שתף קטע נבחר

הערכות: מצרים תבקש מישראל לשלם יותר על גז

עוד בזמן שלטונו של חוסני מובארק, הוציא בית משפט מינהלי בקהיר הוראה לממשלה למכור את הגז לישראל בהתאם למחירים בשוק העולמי, אולם השלטון הקודם התעלם מכך. עתה, חוגים במצרים מעריכים כי ההוראה תיושם

עיתון "א-שרק אלאווסט" דיווח היום (א') כי על פי מומחים במצרים, צפויה בקרוב דרישה לשינוי התמחיר בהסכם ייצוא הגז לישראל. העיתון מזכיר כי עוד בזמן שלטונו של חוסני מובארק, הוציא בית משפט מינהלי בקהיר הוראה לממשלה למכור את הגז לישראל בהתאם למחירים בשוק העולמי, אולם השלטון הקודם התעלם מכך.

 

עתה, עם מינויו של ראש הממשלה החדש, ד"ר עיסאם שראף, חוגים במצרים מעריכים כי הוראת בית המשפט תיושם. איש משרד החוץ לשעבר איברהים יוסרי שהיה מיוזמי הפנייה לבית המשפט המינהלי נשמע אופטימי. "אני חושב שראש הממשלה הזה יפעל לטובת האינטרס של העם המצרי. ראש הממשלה הקודם אחמד נזיף התעלם מהוראות בית המשפט", צוטט יוסרי כאומר.

 

הוא ציין כי בכוונתו ליזום פנייה אל שראף כדי להפציר בו לפעול לשינוי תנאי ההסכם עם ישראל. יוסרי הוסיף כי לפי חישוביו, מצרים הפסידה 9 מיליון דולר מייצוא הגז לישראל במחירים הנמוכים. יודגש כי בשנים האחרונות חלה עלייה בביקוש לגז בשוק המצרי, ואף הופצו ידיעות כי מצרים נאלצת לייבא גז כדי לעמוד בביקוש המקומי.

 

מומחי אנרגיה מצרים סבורים כי העיתוי מתאים לשינוי ההסכם שכן לישראל אין חלופה מיידית לגז המצרי. ד"ר עבדאללה אלאשעל, מומחה מצרי לחוק בינלאומי, הצהיר כי מצרים חייבת להמשיך בעצירת הייצוא לישראל. לדבריו, יש לחתום על הסכם חדש שכן ההסכם הקודם נחתם בין מובארק "אישית" לבין ישראל ולא כהסכם בין שתי המדינות. עוד הוא ציין כי ההסכם הקודם נחתם על בסיס סעיפים לא חוקיים. הוא טען, בנוסף, כי ממשלת מצרים - כמדינה, אינה מחוייבת להסכם זה.

 

אלאשעל הוסיף כי על מצרים להקים ועדה מיוחדת לבדיקת עניין ההסכם עם ישראל. הוא העריך כי הסיכוי ש-EMG תפנה לערכאות בינלאומיות נמוך שכן היא "מודעת להשלכות" האפשריות.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ צינור גז מצרים
צילום: AFP
מומלצים