שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא נינט, לינט
  עוינות לישראל ברחוב הטורקי? סתם שמועות. הצעות מגונות? לא בבית ספרנו. לינט מנשה, בעבר ילדת פלא בישראל וכיום כוכבת ענק בטורקיה, מופיעה מול ארדואן ושרה "הבה נגילה" בטלוויזיה המקומית, אבל חולמת להופיע עם ליאור נרקיס בנוקיה

  לינט מנשה, אחת הזמרות המפוספסות של מדינת ישראל והרווח הטהור של היריבה הגדולה טורקיה, ניתקה כל קשר עם עולם הבידור הישראלי. כעת, בראיון ראשון לתקשורת הישראלית היא מספרת על חייה במדינה המוסלמית, ההצלחה הענקית לה היא זוכה, תחושת הפספוס הגדולה מכך שלא הצליחה בארץ ומבטיחה שגם היום, על אף אירועי המרמרה, היא מרגישה שם בטוחה.

   

  הראיון התקיים בשיאו של מסע קידום נרחב לאלבום חדש של לינט, שיוצא בימים אלה במדינה המוסלמית. האלבום, "4 כפול 4", מאגד בתוכו גרסאות חדשות בשפה הטורקית לכמה מהלהיטים הגדולים של הז'אנר המזרחי בשנים האחרונות: "אני מבטיח" - הדואט של ליאור נרקיס ואייל גולן, "ערב טוב לך" של נרקיס, "Do You Love Me" שחידשה שרית חדד ו"כסף ואלכוהול" של דודו אהרון. ארבעת השירים מובאים גם בגרסה השקטה וכן בגרסת רמיקסים, כשעל המילים בשפה הטורקית חתומה לינט.

   

  לינט בהופעה בטלוויזיה הטורקית לפני כשבועיים

   

  לינט, למי שהשם לא מצלצל, התחילה את הקריירה בגיל 5 בתור ילדת פלא שהופיעה יחד עם אמה בצמד "לילה ולינט" במועדוני הזמר הטורקי בארץ, שפרחו בשנות ה-80. היא הפכה לתופעה יוצאת דופן תוך זמן קצר ונחשבה להבטחה ענקית. למרות שאביה נרתע מכך שבתו תעסוק במוזיקה, דחפה האם את בתה למקצוע, מתוך הכרה כי הקטנה זכתה במתנה נדירה שאסור להימנע ממנה. "כמה שאני גדולה, איפה אני ואיפה הבת שלי? היא פי אלף יותר ממני" אמרה לילה בראיון לידיעות, במסגרת כתבת שער על לינט ל-"7 לילות" משנת 2002.

   

  דחיפתה המסיבית של האם הביאה לכך שבגיל צעיר עזבה לינט לטורקיה, שם החלה בקריירת זמרה שתפסה תאוצה כמעט מיידית. הגעגועים לארץ והרצון לצאת לעצמאות הביאו את לינט לנטישת עולם המוזיקה, חזרה לארץ ופתיחת חנות ממתקים בקניון ביהוד.


  לינט. "ספגתי את העוקץ, אחרים אוכלים דבש" (צילומים: Lara Sayilgan) 

   

  אבל התקופה בחנות הממתקים לא המתיקה את חייה החדשים של לינט. הניסיונות לפרוץ בארץ מחוץ לגבולות הז'אנר לא צלחו ולינט הבינה שדווקא בטורקיה, ארץ מוצאם של בני משפחתה, היא כן תוכל להגשים את חלומה להיות זמרת מצליחה, ולא בישראל בה נולדה.

   

  "אני ספגתי את כל העוקץ ואחרים אוכלים את הדבש. אף פעם לא נתנו לי במה בטלוויזיה הישראלית, למרות שבז'אנר הייתי הצלחה אדירה ומכרתי עשרות אלפי תקליטים וההופעות במועדונים היו מפוצצות. שמעון פרנס היה עושה לי טובה כשהשמיע אותי פעם בשבוע ברשת ג' ומלבדו שום דבר. היום הז'אנר מצליח והמדיה מחבקת, אבל בזמני זה ממש לא היה ככה. אני כבר לא אחזור לגור בארץ או אנסה לפתח בישראל את הקריירה, כיום זה כבר קשה מדי", אומרת לינט.

   

  אבל עם כל ההצלחה בטורקיה, לא נחמץ לך הלב שבישראל את לא מספיק מוכרת?

   

  "יכול להיות שאם הייתי יותר מוכרת בארץ לפני שעזבתי לטורקיה, המצב היה אחרת, אבל אז אל תשכח לא חיבקו את הז'אנר המזרחי בארץ כמו היום. כיום כל אמני הז'אנר מכירים ומעריכים אותי. חלקם הגדול גדל עליי, כמו שרית חדד וזהבה בן. לצערי, אז המדיה לא התעניינה, ועד היום אגב לא, למרות שאני הקשר הכי טוב של ישראל בטורקיה. תבין, אם אתה אומר שריטה ושרית חדד מצליחות בישראל, אז אני מצליחה באותו סדר גודל כמוהן בטורקיה, רק שבישראל יש 7 מיליון תושבים ובטורקיה למעלה ל-70 מיליון תושבים. עזבתי את ישראל בגלל תחושת פספוס אבל היום אני כבר במקום אחר".

   

  היום את לוקחת את הלהיטים הכי גדולים של ישראל ושרה אותם בטורקיה. הקהל המקומי יודע מאיפה הם?

