שתף קטע נבחר

רימונים על עיתונאים בלוב, ארה"ב עוקבת ממעל

הקרבות סביב ראס לנוף נמשכים, אך הסטטוס קוו לא נשבר. קדאפי מצלם את תומכיו לטלוויזיה, ואנשיו מנסים לעקר את המהפכה על-ידי הפחדת הכתבים. המורדים מחכים לעוצר אווירי, ובינתיים בשמיים מזמזם מזל"ט אמריקני, מתעד את הכל

היום בבוקר (ד') שידרה הטלוויזיה הלובית הממלכתית ראיונות חוזרים ונשנים עם לוחמים מאזורים שונים בלוב, שהיו בדרכם לחזית, לעזור ליחידות של מועמר קדאפי הנלחמות במורדים. הם היו חדורי התלהבות, ועשו דרכם לראס לנוף, חמושים במקלעים וברובים. הם אמרו שאחרי שיקחו את ראס לנוף, הם ימשיכו לברגה, לאדג'ביה ולבנגזי.

 

טלטלה בלוב - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הדבר הזה עשוי לסמן שני דברים במקביל. הראשון הוא שלקדאפי אין מספיק כוחות כדי להתמודד עם המורדים, והוא מגייס מתנדבים כדי שינסו להכריע את הכוחות של המורדים. הדבר השני הוא שהוא מייצר לעולם וללוב מראית עין של תמיכה עממית, מה שכמובן אין לו בכל אזורי המרי.


מתנגדי קדאפי. רוסיה קוצרת פירות? (צילום: צור שיזף)

 

דבר מעניין נוסף הוא שבימים האחרונים מסתובב מזל"ט מעל ראס לנוף. המזל"ט אינו של הלובים, כנראה, אלא מזל"ט אמריקני שנשלח מנושאת המטוסים שעוגנת כמה עשרות קילומטרים מצפון לאזורי הקרבות, כדי לקבל מידע עדכני על המתרחש על הקרקע. לאמריקנים, לבריטים, לצרפתים ולאיטלקים יש עניין גדול לסיים את המשבר כמה שיותר מהר, כיוון שמחירי הנפט העולים משפיעים לרעה על הכלכלות ועל היציאה מהמשבר הכלכלי של 2008.

 

מי שנהנה כרגע מאוד מהמשבר מלוב (למרות שלוב היא יצרן קטן באופן יחסי) הם הרוסים, כיוון שהם יצרני הנפט הגדולים בעולם, וזינוק של 30% במכירה של חבית נפט מכניסה להם כל יום מיליארדים רבים של דולרים ומשפיעה רק לטובה על הכלכלה הרוסית. מבחינתם, שהמשבר הזה יימשך הרבה זמן. לכן הרוסים מתנגדים להתערבות בין לאומית, ומנסים להשהות את ההחלטה על איסור הטיסה בשמי לוב, שתמנע מקדאפי לשלח את חיל האוויר שלו במורדים.

 

אין שינוי בחזית

אלא שחיל האוויר של קדאפי אינו מזיק הרבה, הוא יותר עניין פסיכולוגי, ובימים האחרונים מתעצמת המלחמה הפסיכולוגית שמפעיל קדאפי נגד העולם והמורדים. אתמול לפנות בוקר ובלילה נזרקו בבנגזי רימונים לכיוון הלובי של בתי מלון שבהם לנים עיתונאים בעיר. אפשר היה גם לשמוע קולות ירי של נשק קל ומקלעים. הדבר הזה בא כמובן לערער את ביטחונם של המורדים, להפחיד את העיתונאים, ולנסות לייצר מצב "עיראקי", שבו אי אפשר לעבוד, והעיתונאים אינם יכולים לדווח, כיוון שהדיווח העיתונאי הוא אחד מסמי המרץ והחיים של המהפכה הלובית.


ציוד המורדים בראס לנוף. עוצר אווירי יהיה תמיכה מוראלית (צילום: רויטרס)

 

כרגע יש שוויון כוחות סביב ראס לנוף, שנמצאת במרחק של כ-330 קילומטר מערבית לעיר בנגזי, מעוז המורדים. בן-ג'וואד

חזרה לידיהם של כוחות של קדאפי לפני כיומיים, ומאז מתנהלים חילופי אש של קטיושות, מקלעים כבדים ופה ושם גם הפצצות שלא פוגעות בכלום. אין שינוי במצב החזית.

 

השאלה הגדולה היא מי יצליח לשבור את הסטטוס-קוו. אם אכן ייכפה איסור הטיסה בשמי לוב, הוא יהיה עניין מוראלי יותר מאשר סיוע אמיתי, שיטען את המורדים בכוחות מחודשים ויחזק את האמירה של ארה"ב של אובמה, יחד עם בריטניה, צרפת ואיטליה, שקדאפי צריך ללכת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועמר קדאפי בעוד ראיון. מראית עין של תמיכה עממית
צילום: רויטרס
פיצוץ בראס לנוף. אז מי שולט באיזו עיר?
צילום: רויטרס
מומלצים