שתף קטע נבחר

השביתה נמשכת: "הזמן לזעקת מטופלי הרווחה"

למרות קריאות להתערבות נתניהו, העובדים הסוציאליים לא מעוניינים לסיים את השביתה "תחת לחץ" ו"רוצים לשמוע מה יש לאוצר להציע". בין הפניות לוועדת החריגים שנדחו: מסירה לאימוץ של תינוק בן 8 חודשים, טיפול בקשישה שנחבלה

שביתת העובדים הסוציאליים נכנסת היום (ב') ליומה השני, ובמהלכו צפוי להתחדש המשא ומתן עם נציגי האוצר על תנאי שכרם. בינתיים, נשמעים קולות שונים הקוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב, אך מנגד ישנם המעדיפים למשוך את השביתה כאמצעי לחץ, וכך להשיג תוצאות טובות יותר.

 

שביתת העו"סים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

באיגוד העובדים הסוציאליים ממקדים את המאמצים דווקא בשר האוצר שטייניץ ולא בראש הממשלה. שם רמזו אתמול כי הם לא מעוניינים לסיים את השביתה "תחת לחץ ובכל מחיר". "במשך חצי שנה משרד האוצר לא רצה לשמוע את העובדים הסוציאליים", אמרו באיגוד, "שר האוצר לא נפגש איתנו עד ליום שישי האחרון וראש הממשלה לא נפגש אתנו עד היום למרות עשרות פניות". לדבריהם, "בשלב זה, לא ניזום פנייה אל ראש הממשלה. עכשיו הזמן שתישמע זעקת מטופלי הרווחה. אנחנו מעוניינים לשמוע כעת מה יש למשרד האוצר להציע".


"ראש הממשלה חייב להתערב אישית" (צילום: הרצל יוסף) 

 

בניגוד לאיגוד עובדי הרווחה, שר הרווחה לשעבר, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה, מתעקש שנתניהו צריך להתערב ומהר. "ראש הממשלה חייב להתערב אישית, להזמין אליו את האוצר והעובדים הסוציאליים ולגרום לכך שהשביתה תסתיים לאלתר", אמר. "אני חרד למצבי אסון שעלולים להיווצר מכיוון שוועדות החריגים לא מסוגלות לאמוד כל בעיה ובעיה".

 

הרצוג הוסיף: "האחריות מחייבת שנתניהו יטיל את כל כובד משקלו ואני מעריך שעם דחיפה של ראש הממשלה ניתן להגיע להסכם סביר".

 

"רחמנות זה השם השני של העובדים הסוציאליים"

גם באגודה לזכויות האזרח קראו לנתניהו להתערב ולהוכיח שמעמד העובדים הסוציאליים נמצא בראש סדר העדיפויות הלאומי. "על פניו נראה שלא נעשים כל המאמצים", אמרה טלי ניר, מנהלת המחלקה לזכויות חברתיות-כלכליות באגודה

לזכויות האזרח.

 

לדבריה, "עובדה שהשביתה פרצה בלי שראש הממשלה התערב. יכול להיות שהמשא ומתן היה צריך להגיע לצעד הקיצוני הזה, אבל חבל שזה לא נפתר קודם. אנחנו קוראים לנתניהו לעבוד בכל המרץ כדי להגיע להסכם ולפתור את הסכסוך".

 

בינתיים, באוצר שבו והדגישו כי הם מתנגדים לתוספות שכר גבוהות לבעלי שכר גבוה בקרב העובדים הסוציאליים ושהם תומכים במתן תוספות משמעותיות של כ-20% לבעלי השכר הנמוך ביותר. הצעה נוספת שעלתה על שולחן המשא ומתן נגעה לשינוי שעות העבודה ומעבר למשרה מלאה, כדרך להבטיח מתן של תוספות שכר. כפי שנעשה עם המורים בתוכנית "אופק חדש" ו"עוז לתמורה", במסגרתן האריכו המורים את שעות עבודתם. בינתיים, זה לא מספק את השובתים.

 

לאורך היום אתמול, התקבלו 156 פניות דחופות בוועדת החריגים של העובדים הסוציאליים שהוקם לצורכי השביתה. אולם, מתוכן אושרו רק חמש בקשות שהוגדו כ"דיני נפשות". בין הבקשות שאושרו, פינוי מביתן של שתי נשים הנמצאות בסכנת חיים בשל אלימות במשפחה, כינוס ועדה להפסקת היריון במקרה בודד וטיפול בנערה שניסתה להתאבד בעבר ועלה החשד שתנסה לשים קץ לחייה פעם נוספת.

 

מנגד, בין הבקשות שנדחו: מסירה לאימוץ של תינוק בן שמונה חודשים, טיפול בהעברת תינוק שנולד לאם פונדקאית למי שעתידים להיות הוריו, טיפול בקשישה שנחבלה בבית האבות בנסיבות לא ברורות, ומתן טיפול וליווי להורים שתינוקם נולד עם תסמונת דאון.

 

"שביתה זה דבר כואב ומאד קשה לוועדת החריגים לא לאשר את המקרים", העיד דוד גולן מאיגוד העובדים הסוציאליים. הוא הסביר כי "רחמנות זה השם השני של העובדים הסוציאליים, אבל כשאין רחמנות מצד האוצר והוא מפיץ שקרים, כאילו שאנחנו משתכרים עשרות אלפי שקלים, כנראה שאין ברירה".

 

הסטודנטים מתגייסים למאבק

מחאת העובדים הסוציאליים הגיעה גם אל רחבי הקמפוסים בארץ, כאשר מאות סטודנטים לעבודה סוציאלית הצטרפו למאבק והשביתו את לימודיהם עד להודעה חדשה. טלי הרכבי, סטודנטית שנה ג' מאוניברסיטת תל אביב, משתייכת לארגון הסטודנטים הארצי "עוס"ים שינוי" ויחד עם חבריה יצאה להפגין בעד שיפור תנאי העסקתם של העובדים הסוציאליים. "הלכתי ללמוד עבודה סוציאלית כי אני מרגישה שהעבודה הזאת זורמת בדמי ואני גאה להיות חלק מקבוצת אנשים המסוגלת לעזור לאנשים חלשים ולהניע את החברה קדימה", הדגישה.


תלוש שכר. "מעליב מפחיד וגורם להרהורי חרטה" (צילום: גיל יוחנן) 

 

היא הסבירה: "השכר שאני אמורה להתפרנס הוא לא רק מעליב אותי, אלא בעיקר מפחיד וגורם להרהורי חרטה. היום אני סטודנטית רווקה ואין לי משפחה לפרנס ואם כל האהבה למקצוע אי אפשר להתנתק מהמחשבה מה יהיה בעוד כמה שנים כשיהיו לי ילדים ואני ארוויח בקושי שכר מינימום".

 

למאבקם הצטרפה גם התאחדות הסטודנטים הארצית שקראה להמשיך בשביתה עד לסיום המאבק. "התאחדות הסטודנטים הורתה להם להימנע בכל תוקף משבירת השביתה, ועל כן הם לא יתייצבו בלשכות במקום העובדים ובמקום זאת יצטרפו לפעולות המחאה בכל רחבי הארץ", מסר יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. יתערב או לא?
צילום: גיל יוחנן
שטייניץ. "האוצר מפיץ שקרים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים