הדבר בא על חשבון דברים אחרים - ואפילו של מצווה (למעט כאשר אין ברירה, כמובן).

 

יש פתרון

עם זאת, אין כל המעלות הללו דוחות איסורים, ובוודאי שאינן דוחות איסור חמור של חילול שבת הכרוך

בהפעלת רכב.

 

אולם ייתכן ויש עבורך פיתרון: אפשר לנסוע בקלנועית הפועלת באמצעות מנוע חשמלי, ואשר יש בו התקן (של ארגון "צומת", למשל), המאפשר הפעלה בשבת. התקן זה בנוי על עיקרון של הפעלת המנוע בדרך עקיפה (המכונה "גרָמָא", ואינני נכנס לפירוט ההתקן וההסבר ההלכתי להיתר ההפעלה). בדרך זו האיסור אינו מן התורה, אלא איסור "דרבנן" (של חכמים).

 

רבנים רבים התירו את הפתרון הזה לאנשים מוגבלים בשימוש בשבת, ובין השאר גם לצורך נסיעה לבית הכנסת, ואפשר לראות זאת בקיבוצים ובמושבים רבים.

 

אני מקווה שתוכל לרכוש קלנועית כזו, ולהגיע להתפלל גם בשבתות. 

 

כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים