שתף קטע נבחר

צילום: AP

לוב: "קדאפי הציע לפרוש תמורת ערבות לשלומו"

מקורות בבנגזי אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" שהשליט הלובי שיגר שליחים מטעמו אל מועצת המורדים והתנה את עזיבתו לחו"ל באי העמדתו לדין ובהבטחת שלום בני משפחתו ונכסיו. לדיווח זה אין אישור ממקורות אחרים

האם שליט לוב נכנע ללחץ המורדים והקהילה הבינלאומית? מועמר קדאפי מוכן להתפטר מתפקידו ולעזוב את ארצו בתנאי שיקבל, ביחד עם בני משפחתו, ערבויות לשלומו. כך דיווח היום (יום ב') העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון. לדיווח זה אין אישור ממקורות אחרים ולא ברור על מה הוא מתבסס. במקביל, לפחות שבעה בני אדם נהרגו ו-50 נפצעו בקרבות שהתנהלו אתמול בין נאמני קדאפי למתנגדיו בעיר בן ג'וואד שבמזרח המדינה. 

  

שליחי ynet מדווחים מעין הסערה בלוב:

 

על פי הדיווח, בו מצוטטים מקורות לובים "מהימנים" בבנגזי, קדאפי התנה את התפטרותו על פי המתווה הבא: השליט הלובי מעוניין לכנס את "הוועידה העממית הכללית" - הכינוי לפרלמנט של קדאפי - ובה יודיע כי הוא מוותר על השלטון, מעביר אותו לידי מועצת המורדים בבנגזי, בתנאי שיינתנו ערובות לשלומו, לשלום משפחתו ולכספים שברשותו.

 

 

עוד מסרו המקורות כי קדאפי גם הציב תנאים נוספים לעזיבתו את השלטון, לפיהם המורדים יסייעו לו לצאת את לוב למדינה בה יבחר, וכי הם יוותרו על רצונם לרדוף אותו משפטית בחו"ל ולהעמידו לדין בפני בתי הדין הבינלאומיים.

המקורות בבנגזי גם סיפרו כי על רקע הדיווח על הצעתו של קדאפי, כבר החלו להיערך בלוב לאפשרות עזיבתו את המדינה והפיצו שמועות לגבי מחלתו ("הוא לקה בשבץ מוחי").

 

למרות שסיפרו בהרחבה על הצעתו של קדאפי, לא מסרו המקורות בבנגזי כיצד השיבה מועצת המורדים לבקשתו של השליט הלובי. "עד כה אין תגובה רשמית לבקשתו של קדאפי, שלילית או חיובית", הם צוטטו ב"א-שרק אל-אווסט". עם זאת, לדבריהם, הנטייה הכללית היא לדחות בכל תנאי את ההידברות עם קדאפי.

 

צילום: צור שיזף

 

במקביל, בראיון שהעניק קדאפי לרשת הטלוויזיה הצרפתית "פראנס 24" האשים שליט לוב את צרפת ואת ארגון אל-קאעידה ב"מעורבות" בענייניה הפנימיים של ארצו.

 

"איך תגיב צרפת אם נתערב בקורסיקה?"

כאשר התבקש להתייחס לתמיכה שמעניק ארמון האליזה בפריז למועצת המורדים בבנגזי, השיב קדאפי: "זה מצחיק, ההתערבות הזו בעניינים פנימיים. ואם אנחנו נתערב בענייניה של קורסיקה או סרדיניה?".

 

השליט הלובי הוסיף כי בלוב נרקמת מזימה נגד המשטר על ידי "קיצונים חמושים" ו"תאים קטנים" של אל-קאעידה. "לאל-קאעידה יש תוכנית", אמר קדאפי. "אני חושב שהוא ניסה לנצל את המצב בתוניסיה ובמצרים, בהן היו מאות של הרוגים מצד המשטרה והמורדים". לדברי קדאפי, "אנחנו שותפים למאבק בטרור".

 

"מי שאוחז בנשק בבנגזי זה אנשי אל-קאעידה שאין להם שום דרישות פוליטיות או כלכליות. אם אי פעם יצליחו הטרוריסטים להשיג ניצחון, הם לא יאמינו בדמוקרטיה", אמר קדאפי שגם תיאר את המצב בארצו "נורמלי לחלוטין".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעתיק את ביתו לחו"ל? קדאפי
צילום: AP
מומלצים