שתף קטע נבחר

"משלחת אירופית תציע לקדאפי: עזוב בלי משפט"

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי ראש ממשלה אירופי מתכוון לשגר משלחת של ראשי חברות נפט, שיציעו לשליט לוב לעזוב את ארצו בתמורה לכך שלא יועמד לדין. לפי הדיווח, האופוזיציה נתנה את הסכמתה. האו"ם פתח בעוד חקירה בחשד לעינויים

האם מתבשל מהלך בינלאומי כדי לשכנע את מועמר קדאפי לעזוב את השלטון? ראש ממשלה של אחת ממדינות אירופה, הידוע בקרבתו לשליט לוב, פועל לשלוח אל קדאפי משלחת אירופית הכוללת כמה מראשי חברות הנפט הפועלות בלוב. כך דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט", שציין כי המשלחת אמורה להביא עמה הצעה לקדאפי, במסגרתה הוא יעזוב את לוב בתמורה לכך שלא יירדף משפטית.

 

דיווחי שליחי ynet ללוב וכותרות אחרונות:

עדכונים שוטפים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

מקורות מערביים וערביים מסרו לעיתון היוצא לאור בלונדון כי "בחלוף הזמן נגלה שאין פיתרון צבאי למצב הזה. יש תוכנית חשאית הנדונה בסודיות רבה בין כמה מבני בריתו הקודמים של קדאפי, כדי לשכנע אותו לעזוב את השלטון ולא להביא את ארצו אל פי התהום".


מורדים פצועים בעיירת הנפט ראס לנוף (צילום: רויטרס)

 

אותם מקורות הבהירו כי הליגה הערבית עורבה במגעים הללו, כדי לזכות בתמיכה ערבית למהלך, וכי השלטון המקביל שהקימה האופוזיציה הלובית בבנגזי כבר נתן את הסכמתו העקרונית לכך. העיתון דיווח גם כי מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, ניהל אתמול שיחה טלפון ממושכת, הראשונה מסוגה, עם ראש השלטון המקביל, מוסטפא עבד אל-ג'ליל.

 

בתוך כך הכחיש מקור לובי את הדיווח בעיתון אתמול, לפיו קדאפי הציע לוותר על השלטון ולהעבירו לפרלמנט, בתנאי שתובטח יציאתו ויציאת משפחתו לחו"ל ולא יינקטו נגדו צעדים משפטיים. המקור הבהיר כי קדאפי רק נתן הצעה לפיוס לאומי והפסקת שפיכות הדמים.


מעונו השרוף של קדאפי בבנגזי (צילום: AP)

 

נציב האו"ם לענייני עינויים, חואן מנדז, הודיע היום כי פתח בחקירה סביב החשד שכוחותיו של קדאפי עינו את מתנגדיהם.

מנדז אמר לכתבים במטה האירופי של האו"ם בז'נבה כי יש מסמכים המעידים היטב על התעללויות ומעצרים בלתי-חוקיים שביצעו כוחות קדאפי בשנים עברו.

 

היום בצהריים דווח כי חבר בכיר בממשלו של קדאפי הגיע בטיסה לקהיר, מצרים, כשהוא נושא עמו מסר משליט לוב. גורם רשמי בנמל התעופה בקהיר אמר כי זהו ראש הרשות הלובית ללוגיסטיקה ואספקה שהגיע במטוס פרטי לקהיר. בנמל התעופה ציינו כי מטוסו של הבכיר הלובי הגיע למצרים אחרי שעבר במרחב האווירי של יוון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי. שליח מטעמו במצרים
צילום: רויטרס
מורדים ליד בן ג'וואד.
צילום: רויטרס
מומלצים