   

  "זה שאני זמרת ישראלית ששרה בטורקיה שירים שהלחנים שלהם לקוחים מישראל זה לדעתי הגימיק הכי גדול שיש. פעם היינו לוקחים מהטורקים והיום זה כבר ההיפך. היום ישראל היא מקור השראה למדינות השכנות בזכות העובדה שהז'אנר כיום הגיע לרמה מאוד גבוהה בארץ. הקהל הטורקי יודע שאני יהודיה מישראל ואני בכלל לא מרגישה שום רתיעה מזה".

  היחסים עם טורקיה היום שונים לגמרי מאלה שהיו בתקופה בה עברת לגור שם.

   

  הבה נגילה בטלוויזיה הטורקית

  "אני לא מרגישה אנטישמיות. להיפך, אני השגרירה הכי טובה של ישראל בטורקיה. ראש הממשלה ארדואן ונשיא המדינה עבדללה גול מזמינים אותי להופיע בכל האירועים הרשמיים שלהם, כולל בימי העצמאות של טורקיה. אשתו של הנשיא שולחת לי אינספור הזמנות להופעות באירועי התרמה של כל ארגוני הרווחה שהיא פרסה עליהם את חסותה.


  לינט ולילה בקדם אירוויזיון 93'. "אמא כבר לא מנהלת אותי. כך צריך להיות" 

   

  "בכל פעם שמגיעים אליי אורחים מישראל, הם המומים לראות את הכבוד שרוחשים לי כאן, את דגל ישראל ששמים לידי היכן שאני נמצאת. מעולם לא הסתרתי את הזהות שלי, להיפך, אני שרה בעברית את 'טיפת מזל' בטלוויזיה המקומית ואפילו את "הבה נגילה'".

   

  איך את מסבירה את העוינות כלפינו?

   

  "אני מאמינה שזו שמועה, דברים שאולי רואים בחדשות אבל אין להם ביטוי ברחוב. כל אנשי העסקים הישראלים והיהודים במדינה לא נתקלים באנטישמיות. אסור להכפיש את שמם של הטורקים. אני העדות הכי טובה לכך, כי אני מופיעה מול 70 מיליון איש וזוכה מכולם רק לאהבה ולחיבוק, למרות שאני יהודיה וישראלית.

   

  "הקשר של ישראל עם טורקיה מעולם לא יפגע בצורה חריפה. הטורקים רואים אותי כמשפחה שלהם, כולל המוסלמים הדתיים, ואף העניקו לי כאן אזרחות כבוד. לכאורה, בגלל שאני ישראלית, הייתי אמורה להרגיש סכנה מכל מה שנכתב בחדשות, אבל אני מרגישה כאן הכי בטוחה בעולם".

   

  גם בזמן מבצע "עופרת יצוקה" ואירועי המשט?

   

  "בזמן המלחמה בעזה באמת הרגשתי שלא נותנים לי במה במדיה, אבל זה, אני מאמינה, קרה כי העיתונאים רצו להגן עליי. אני זמרת שמדברת בשפת המוזיקה הבינלאומית ולא צריכה לענות על שאלות פוליטיות. אבל כשבא אליי ארדואן, ידעתי מה לענות לו. אני אזרחית של שתי המדינות ויותר טוב ממני אף אחד לא יוכל להסביר.


  "מעולם לא קיבלתי הצעה מגונה. לא מעזים להתעסק איתי" 

   

  "לאף אחד, כולל ארדואן, אין זכות לשאול אותי על פעולות ישראל. התרומה שלי היא בכך שאני שרה כאן בעברית, גאה במוצא ובזהות שלי ולא מתביישת בזה. אני אפילו שרה להם את 'שבחי ירושלים'. הטורקים בעצמם אומרים שאני הזמרת הכי טובה שלהם. אולי גם בגלל שהם רואים אותי אחת משלהם".

   

  וכרווקה בעולם המוסלמי, את לא נתקלת בהתנהגות לא הולמת?

   

  "אף אחד לא מעז להתעסק איתי כאן, כי מעריכים אותי מאוד בזכות היותי פרפורמרית מצוינת. אף פעם לא קיבלתי הצעה מגונה אלא רק כבוד. איתי יודעים שלא להתעסק".

   

  בארץ את מבקרת?

   

  "יש לי משפחה במודיעין ואני מגיעה לבקר. החלום שלי זה לעשות גיחות לארץ ולהופיע עם

   אמנים אהובים עליי, כמו ליאור נרקיס. מאוד אשמח להגיע לביקור מולדת ולהופיע איתו בדואט משותף בנוקיה. אשמח גם אם המדיה תכבד סופסוף את הקריירה שלי בטורקיה".

   

  ליאור נרקיס, בתגובה לדברים: "המנהלים של לינט פנו אליי בצורה מסודרת, בניגוד להתנהלות בדרך כלל, וביקשו את הרשות להשתמש בשירים והסכמתי מיד. לינט זמרת מעולה שאני מאוד אוהב ואשמח גם להלחין שיר רק עבורה. עוד לא התחלתי להכין את המופע בנוקיה, אבל זה בהחלט רעיון יפה מאוד להביא אותה".

   

  היחסים עם אמא שלך ידעו נתק ממושך. איך הם היום?

   

  "היום אנחנו רק אמא ובת. היא כבר לא שרה אלא מחלקת את זמנה בין ישראל לאיסטנבול. היא כבר לא מנהלת אותי וככה זה צריך להיות. הצלחתי פה מאוד רק אחרי שהתחלתי לנהל לעצמי את הקריירה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לינט. "שרית חדד וזהבה גדלו עליי"
  צילום: Lara Sayılgan
  "עזבתי בתחושת פספוס"
  צילום: Lara Sayılgan
  לאתר ההטבות
  מומלצים