שתף קטע נבחר

צילום: AP

פצצות הסוחוי לא מבחינות בין מורד לאזרח לובי

בבן-ג'וואד נאלצו המורדים לסגת, משפחות נוטשות את ראס לנוף מחשש להתקפות האוויריות של מטוסי הצבא. המורדים חשבו שהפלת קדאפי היא עניין של ימים, אך מבינים שהדרך ארוכה. שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" מדלג בין ערי המורדים המופצצות

המטוס היה רוסי - סוחוי. הוא טס נמוך מעל צומת הדרכים והחל לפתוח באש ממכונת הירי שלו. הוא פספס. שתי פצצות נפלו קילומטר מהצומת וכולם התחילו לירות לאוויר.

 

טלטלה בלוב - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

"מכונית נפגעה!", צעק מישהו בזמן שמיהרנו לעבר המכתשים שיצרו הפצצות. המשפחה שהיתה במכונית נלקחה מהמקום לפני שהספקנו להגיע אליו. "הם מתו! תסתכל על הנעליים הקטנות. הם פושעים - יורים על מכוניות של אזרחים. כולם נוסעים במכוניות אזרחיות, אפילו המורדים", אמר האיש.  

 

ראס לנוף היא אחת מספקיות הנפט הגדולות ביותר בלוב, ביחד עם טוברוק וברגה. שלוש הערים נשלטות על ידי המורדים במשטרו של מועמר קדאפי, שמחזיקים בידיהם 80 אחוזים מהנפט של המדינה.

 

המורדים בבן ג'וואד עייפים ולא מאומנים

בעיר בן ג'וואד התקשו אתמול המורדים לשמור על אחיזה ונאלצו לסגת. הם עייפים, לא מאומנים וחוששים שמטוסי הצבא יתקיפו אותם שוב. לפני יומיים הם היו אופטימיים וחשו כי הם מנצחים והולכים להפיל בתוך כמה ימים, אפילו שעות, את קדאפי מהשלטון. אולם בינתיים נראה כי השליט הלובי מצליח לשמור על שלטונו. עם זאת, בעיר בנגזי השליטה של המורדים בלתי מעורערת, נכון לעכשיו.

 

ראס לנוף ננטשת על ידי משפחות, שעושות את דרכן לכיוון מזרח, לעיר אג'דביה, בגלל חששן מהתקפות אוויריות של צבא קדאפי. הבנות שעזבו את העיר בכו.

 

צילום: צור שיזף

 

אחד המורדים בעיר, חמוש בטיל כתף, עמד בסמוך לקיר בתחנת דלק וחיכה ל"טרף" שלו בשמיים - מטוס שיגיע להפציץ את העיר. חשתי שמחה על כך שהערב ירד בזמן שעשיתי את דרכי מראס לנוף, משום שהייתי בטוח שמכונית שנוסעת בכביש שחוצה את המדבר היא מטרה קלה במיוחד להפצצה.

 

שאלתי רופא בבית החולים המקומי לגבי מספר ההרוגים והוא השיב: "היום נהרגו בקרבות 25 בני אדם ושמונה נפצעו". הרופא לא ידע להעריך במדויק את סך ההרוגים מאז החלה ההתקוממות העממית נגד משטרו של קדאפי. "בבנגזי נהרגו כ-250 בני אדם מאז תחילת העימותים ו-1,000 נפצעו. אולם המספרים אינם מדויקים", הוא אמר.

 

מלחמה בלי חיילים אמיתיים

המלחמה כאן מוזרה. אין כאן חיילים אמיתיים ומי שמחזיק בנשק יורה הרבה, אבל פוגע במעט מטרות. כלי הנשק שנמצאים ברשות המורדים אינם כבדים, למעט כמה טנקים וטילי קטיושה. הלכנו לבקר משפחה שנפגעה מירי נאמני קדאפי. הסבתא מתה, השאר ישרדו.

 

תנועת הצופים המקומית הקימה אוהל בעיר לחלוקת מזון עבור נזקקים. "אנחנו לא שייכים לאל-קאעידה, אנחנו רוצים דמוקרטיה חילונית כפי שיש לכם במערב", אמר ד"ר נאסר, אחד הרופאים בבית החולים

המקומי.

 

לדברי ד"ר נאסר, "אל תאמין לשקרים שקדאפי מפיץ. אנחנו לא אסופה של שבטים, אנחנו חלק מחברה אזרחית שמנהלת את עצמה, אנחנו מדינה עשירה שמפיקה שתי מיליון חביות נפט ביום. אין לנו צורך בהתערבות זרה. רוצים רק שיסגרו את המרחב האווירי לטיסה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרוגים מהדף הפצצות. ראס לנוף
צילום: רויטרס
"המורדים עייפים". מפת לוב
מומלצים